24. 2. 2018Filmy roku 2009 aneb shrnutí trháků, propadáků a zajímavých překvapení

Autor: Radek Schenk| 20. prosince 2009 | Přečteno: 26 331x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Letošní rok se kvapem chýlí ke konci a právě na nás je shrnout co zajímavého se událo. Pokud by jsme to vzali spíše ze strany historických milníků, zjistili bychom, že v letos jsme mohli oslavit například výročí sto let od prvního přeletu nad Lamanšským průlivem, padesát let od dokončení přehradní nádrže Lipno nebo dvacet let od pádu komunismu. Některými daty jsme se mohli naopak v nynějším roce zapsat do našich dějin údálostmi jako byla návštěva papeže nebo prvním svržením vlády České republiky.  Událo se toho hodně, ale z tohoto soudku možná někdy příště. My jsme pro vás připravili ucelený souhr malých recenzí filmů, které jste měli možnost vidět v letošním roce v kině. Bude to hodnocení jak kladné, tak i naopak záporné, ale můžete se těšit i na milá překvapení, které jste mohli rovněž letos vidět.

mmini_2bobule mmini_parbammini_zombieland mmini_hanebny mmini_harry

Očima Jakuba Millera

mmini_avatarNejlepší film roku 2009: Avatar

Vrchol mainstreamové tvorby na stříbrném plátně. To, co nedokázala většina režisérů během několika let, zvládl Cameron bez problému v jednom filmu – stvořil snímek pro každého. Avatar není ani tak revoluce, jako spíš evoluce, neboť po něm je už možné natočit jednoduše cokoliv. Nikdy bych nečekal, že se budu koukat na modré mimozemšťany a opravdu věřit v možnost existence takového druhu na vzdálených planetách. Železný Jim se vrátil a dal světu ten nejdokonalejší blockbuster lidské historie. Po tomhle vám bude vše ostatní připadat jak hloupá omalovánka pro děti.

.

.

.

mmini_underworldPropadák roku 2009: Underworld: Vzpoura lycanů Ač to nerad přiznávám, tak jsem měl vždy slabost pro upíry Lena Wisemana a krásnou figuru hlavní představitelky. Bohužel, prvního vystřídal neschopný blbec a druhou ošklivá (ne)herečka. Na výsledku je to silně znát. Zakončení Underworld trilogie je jednoduše jeden z nejhorších filmů co jsem kdy viděl. Postrádá jakoukoliv silnější atmosféru, příběh či akci, která je nahrazena epileptickým střihem, za který by se nestyděl ani Michael Bay. To vše budiž podrženo lobotomickou režií a těmi nejslabšími triky za tento rok. Nuda a šeď.

.

.

.

mmini_moonMilé překvapení roku 2009: Moon Ultralevný snímek o osamoceném astronautovi na Měsíci, kterému dělá společnost robot s hlasem Kevina Spaceyho, mne odzbrojil na dlouhé hodiny a dny. Moon je totiž přesně tím filmem, kvůli kterým svět na stříbrném plátně již po několik let sleduji. Filmem, z kterého za minimální rozpočet dokáže jeho režisér udělat téměř umělecké dílo a kde hlavní hrdina, v podání excelentního Sama Rockwella, svým hereckým výkonem překoná vše co jste za daný rok doposud viděli. Po Avatarovi nejsilnější kinematografický zážitek letošního roku. Must see! .

.


Očima Radka Schenka

mmini_harry02Nejlepší film roku 2009: Harry Potter a Princ dvojí krve Před představením předposledního, filmově né tak úplně předposledního, dílu čarodějnického učně Harryho jsem měl smíšené pocity, které vůbec nebyly na místě. Od začátku do konce nám až  na výjimky slabších chvilek, bez kterého se ale neobejde téměř žádný film, David Yates připravil skvělé filmové okamžiky při příležitosti šesté návštěvy v Bradavicích. Scénář podle knihy spisovatelky Rowlingové byl pak sázkou na zaručenou kvalitu, která nezklame.

.

.

.

.

.mmini_rychlyPropadák roku 2009: Rychlí a zběsilí Prozatím poslední a doufejme, že právě přívlastek poslední díl této ságy o mladých lidech milující adrenalin, kterým hýbou převážně v rychlých autech jim zůstane už napořád. Bohužel, ani o těch autech, o kterých to byly první díly to až tak uplně není, jako spíš o zápletkách gangů kvůli drogám, lásce a tak podobně. Je zbytečné rozvádět takto tuctový snímek, kterému nepomohly ani skvělé efekty a různé triky za volantem nadupaných kár.

.

.

.

.

mmini_brunoposterMilé překvapení roku 2009: Brüno Extravagantní, kontroverzní, zvláštní, pro někoho možná i avantgardní herec Sacha Baron Cohen, který se do podvědomí diváku zapsal například jako Ali G nebo, a to spíše, jako Borat Sadijev z Kazachstánu ze snímku Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národa  vyvolal obrovský rozruh i letos díky novému snímku Brüno. Hlavní postavu homosexuálního módního komentátora asi netřeba představovat. Ve zkratce – překvapení v kladném slova smyslu.

.

.

Očima Vladana Vaňka

mmini_hanebny2Nejlepší film roku 2009: Hanebný pancharti Předesílám, že jsem doposud neviděl Cameronův Avatar, a tak možná nebudu úplně objektivní. Filmem roku jsou pro mne Inglorious Basterds Quentina Tarantina. Šéfkuchař Quentin totiž opět navařil hutný a lahodný mix všeho, co doposud dělalo jeho filmy jedinečnými – ať už jde o výtečnou akci, skvělou kameru, famózní soundtrack, znamenitý výběr herců nebo geniální dialogy, jímž suverénně vévodí projev plukovníka Landy (Christopher Waltz).

.

.

.


mmini_dunajPropadák roku 2009: „Český film“

Není žádným tajemstvím, že českému filmu chybí „šmrnc“. Filmy točí pořád dokola totožní režiséři, vystupují v nich stejní herci a jejich tematickou náplní jsou neustále rádoby roztomilé příběhy o lidském bytí. Hrozivé snímky jako Operace Dunaj, Ulovit Miliardáře a 2Bobule jsou pak jen pomyslným vrcholem ledovce. Díky bohu za hrstku „nových“ a nadějných režisérů, jež zastupuje třeba Tomáš Mašín.

.

.

.

.

mmini_zombieland2Milé překvapení roku 2009: Zombieland

Od šílené komedie o zombies jsem toho mnoho nečekal – podobných filmů už bylo mnoho a většina z nich za moc nestála, naštěstí jsem se ve svých úsudcích hodně zmýlil. Jistě, Zombieland není bůhvíjak intelektuální film, přesto svůj účel – pobavit diváka, plní znamenitě. Nemrtvé hnusáky střídají vtipné gagy a především těší návrat Woodyho Harrelsona, který si tak dobře nezastřílel od Takových normálních zabijáků.

.

.

.

Očima Tomáše Kalčíka

mmini_watchmenNejlepší film roku 2009: Watchmen – Strážci Zcela atypický komiksový smímek, kde superhrdiny nejsou superhrdinové, ale obyčejní lidé, teda s výjimkou jednoho modrého giganta, který ovládá časoprostor. Spíš než na propalování zdí očima a hazení vlaky, se připravte na sérii skvěle vypointovaných dialogů. Ale samozřejmě dojde i na akci, a na jakou panečku. Ale asi nejlepší na tomhle snímku je, že se na otázku superhrdinství dívá z té opačné strany. Naši hrdinové jsou přeci jenom lidi, dělají plno chyb a nejsou to žádní polobozi. Takže určitá moralistická rovina dodává filmu nový rozměr. Skvělý scénář, skvělí herci, skvělé kostými, nápadité akce… Takže pokud se chcete výborně pobavit a trochu se i zamyslet, sáhněte po Watchmenech.

.

.

mmini_bastards3Propadák roku 2009: Hanebný pancharti Většina lidí pěje chválu, já jsem však pesimisičtejší. Po zhlédnutí traileru jsem se tešil jak bude banda drsných židů pobíhat po Německu a mlátit nácky hlava-nehlava. Pravda je taková, že trailer byl asi polovina veškeré akčnosti filmu. Musím souhlasit s jedním debatérem, který napsal, že Tarantino se veze na vlně sebeukájivých dialogů a mastí si svůj scénáristický úd do krve. Co je na filmu asi nejpozitivnější je ten fakt, že přes poměrně dlouhou stopáž není ani tak nudný. Čím si mě Tarantino trochu „odnasral“ je závěrečná kapitola, u které jsem si říkal “ no konečně!“ Natočit to někdo jiný, ani nehlesnu, ale tohle je Tarantino a sliboval megapecku, které jsem se bohužel nedočkal.

.

.

mmini_parba2Milé překvapení roku 2009: Pařba ve Vegas Jednoznačné překvapení roku. Americké komedie se na nás valí jak lavina. Bohužel většina jsou asi tak úspěšně vtipné, jako naše předsednictví v Evropě. The Hangover je však velesvětlá výjimka. Příběh o kamarádech, kteří jeli do Vegas naposled zapařit. Ráno se probudí a zjišťují, co se vlastně stalo. Na jednu stranu trhlá, na druhou poměrně inteligentní komedie o rozlučce se svobodou. Bavil jsem se od začátku do konce a několikrát jsem se zasmál i nahlas, což se mi stává jen sporadicky. Kvartet, později trio hlavních hrdinů je už vtipné samo o sobě, k tomu se přičtou povedené dialogy a bláznivé, ale uvěřitelné scény. No a vyjde pohodovka na druhou. Každý z nás už měl v životě asi pořádného opičáka a proto budeme s našimi hrdiny sympatizovat. Pokud vydržíte až do závěrečných titulek, odměnou vám bude série fotek zachycujících, co se tu minulou noc vlastně stalo. A jestli chcete vidět zpívat Mikea Tysona, jeďte aspoň na chvíli zapařit do Vegas.

.

.


Očima Filipa Kovárníka

mmini_star_trekNejlepší film roku 2009: Star Trek Jako velký fanoušek Star treku jsem nemohl odpovědět nic jiného. Nový Star trek, který si bere to nejlepší z Hvězdných válek, moderních technologií a hračičiky JJ Abramse, přišel v letní sezoně jako dar z nebes a co do kvality se mu žádný blockbuster nedokázal vyrovnat. Vizuální skvost s funkčním příběhem, vynikajícími postavami a potenciálem na dalších pár dílů. Nový Star Trek je nejen dárek pro všechny fanoušky klasických filmů a seriálů o lodi Enterprise, ale navíc je přístupný širokému publiku, které teprve pochopení kouzla okolo slavné lodi čeká.

.

.

.

.

mmini_transformers2Propadák roku 2009: Transformers: Pomsta poražených Obrovský film s obrovským rozpočtem, který nemá hlavu ani patu a příběh na úrovni televizní reklamy. Bay zahodil možnost posunout kvalitu blockbusteru o parník dopředu a raději šel směrem nesmyslných scén a hloupých postav, aby ukázal krásu Megan Fox a vojenské techniky, kterou tak miluje. Pravděpodobně nehloupější akční film posledních let, který divákovi nic nedává, ale je ukázkou komerční nadupanosti vytvořené jen pro zábavu bez přemýšlení. Někomu to stačí, pro někoho je to tentokrát už opravdu málo.

.

.

.

.

.

.

mmini_proroctviMilé překvapení roku 2009: Proroctví Návrat Alexe Proyase z počátku nevypadal jako velká událost, ale Proroctví se překvapivě zmohlo na velmi odvážný a současně levný snímek o číslech, v kterých jsou zapsané všechny katastrofy a havárie do určitého data a všechny se zatím plní. Nicolas Cage přes všechnu kritiku svých výkonů opět dokazuje, že stále umí hrát a nebojí se jít do nejistých projektů. Proroctví je sympatické i tím, že nesází na velké množství drahých efektů, ale spíše na chytře vybudovaný příběh, který směřuje do působivého finále.

.

Očima Matouše Kyncla

mmini_zatazenoNejlepší film roku 2009: Zataženo, občas trakaře Jelikož mám rád filmy s hlubokým, avšak na první pohled skrytým významem, do mého srdce se v letošním roce usadil roztomilý animovaný film Zataženo, občas trakaře. Snímek vyprávějící o technice, společnosti, lásce a záchraně světa. Ztřeštěný a naivní animák pro děti, který donutí přemýšlet jejichrodiče o zásadních otázkách dnešního i budoucího světa a poskytne jim odstrašující příklad toho, co by se mohlo stát, kdyby dnešní společnost pokračovala ve svém vývoji stále stejným směrem.

.

.

.

.

.

mmini_hannahPropadák roku 2009: Hannah Montana Na mé pomyslné poslední příčce filmů se nejspíš na velmi dlouhou dobu usadil vymývač mozků – muzikál novodobé továrny na hvězdy Disney – Hannah Montana. Naivní příběh bez nápadu jehož hrůznost ještě podtrhují mizerné herecké výkony a hudba, kterou už jsme všichni slyšeli tisíckrát. Pokud by tento film viděl Walt Disney, asi by z toho radost neměl. Otázkou je, jestli lze tuto slátaninu za film vůbec považovat.

.

.

.

.

mmini_bakwjiMilé překvapení roku 2009: Bakwji

Nemrtvé hnusáky střídají vtipné gagy a především těší návrat Woodyho Harrelsona, který si tak dobře nezastřílel od Takových normálních zabijáků.

Náboženská upířina z nemocničního prostředí. Tak se dá shrnout Korejský horor Bakjwi (Žízeň) čnící svou kvalitou nad ostatními filmy z této země – originální svým příběhem na celosvětové úrovni. Kde jinde uvidíte kněze, který se účastní lékařského experimentu a po transfuzi krve se z něj stane upír, který ale nemůže kvůli své víře zabíjet a pít krev? Navíc s vynikajícími hereckými výkony a prefektně temnou atmosférou. Na filmu je opravdu poznat, že jeho tvorba trvala deset let.

.

.

.


Očima Artura Kononova

mmini_loveNejlepší film roku 2009: Love and dance Pokud jste hledali film, kde by se skloubila bouřlivá vášeň, rytmická hudba a energický tanec, tak jste určitě viděli Love and Dance od režiséra Bruce Parramore. Hrdinové se točí kolem hudby, která je nakonec spoutá ve víru lásky a vášnivého tance. Taneční výkony nejsou tak dokonalé jak ne amerických snímcích, ale po romantické stránce je o mnoho bohatší než jak to vídáme u zámořských filmů. Na Polskou tvorbu je to opravdu skvělé dílo.

.

.

.

.

mmini_sawPropadák roku 2009: SAW VI Každý určitě čekal jak bude Saw 6 bezvadé a hororové dílo od režiséra Kevina Greutera. Ovšem opak je pravdou, pokud se chcete nudit na plné čáře beznaděje, tak je Saw 6 tím pravým filmem. Nečekal jsem nic skvělého, ale ani takovou ohranou tvorbu stejně jako byly předešlé dva díly. Jsem zvědavý jak tvůrci pojmou další díl a hlavně by mě zajímalo, jak vzednou už tak dost chabou náštěvnost v kinech.

.

.

.

.

mmini_paraMilé překvapení roku 2009: Paranormal activity Mezi překvapení a to v dobrém slova smyslu, patří jednoznačně horor Paranormal Activity. Nikdo z nás určitě nečekal, že se film za pár doláčů s tvorbou podobnou Záhadě Blair Witch vyšvihne do takových výšin. Oren Peli ukázal své kvality a s pomocí svého  démóna, který nenechá obyvatelé onoho domu vydechnout rozdrtil všechny očekávané horory na plné čáře. Těším se a zároveň bojím na pokračování tohoto filmového fenoménu.

.


Cesta ke článku: Cinemo.cz / TOP / Filmy roku 2009 aneb shrnutí trháků, propadáků a zajímavých překvapení
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Jakub Miller Napsáno 31. prosince 2009 | 05:08

Je krásné, jak se ani jeden z redaktorů neshodne na stejném filmu 🙂

P.S. Jako druhé překvapení bych osobně viděl Hannah Montanu, která se mi (ač to nerad přiznávám) docela líbila. Tak mne kamenujte na 3… 2… 1…

Thumb up 5 Thumb down 6
Autor: Krasomil Napsáno 1. ledna 2010 | 15:33

Cože????Hana Montána?to si snad děláš prd…?

Thumb up 8 Thumb down 4
Autor: Vladan Vaněk Napsáno 2. ledna 2010 | 12:46

S tou Hannah Montanou bych to viděl obdobně, jako překvapení! Nicméně nepříjemné, nechápu, jak někdo v roce 2009 může natočit takový odpad:)

Thumb up 7 Thumb down 1
Autor: Jakub Miller Napsáno 2. ledna 2010 | 17:25

Uznávám, že příběh stál za starou bačkoru, ale mně ten film ani na vteřinu nenudil, režie byla velmi poctivá. Navíc Miley Cyrus ve své normální podobě je docela fajn holčina 🙂

Thumb up 3 Thumb down 4
Autor: Radek Schenk Napsáno 2. ledna 2010 | 19:34

“ Navíc Miley Cyrus ve své normální podobě je docela fajn holčina “ … Ale my jsme se všichni snažili hodnotit hlavně filmy, to jen ty si všímáš nejdřív ženského obsazení a pak teprv kvalit filmu. =D

Thumb up 4 Thumb down 1
Autor: Jakub Miller Napsáno 2. ledna 2010 | 19:35

Vy vidláci to vůbec nechápete. Není nic hezčího, než krásná ženská 😀

Thumb up 2 Thumb down 7
Autor: Radek Schenk Napsáno 2. ledna 2010 | 19:38

Nepleť do hodnocení filmů místo, kde žije ten, kdo ho hodnotí. =D To s tím nemá vůbec nic společnýho.

Thumb up 2 Thumb down 1
Autor: Jakub Miller Napsáno 2. ledna 2010 | 19:40

My máme 3D, deal with it 😛

Thumb up 0 Thumb down 4
Autor: Pepa Šlauček Napsáno 16. dubna 2010 | 20:48

LoL jak může nějaký ňouma napsat Nejlepší film roku 2009: Watchmen – Strážci
a hned o něco dále Propadák roku 2009: Transformers: Pomsta poražených .
Tak to mě prostě nedá abych se nevyjádřil k tomuto katastrofálnímu omylu co jsem v poslednich dnech na netu videl . No tak chlapi dejte si ruku na srdce, a jděte si ty dva filmy
porovnat nebo už fakt nvm.

Thumb up 4 Thumb down 3
Autor: Anonym Napsáno 5. května 2010 | 18:11

boože… zaráží mě inteligence čtenářů…
jestli, jste to nepochopili, tak očividně redaktoři nesměli použít stejné filmy (proto se „neshodli“)

Thumb up 2 Thumb down 1
Autor: jiblik Napsáno 12. srpna 2010 | 15:55

Souhlasím s Pepou šlaučkem pač stážci byla ta největší kravina a transformers 2 mi přišlo jako pohodoví film a to co jsi o tom psal mi přišlo pěkně přaštěný 🙂

Thumb up 2 Thumb down 1
Autor: Off-game Napsáno 11. září 2010 | 11:21

No, s Jakubem Millerem nesouhlasím akorád s tím propadákem roku… Underworld:Vzpoura Lycanů má velmi vynikající děj a o atmosféře už raději nemluvím, ta byla vyjímečná. Velmi me potěšilo u tohoto filmu to, že tam bylo vysvětleno to, co jsme se v Underworld a Underworld 2 nevěděly, Vše bylo vysvětleno práve v dílu Vzpoura Lycanů.. Předpokládám, že pokračování Underworld ( má vyjít začátkem roku 2011 ) bude děj o tom 3tím upírovi ze starších. Na konci Vzpoury Lycanů bylo vidět, že tam ty hrobky pro starší nebyly 2, ale 3. Už se moc těším 🙂

Thumb up 1 Thumb down 1
Autor: Jakub Miller Napsáno 16. září 2010 | 19:58

Děj bych ještě uznal, atmosféra snad malinko na začátku, ale ruku na srdce, potřeboval jsi to, co už bylo vysvětleno v předchozích filmech, znát? Jinak po technické stránce je to odporný blivajz. Akční scény: záběr na meč – střih – záběr na obličej – střih – záběr na letící krev. Kulisy a triky hrůza, vyjma Billa Nightyho jsou všichni herci hrozný polena. Zlatá Kate Beckinsale, ta měla alespoň hezkou figuru.

Thumb up 3 Thumb down 0
Autor: Mullisak Napsáno 26. prosince 2011 | 03:38

ten co píše k filmum komentaře musí bejt pekne hovado!!

Thumb up 0 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist