28. 4. 2017Dokumentaristé budou na Českém lvu moci soutěžit ve více kategoriích

Autor: Mediafax, red| 25. září 2012 | Přečteno: 135x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) rozhodla o rozšíření hodnocení dokumentárních filmů na odborné profese, informovala v úterý za Vachler Art Company Otilie Semorádová. V praxi to znamená, že v kategoriích kamera, střih, zvuk a hudba budou společně soutěžit hrané filmy i dokumenty.

Doposud mohli být na výročních filmových cenách Český lev nominováni pouze režiséři dokumentárních filmů a to v kategorii Nejlepší dokumentární film. ČFTA po žádosti a po analýze hodnocení dokumentárních filmů na mezinárodních filmových soutěžích nakonec jednomyslně odhlasovala změnu pravidel soutěže. Tedy spojení dokumentů a hraných filmů ve čtyřech kategoriích.

„Prezidium ČFTA se rozhodovalo několik let o podobě dokumentu na Českém lvu. Vedli jsme vášnivé diskuse, proč by bylo a nebylo možné hodnotit dokument spolu s hranou tvorbou,“ prozradil Petr Vachler, ředitel ČFTA. „Nakonec jsme se přiklonili k zemím, jako je Francie, Španělsko, Velká Británie, kde je dokument začleněn do hlasování ve vybraných kategoriích. My jsme se rozhodli pro kameru, střih, zvuk a hudbu. V USA je navíc komise, která rozhoduje o způsobilosti pro jednotlivé kategorie, u nás o tom rozhodnou samotní akademici právě ve vymezených kategoriích, jak je tomu běžné v Evropě. Odstoupili jsme tak od systému jasného dělení mezi hranou tvorbou a dokumentem, který nadále preferuje třeba Švýcarsko, Maďarsko, Rumunsko, nebo ceny Evropské filmové akademie,“ řekl Vachler.

Poprvé by dokumenty měly být v odborných profesích zařazeny již ve 20. ročníku výročních filmových cen Český lev 2012. Vyhlášení nominací je naplánované na 2. února 2013, ceny se budou udělovat o měsíc později.

Výroční filmové ceny Český lev byly poprvé uděleny dokumentárním filmům v roce 2009. Dokumenty za období od vzniku výročních filmových cen (1993 – 2007) byly vyhodnoceny souhrnně na výročních cenách Český lev o rok dříve.

Zatím poslední křišťálovou sošku za nejlepší dokumentární snímek získal v březnu dokument Pod sluncem tma režiséra Martina Marečka, který se zabývá rozdíly v kultuře, myšlení a chování Afričanů a Evropanů.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE, NOVINKY, ZAJÍMAVOSTI / Dokumentaristé budou na Českém lvu moci soutěžit ve více kategoriích
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Johng0 Napsáno 27. října 2016 | 23:42

It is actually a nice and helpful piece of information. I am happy that you simply shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. gfddaeedddeb

Thumb up 0 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist