28. 4. 2017Dům Loutek

Autor: Jakub Miller| 21. dubna 2010 | Přečteno: 586x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Nekorunovaný král televizní tvorby, Joss Whedon (Buffy, Firefly) se po pěti letech vrátil na světové obrazovky, tentokrát se seriálem zaobírajícím se krizí identity, obsahující zároveň i duchaplné zamyšlení nad tím, jak moc může jedinec ovládat životy celou společnost. Výsledek dopadl naneštěstí velmi rozporuplně.

Pro neznalé zatím nejnovějšího díla z „whedonovského“ univerza si ale nejdříve nastiňme děj. Seriál se odehrává v současném Los Angeles, kde (stejně jako ve většina největších měst světa) existuje odvětví korporace Rossum s názvem „Dům loutek“. Jeho princip je jednoduchý: Pokud má zákazník dostatek peněz, tak mu tato společnost na několik dní či hodin zapůjčí jednoho ze svých agentů, do jehož mozku nahrají osobnost podle klientových představ. Jakmile svůj úkol, ať už se jedná o milostný románek či kriminální činnost, splní, tak se vrací zpět do centrály a tam jsou jim všechny vzpomínky smazány a agent je připraven na další akci. Vše má ale svůj háček. Každý těchto „agentů“ musí nejdříve při podpisu smlouvy souhlasit s tím, že on sám bude vymazán, jeho mysl uložena na bezpečné místo, zatímco tělo se stane po dobu pěti let majetkem „Domu loutek“. Jednou z „loutek“ je i Echo, hlavní postava celého příběhu a zároveň i osoba, jejíž konání změní lidskou historii jednou provždy. A nebyl by to Joss Whedon, kdyby z tak originálního námětu nedokázal vytěžit maximum. I když jak se to vezme…

dollhouse_ver2_xlg

V tom mu totiž úspěšně zabránilo produkční studio 20th Century Fox, které se obávalo, že by se opět konal paskvil s nízkou sledovaností jako v případě Firefly a tak se počátečních pět dílů první řady tváří jako „další“ tuctový seriál, který pod povrchem skrývá mnohem víc. A když už konečně dojde na šestou epizodu, mnohými označovanou jako rozjezd doposavaď stagnujícího děje, tak hned v dalších částech se opět vše vrací do stereotypního normálu a ani skvěle gradující zakončení nesmaže pocit, že s „Domem loutek“ není něco v pořádku a celkově má na víc. První sezóna tak velkou část diváctva zklamala, což mělo za následek zkrácení z původně plánovaných pěti řad na pouze jednu zakončující. Ironickou pravdou je, že právě to projektu hodně pomohlo.

dollhouse-dollhouse-2952546-1280-1024

Druhá řada seriálu se totiž v klidu může zařadit mezi to nejlepší, co vzniklo na poli televizní tvorby v poslední dekádě. Dění na obrazovce nenechává diváka ani na chvíli vydechnout, tvůrci přicházejí s lepším a mnohem lépe fungujícím scénářem (zkuste si nacpat pět řad do jedné), který velmi hluboce a zároveň i srozumitelně řeší otázky krize identity, ať už své vlastní nebo pouze vytvořené skrze technologii nového tisíciletí. Každá nanosekunda je až po okraj naplněna silnými emocemi, čímž se z Domu loutek stává, hlavně díky uvědomění Whedonova týmu, že tohle je konečná stanice, mimořádně chytlavé drama s propracovanými charaktery ála Buffy, the Vampire Slayer, přehlednou akcí jako z Angela a příjemně futuristickým „lookem“ vypůjčeným z Firefly. To vše pak vrcholí v závěrečném „Epitafu“, který nejednomu divákovi může způsobit instantní aktivaci slzných kanálků. Pocit, že Dollhouse měl se svými ambicemi šanci změnit žánr a současnou tvorbu podobně jako Buffy, ale bohužel přetrvává a ani náhražka v podobě nevysílaných epizod první řady jej nesmaže.

poster1Téměř geniální vize krále televizní tvorby, která se stala skutečností až paradoxně díky ultimátu studia, že druhá řada je zároveň i řadou poslední. Dollhouse nabízí propracovanou psychologii postav a zároveň i mnoho myšlenek ohledně vedení současné společnosti, na jejíchž většinu si musí divák odpovědět sám. Po Firefly další originální seriál, který skončil v podkroví dříve, než dostal možnost vzlétnou k nebeským výšinám.

Dům Loutek (Dollhouse)

Počet dílů: 26 x 44 min.

Hrají: Eliza Dushku, Harry Lennix, Tahmoh Penikett, Amy Acker

Žánr: Drama / Sci-Fi / Thriller

Hodnocení:

První řada: 60%

Druhá řada: 90%

Cesta ke článku: Cinemo.cz / SERIÁLY / RECENZE: Dům Loutek
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist