22. 2. 2018Filmová „NEJ”

Autor: Matouš Kyncl| 24. dubna 2010 | Přečteno: 1 326x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

20080201080011_20080201Nejdelší film
Prvenství v této kategorii je trochu sporné. Pokud považujeme za film jakýkoli filmový materiál, tak nejdelším je 908 hodinový bezejmenný ,,snímek“ pocházející z kotliny české ,,režiséra“ Buracze Bosnitze. Jedná se avšak o prázdný filmový pás, ale i přesto si počin odbyl svou projekci, a to roku 1968. Pokud ale bereme jako film alespoň materiál s obrazem, jako vítěz vyjde snímek Cinémation, 150 hodinová směs Gérarda Couranta 3 a půl minutových němých záběrů slavných osob, novinářů a režisérových přátel. Na tomto počinu je krom délky výsledku zajímavá i délka natáčení, celých 32 let (1978-2010). A pokud pojem film vyložíme jako materiál s obrazem, zvukem a příběhem (scénářem), tedy ,,normálně“, vítězí německo-italský snímek na motivy novely Alfreda Döblina, 931 minutová kvadrodekalogie Berlin Alexanderplatz z roku 1980.

Nejdražší film
V této kategorii je také jeden malý zádrhel, a tomu se říká inflace. Pokud ji vezmeme v úvahu, nejdražším filmem se stane snímek režiséra Sergeie Bondarchuka Война и мир (1968) z produkce Sovětského svazu, tedy adaptace románu Vojna a mír Lva Nikolajeviče Tolstého, jehož rozpočet se odhaduje na 700 milionů amerických dolarů. Pokud ale na tento jev zapomeneme, tak nejdražším se stává film značně novější, z roku 2007, a jsou jím Piráti z Karibiku: Na konci světa z dílny Gore Verbinského s rozpočtem okolo 300 milionů dolarů.

Nejstarší film
Za nejstarší film je považován zároveň první natočený záběr, a tím je relativně slavný, byť jen dvousekundový, avšak první střípek, znám jako Roundhay Garden Scene natočený Louisem Le Prince, přezdívaným také jako otec filmu.

Pokud se ale podíváme na nejstarší celovečerní počin, je jím australské drama z roku 1906 režiséra Charlese Taita, The Story of the Kelly Gang. Tento snímek se nám avšak nedochoval celý, ale pouhých 20 minut, byť celý film trval přibližně hodinu.

Nejhorší film
A nyní už do trochu subjektivních vod filmových nej, přecejen, to co se jednomu líbí, druhému nemusí. Ale vezměme to tedy nejprve podle hlasu většiny, tedy IMDb a ČSFD. Podle naší, české databáze je nejhorším filmem snímek Playgirls II (já s tím souhlasím) z roku 1995 z dílny snad jednoho z nejhorších režisérů, Víta Olmera, který má na svém kontě třeba také, prý komedii, Waterloo po česku. Myslím že kdo alespoň jeden tento film viděl, není potřeba se dál rozpitvávat o hrůznosti.

20080222045444-playgirls-2-titulni-foto

Dle zahraničních diváků je pak nejhorším filmem v Čechách neznámý Night Train to Mundo Fine (1966), s čímž také musím souhlasit. Tato slátanina režiséra, scénáristy a také hlavního hrdiny Colemana Francise snad každého musí znechutit, hlava a pata se hledá opravdu velmi těžce. Pak nelze ani opomenout už kultovního Eda Wooda, nejhoršího režiséra všech dob a vesměs všechny jeho filmy. Herecké výkony zfetovaného a zestárlého hrdiny z hollywoodského Drákuly, Bély Lugosi, křečovité výkony zbylých ,,herců“, ztřeštěné scény, žádné spojitosti, neautentické dekorace a takto bychom tady mohli být dlouho, filmy Glen or Glenda, Plan 9 From Outer Space a Bride of the Monster patří k absolutním režisérským, scénáristickým a hereckým omylům vůbec.

Nejvýdělečnější film
Tady není o čem spekulovat, filmem který si nejvíce vydělal je Avatar Jamese Camerona z roku 2009. Přebral prvenství filmu téhož režiséra, Titanicu, a jeho hrubý příjem dosahuje více než 2,7 miliardy dolarů.

Nejvíce Oscarů na film
O pozici na první příčce v této kategorii se dělí hned tři snímky, a to všechny s 11 soškami. Jako první se na ni v roce 1959 usadil akční Benhur režiséra Williama Wylera, snímek také téhož roku získal čtyři Zlaté glóby. Druhý snímek je pak o 48 let starší, tedy z roku 1997 a je jím slavná romance Titanic, která se také, spolu s dramatem Vše o Evě, dělí o prvenství v největším počtu nominací, čtrnácti. Jako třetímu se podařilo počet 11 Oscarů získat psolední části triologie Pán Prstenů: Návrat Krále režiséra Petera Jacksona z roku 2003.

Nejlepší film
Stejně jako u filmu nejhoršího je najít nejlepší film velmi subjektivní, tak tedy opět nejprve podle filmových databází. Dle té české i zahraniční je nejlepším filmem vůbec drama dle námětu Stephena Kinga, režiséra Franka Darabonta, Vykoupení z věznice Shawshank z roku 1994. Je pravda, že tomuto snímku do dokonalosti opravdu mnoho nechybí a nelze mu tedy snad nic závažného vytknout. Co se týče filmu ryze českého v tomto žebříčku, jsou jimi Pelíšky Jana Hřebejka, i dle mého názoru nejlepší česká komedie i film. Co se týče pohledu kritiků, tedy konkrétně Britského filmového institutu, tak již po 40 let v hlasování kritiků, opakujícím se každou dekádu, patří první místo dramatu Orsona Wellese, který je označován jako nejlepší režisér, snímku Občan Kane (1941).

Cesta ke článku: Cinemo.cz / ZAJÍMAVOSTI / Filmová „NEJ”
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist