22. 2. 2018Festival Sundance letos zahájilo Kvílení

Autor: Vladan Vaněk| 22. ledna 2010 | Přečteno: 545x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Pakliže jste v dobách studií alespoň jedním uchem poslouchaly výklad v hodinách literatury, zajisté vám neuniklo jméno  bohémského básníka Allena Ginsberga.Ginsberg vždy platil za kontroverzního umělce, jenž se netajil svou homosexualitou, láskou k drogám a alkoholu, nicméně i jeho nejzarytější odpůrci dokázali ocenit jeho obdivuhodný talent. Za vůbec nejzdařilejší Ginsbergovo dílo je všeobecně považována sbírka Kvílení, jež vyšla v roce 1956. Kvílení se ihned po svém vydání zařadilo po boku Kerouackovy knihy Na cestě mezi kultovní knihy nespokojené generace mladých lidí, označované jako „beat generation“.

Bylo jen otázkou času, kdy pohnuté Ginsbergovy osudy začnou zajímat i zástupce filmové branže. Nakonec se tak stalo přesně po více než dvanácti letech od spisovatelovy smrti. Jeho realizaci si  nakonec vzala na starost dvojice zkušených dokumentaristů, Rob Epstein a Jeffrey Friedman. Hlavní roli rebelujícího básníka a někdejšího krále pražského Majálesu, Allena Ginsberga, si střihne herec James Franco, jenž má s hraním provokatérů bohaté zkušenosti. Před osmi lety si totiž zahrál enfant terrible Hollywoodu, herce Jamese Deana. Vyjma hlavního hrdiny Ginsberga se na plátně mihnou i další významní zástupci „beatníků“, jmenovitě Jack Kerouack (ztvárněn Toddem Rotondim) a Lawrence Ferlinghetti (Andrew Rogers).

Příběh samotný se bude točit především kolem životních peripetií slavného básníka a jeho díla. Největší pozornost pak dostane samozřejmě sbírka Kvílení, jejíž jméno film nese. Přechod mezi zdánlivou realitou a imaginativním prostorem básnické tvorby bude zobrazen pomocí stále populárnějšího „cameronovského“ 3D obrazu.

Světovou premiéru si snímek odbyl na Redfordově festivalu Sundance, termín jeho českého uvedení je tajemný jako hrad v Karpatech. Každopádně všichni zájemci o alkoholové orgie, poezii, drogové úlety a nespoutaného Ginsberga se mají na co těšit…

Kvílení (Howl)

Režie: Rob Epstein, Jeffrey Friedman

Hrají: James Franco, Aaron Tveit, Andrew Rodgers, Todd Rotondi, Jon Hamm, Bob Balaban a další

Česká premiéra: 2010 (doufejme)

Cesta ke článku: Cinemo.cz / NOVINKY / Festival Sundance letos zahájilo Kvílení
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist