18. 1. 2018Film Alois Nebel byl nominovaný na Evropské filmové ceny

Autor: Mediafax, red| 18. září 2012 | Přečteno: 212x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Získat Evropskou filmovou cenu (EFA) v kategorii celovečerní animovaný film má šanci i český snímek Alois Nebel režiséra Tomáš Luňáka. Společně s ním budou o prestižní ocenění také bojovat britský snímek Piráti a španělský film Vrásky,  o tom dnes informují oficiální stránky EFA.

Snímek Alois Nebel získal v roce 2011 tři České lvy, a to za nejlepší zvuk, nejlepší hudbu a nejlepší výtvarné řešení.

Alois Nebel
Alois Nebel

 

Film si získal diváky v České republice svoji originální animací, ale také silným příběhem a v neposlední řadě také hudbou. Na oficiálním soundtracku zazpívali například Václav Neckář nebo Marie Rottrová.

Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce.

Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího.

Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE, FILMY, NOVINKY, ZAJÍMAVOSTI / Film Alois Nebel byl nominovaný na Evropské filmové ceny
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist