28. 4. 2017Festival Cinema Mundi s oscarovými snímky začíná dnes v Brně

Autor: Redakce| 29. února 2012 | Přečteno: 154x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Třetí ročník Mezinárodního filmového festivalu CINEMA MUNDI začíná dnes v Brně.  Ve svém programu přinese v průběhu osmi dnů šest desítek snímků, více než dvacet
doprovodných akcí a řadu českých i zahraničních hostů a delegací. Diváci se mohou těšit na desítky „oscarových“ filmů, vedlejší filmové
sekce, setkání s hvězdami ze světa filmu a bohatý doprovodný program.

CMOdehrávat se bude v kinech Cinema City Velký Špalíček, Lucerna, Bakala, v klubu Mersey a na Náměstí Svobody.

CINEMA MUNDI 2011 Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu Cinema Mundi se uskuteční dnes od 17.00 na brněnském Náměstí Svobody a ve Velkém Špalíčku za přítomnosti patrona festivalu Bolka Polívky a dalších hostů. Festival odstartuje od 18.00 exkluzivní předpremiérou britského životopisného dramatu Železná lady (The Iron Lady, Phyllida Lloyd, 2011). Ve snímku ztvárnila titulní roli slavné političky Margaret Thatcher herečka Meryl Streepová, která za tuto roli obdržela Oscara.

 

 

 

 

Veřejnost se může těšit na Amadea Miloše Formana, který je  uveden při příležitosti 80. narozenin tohoto nejslavnějšího českého režiséra, co dobyl Hollywood. Projekce zdarma začíná dnes od 18:30 ve Velkém Špalíčku. Účast předběžně přislíbila delegace k filmu – výtvarník Theodor Pištěk, kameraman Miroslav Ondříček a filmový architekt Karel Černý.

Filmové tipy – Hlavní sekce (nominace na Oscary za „Nejlepší cizojazyčný film“)

Hlavní filmová sekce, která se bude konat od čtvrtku do neděle ve Velkém Špalíčku, nabídne tradičně sestavu těch nejlepších filmů uplynulého roku, které soutěží o nominace na prestižní filmovou cenu Oscar v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Koncepce festivalu proti předchozímu ročníku prošla dílčí programovou inovací. V hlavní filmové sekci, která bude soustředěna zejména do první poloviny festivalu, jsou v současné době zařazeny tři desítky filmů a o dalších intenzivně vyjednáváme s distributory. Velká část těchto filmů bude v Česku uvedena premiérově či dokonce jako jejich jediná kino-projekce.
Diváci se už nyní mohou těšit například na íránský film Rozchod Nadera a Simin (Jodaeiye Nader az Simin, Asghar Farhadi, 2011), který nyní Oscara za nejlepší cizojazyčný film získal. Filmovou lahůdkou bude také peruánský snímek Říjen (Octubre, Daniel a Diego Vega, 2010) oceněný na MFF v Cannes či nejnovější dílo proslulého japonského režiséra Kaneta Šindó Pohlednice (Ichimai no hagaki, 2010), desítkami cen ověnčené španělské historické drama Tmavý chléb (Pa negre, Agustí Villaronga, 2010) a mnoho dalších. Kromě festivalových hitů a děl předních a již známých filmových autorů bude prostor věnován i titulům ze států, jejichž kinematografie čeští diváci příliš neznají, ale rozhodně stojí za zhlédnutí. Ujít by si neměli nechat například kubánský film Habanastation (Havanastation, Ian Padrón, 2011) nebo vietnamský snímek The Prince and the Pagoda Boy (Khát vọng Thăng Long, Trong Ninh Luu, 2010).

Z novinek, které se objeví na programu, stojí za zmínku zejména brazilský snímek Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel (Tropa de Elite 2 – O Inimigo Agora É Outro, r. José Padilha), velebený jak kritikou, tak publikem (jedná se o jeden z komerčně nejúspěšnějších brazilských filmů všech dob). Další perlou programu je film Tenkrát v Anatolii (Bir Zamanlar Anadoulu’da) od nejvýznamnějšího současného tureckého režiséra Nuri Bilge Ceylana, který získal Velkou cenu poroty na loňském festivalu v Cannes. Vynikající snímek Jako bych tam nebyla (As If I Am Not There) zastupuje letos Irsko – režisérka Juanita Wilson se v něm realisticky vyrovnává s následky bosenských válek v životech postižených žen. Zajímavé však bude i setkání s holandskou (Sonny Boy) portorickou (América) nebo s thajskou (Tanec jako život) kinematografií.

Filmové tipy – Pobaltská sekce

Unikátní filmové zážitky nabídne také sekce vedlejší, která je zaměřená na současný pobaltský film. Na festivalu bude uvedeno celkem osmnáct filmů z Litvy, Lotyšska a Estonska, které patří k tomu nejzajímavějšímu, co v kinematografiích trojice severských států v posledních letech vzniklo. Diváci se mohou těšit například na Podzimní tance (Sügisball) Veika Õunpuu, Amaju (Amaya) Mārise Martinsonse nebo Sběratelku (Kolekcioniere) Kristiny Buožytė. Přehlídku současné baltské tvorby doplní několik exkluzivit z 90. let, které již patří do zlatého fondu jednotlivých kinematografií: Few of Us mezinárodně uznávaného režiséra Šarūnase Bartase, kultovní Tma v Tallinnu (Tallinn pimeduses, r. Ilkka Järvi-Laturi), jíž někteří označují za severský ekvivalent Tarantinových Gaunerů nebo esteticky vytříbená parafráze na pohádku o Popelce Střevíček (Kurpe) Laily Pakalniņy. Událostí číslo jedna bude česká premiéra nejnovější filmové adaptace románu F. M. Dostojevského Idiot (Idioot, r. Rainer Sarnet), která 7. března zakončí třetí ročník festivalu.

Hvězdné tipy

Festivalové projekce ozvláštní svou přítomností několik význačných hostů. Makedonskou road-movie Punk’s Not Dead oceněnou na MFF v Karlových Varech přijede osobně představit její režisér Vladimir Blaževski. Estonský režisér Sulev Keedus, jenž už dlouho náleží mezi nejzajímavější režiséry pobaltského regionu, se v Brně zúčastní promítání hned dvou svých děl. V rámci hlavní sekce uvede film Dopisy pro anděla (Kirjad Inglile), který nastavuje pomyslené zrcadlo současné estonské společnosti. Ve vedlejší sekci seznámí diváky se svým nejoceňovanějším dílem Georgica z roku 1998, které estonská filmová kritika zařadila mezi desítku nejlepších domácích filmů všech dob. Slovensko zastoupí na festivalu režisér Martin Šulík se svým Cigánem, k jehož projekci připraví doprovodný program také Muzeum romské kultury. Snímek Lidice uvede Karel Roden, nominovaný na Českého lva za herecký výkon v tomto filmu. Na nědělní odpoledne je pak připravena předpremiéra filmu Probudím se včera s autogramiádou, které se zúčastní Miloslav Šmídmajer (režisér, producent), Eva Josefíková, Eliška Křenková, Ljuba Krbová. Čekáme také ještě na potvrzení od hostů ze Srbska a Vietnamu.
Tipy z doprovodného programu
Doprovodný program zahájí ve středu v 17:00 na Náměstí Svobody jazzové Duo Jaroslav Pilný a
Martin Špinler. Ve čtvrtek 1.3. 2012 od 20:00 v Klubu Mersey se mohou diváci těšit na brněnskou kapelu Ukulele Orchestra jako Brno v čele s charismatickým zpěvákem Karlem Heřmanem z Čankišou. Program bude dále pokračovat pátečním a sobotním vystoupením několika DJ´s.

Neděli ovládne město festivalový průvod. V pondělí se pak diváci v rámci Noche Latina mohou v klubu Mersey od 19:00 naučit latinsko-americkým tancům pod vedením rodilého kubánce Wiliama Zamori. Celý doprovodný program zakončí v klubu Mersey dvě brněnské alternativní kapely Dezoláti a Listolet. Doprovodný program doplní také tematické výstavy a rauty, besedy a workshopy a hudební večery ve Velkém Špalíčku v podání DJ Jirky Flaisiga z Hitrádia Magic Brno.

Podrobný program: www.cinemamundi.info

Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE / Festival Cinema Mundi s oscarovými snímky začíná dnes v Brně
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist