28. 4. 2017Film Svatá čtveřice byl uveden na mezinárodním festivalu v Torontu

Autor: Slávek Hora| 10. září 2012 | Přečteno: 593x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Film Svatá čtveřice režiséra Jana Hřebejka a scénáristy Michala Viewegha byl v těchto dnech uveden na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, kde je zařazen do programu věnovanému současné světové kinematografii. MFF Toronto je tak prvním z řady mezinárodních festivalů, na kterých se film Svatá čtveřice představuje.

Mezinárodní filmový festival v Torontu je největší událostí tohoto typu v Severní Americe a je považován za jednu z hlavních bran na severoamerický filmový trh. Letošní 37. ročník festivalu probíhá 6. až 16. září a Svatá čtveřice je zařazena do programu Contemporary World Cinema. Film zde má hned pět projekcí – tři pro festivalové diváky (první z nich se uskutečnila 7. září) a další dvě pro zástupce filmového průmyslu a tisku. Jan Hřebejk uvedení v Torontu komentoval slovy: „Jsem v pozitivním šoku. Mám ohromnou radost, naposledy se nám s Michalem Vieweghem podařilo v Torontu uspět v roce 2009 s Nestydou.“
Film Svatá čtveřice zde má příležitost získat cenu diváků. Více o torontském festivalu najdete na http://tiff.net/thefestival.

Svatou čtveřici pak uvidí diváci na Mezinárodním filmovém festivalu ve Vancouveru (Vancouver International Film Festival, http://www.viff.org/festival/), k tomuto festivalu má Jan Hřebejk osobní vztah a svůj film zde osobně uvede.

Festivalová cesta Svaté čtveřice pak bude pokračovat do Polska. Zde bude snímek součástí mezinárodního programu 28. ročníku Varšavského filmového festivalu (Warsaw Film Festival, http://www.wff.pl/), který se koná 12. až 21. října. Svatá čtveřice bude tento festival zakončovat.

Další festivalovou zastávkou bude 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Soluni (International Thessaloniki Film Festival, http://www.filmfestival.gr), který v tomto řeckém městě proběhne 2. až 11. listopadu.

Na mezinárodní úspěch filmu Svatá čtveřice reagoval jeho producent Rudolf Biermann slovy: „Mám nesmírnou radost, že film Svatá čtveřice byl vybrán na jeden z nejdůležitějších a nejprestižnějších festivalů na světě. To jen dokazuje to, že jeho autoři jsou už tradičně mimořádně úspěšní v schopnosti zaujmout jak domácí tak i zahraniční publikum. Zároveň považuji za obrovskou čest, že náš film bude zakončovat Varšavský filmový festival.“

Českou premiéru měla Svatá čtveřice již 23. srpna a diváky lákala podtitulem „Tohle si od Viewegha nepřečtete, to musíte vidět.“ K této nové komedii režiséra Jana Hřebejka totiž Michal Viewegh napsal svůj úplně první původní scénář. Do ústřední čtveřice pak Jan Hřebejk obsadil Jiřího Langmajera, Hynka Čermáka, Viktorii Čermákovou a Mariku Procházkovou.

 

 O filmu

Je to příběh o dvou párech, které se rozhodly vyřešit ubíjející stereotyp manželské erotiky poměrně originálním způsobem. To vše v exotickém prostředí karibského ostrova, kde se komedie Svatá čtveřice z velké části odehrává.
„Ostrov Salt Cay se vyhýbá veškerým klišé, která vás napadnou pod souslovím „ostrov v Karibiku“. Prakticky tu nejsou silnice, skoro žádné stromy, počet oslů je vyšší než počet lidských obyvatel. Jsou tam jen dva bary, které vypadají spíše jako chatrče. Jediný trochu větší hotel zdevastoval hurikán. A i ten jsme pak při natáčení vzali do hry,“ říká režisér filmu Jan Hřebejk.
Natáčení v Karibiku není jedinou zvláštností, díky níž je tenhle film na české poměry výjimečný. Velmi netradiční bylo i obsazení sourozenců Hynka a Viktorie Čermákových do role manželského páru a také to, že k tomuto snímku neexistuje knižní předloha, protože Michal Viewegh psal prvně v životě přímo scénář. „Začal jsem zkusmo psát další knížku, ale bylo tam čím dál víc dialogů a já si uvědomil, že je to spíš scénář. Scény z Karibiku nebo erotické scény, kterých je tam taky dost, jsou navíc ve filmovém podání přece jenom sugestivnější,“ říká Viewegh.
Hrdinové Svaté čtveřice, kolegové elektrikáři Ondra (Hynek Čermák) a Vítek (Jiří Langmajer), dostanou nabídku na exotickou „brigádu“ na karibském ostrově, kde hurikán poničil elektrické vedení. Ondra s Vítkem jsou kamarádi a navíc sousedi z dvojdomku, ve kterém oni a jejich rodiny žijí v naprosté harmonii. Jejich manželky, Dita (Viktorie Čermáková) a Marie (Marika Procházková), se mají rády, Ondrovi dospívající synové chodí s Vítkovými dospívajícími dcerami, prostě všeobjímající idyla, kterou narušuje jediná věc. V úvodu zmíněná postelová nuda. Když tedy osud hodí mužům rukavici v podobě zahraniční služební cesty, zvednou ji i ženy a do Karibiku je doprovodí. A právě tam, v exotickém ráji, se v jejich hlavách zrodí plán, po kterém už jejich sexuální život nebude nikdy stejný. A nudný.  „S Honzou jsme si slibovali, že natočíme milostnou komedii – a tohle je milostná komedie. Jemná milostná komedie. Jemně nemravná,“ říká Viewegh.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE, FILMY, ZAJÍMAVOSTI / Film Svatá čtveřice byl uveden na mezinárodním festivalu v Torontu
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: gizmo Napsáno 11. června 2016 | 01:28

GREMLINS

Thumb up 0 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist