30. 4. 2017District 9 – Speciál

Autor: Jakub Miller| 13. září 2009 | Přečteno: 1 130x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

V roce 1998 přišla skupinka filmařů na nápad, jak za minimální rozpočet natočit vysoce kvalitní horror. Rok nato svým počinem „Záhada Blair Witch“ stvořili kultovní dílo a jeden z největších kasovních trháků léta. Od té doby se dokumentární styl natáčení stal často užívaným fenoménem, jenž stvořil bezkonkureční napínavou atmosféru (Monstrum) či naháněl hrůzu i těm nejotrlejším divákům ([REC]). I přesto se stále jednalo o stokrát ohranou písničku v jiném balení. Pak ale přišel Neill Blomkamp…


District 9

První věc, jenž na celém filmu zaujme vyjma kamery, je zajisté originální koncept. Pan režisér asi hodně sledoval počiny svých předchůdců a rozhodl se podobným chybám vyvarovat. Mimozemšťané, či chcete-li kreveťáci, nepřistávají v USA, ale nad africkým Johannesburgem. Jejich loď neútočí, místo toho  pluje tiše nad městem. A poté, co se lidská vláda rozhoduje k násilnému vniknutí, nejsou na palubě nalezeni zelení mužíčci s laserovými zbraněmi, ale umírající národ bez domova.

Od příletu návštěvníků z kosmu uplynulo 20 let. Kreveťáci žijí ve svém slumu District 9 hůře jak kterýkoliv jiný národ na světě, lidé jimi opovrhují a jejich samotná existence se dá přirovnat židovské komunitě za druhé světové války, pouze s tím rozdílem, že tentokrát je nacista každý. Na scéně se tedy objevuje hlavní hrdina, jehož úkolem je donutit vetřelce k mírumilovnému přesunu do táborů, speciálně zřízených pro jejich potřeby. A právě zde začíná divákovo putování skrze Wikusovo prokletí, zatracení a očistec.

District 9 - Mimozemská loď nad Johannesburgem

Je až k nevíře, jak silně režisér ukazuje rasistický podtex příběhu. Kreveťáci zde neslouží jen jako katalyzátor děje, jejich hlavním účelem je alegorie na vztahy bílých obyvatel (zde všichni lidé) a rasových menšin (úloha mimozemšťanů). Nepotřebujete slyšet proslov velícího mariňáka, jenž prožene nepříteli kulku hlavou, aby jste pochopili, že lidé jsou sami o sobě zkažení do morku kostí. Stejný postoj si zachovává i Wikus. Nevyjednává, nelituje, pouze vyhrožuje. Situace ale doznává značné změny v momentu, kdy je zasažen neznámou látkou mimozemského původu a začne se stávat tím, co tolik let bral pouze jako zdroj peněz na výplatní pásce.

Zajisté největší zásluhy na celém filmů má právě Neill Blomkamp. Děj má svižné tempo, necuká se a ani lehoučce béčkový scénář nekazí jinak fantastický dojem ze sledování. Na celém snímku je vidět jeho láska ke kinematografii a bezmezný talent, o němž budeme slýchat ještě hodně dlouho. Další plus jsou samotní kreveťáci. Právě na jejich ztvárnění padla většina rozpočtu a je to silně znát. Stavba těla, mimika a pohyby jsou udělány do posledního detailu, že by se za ně nestyděl ani megaloman Michael Bay. Jakmile dojde na emoce, tak nevidíme pouze CGI nudné postavičky, ale skutečně živé a cítící bytosti! V neposlední řadě musím pochválit Sharlto Copley, jenž dokázal zahrát svou roli téměř Oscarově. Stejně jako děj, i on se vyvíjí a zažívá svou vnitřní (a vnější) evoluci, aby se nakonec stal protikladem lidství samotného.

District 9 - Sharlto Copley jako Wikus van der Merwe

Záporů má District 9 opravdu minimum. Někomu možná bude vadit průběh druhé poloviny či právě onen dokumentární styl. Snad jedinou skutečnou vadou je málo příslušníků armády v záběrech, přeci jen se jedná o mimozemšťany. Ale v porovnání se zbytek to je pouze zrnko písku v poušti dokonalosti. Nezbývá než složit řežisérovi poklonu, neboť tak originální a zároveň kvalitní žánrovka se neobjevila již hezkých pár let.


Režie: Neill Blomkamp

Scénář: Neill Blomkamp a Terri Tatchell

Premiéra: 17.8. 2009

Žánr: Sci-fi / Drama / Akční / Thriller

Neill Blomkamp – Vizionář z Afriky

Jedna z největších režijních hvězd posledních týdnů neměla začátky zrovna nejlehčí. Neill se narodil ve Vancouveru, Jižní Africe 17. září 1979. V šestnácti začal pracovat jako profesionální animátor pro společnost Deadtime. Díky svým schopnostem v 3D animačních programech rychle postupoval v kariérním žebříčku až k práci na televizní show Dark Angel. Během dalších let získal řadu ocenění, například v roce 2007 Cannes Lions – Film Lions Grand Prix za své tři animované filmy pro propagaci hry Halo 3.

District 9

Nedlouho poté si jej všiml legendární tvůrce trilogie Pán prstenů, Peter Jackson a nabídl mu řežii adaptace hry Halo. I přes zvučnost producentova jména a popularitu značky v zábavním průmyslu nakonec z projektu sešlo. Neill a Jackson se ale nehodlali vzdát a tak za minimální rozpočet 30 milionů dolarů začalo natáčení sci-fi District 9, podle režisérova vlasního scénáře.

Film, jenž byl točen jako dokument, se stal již několik měsíců před premiérou nejočekávanější žánrovkou posledních let. Velká marketingová podpora založena na jednoduchých platátech s přeškrtnutým obrázkem mimozemšťana a textem „Lidem vstup zakázán!“, adrenalinové trailery a jméno Petera Jacksona v kolonce producenta, zajistili snímku nebývale velké tržby a nadmíru pozitivní ohlas u kritiků. A co chystá režisér v budoucnu natočit ? To je prozatím ve hvězdách. Jeho District 9 vstupuje do našich kin tento čtvrtek a bylo by opravdu hřích si ji nechat ujít.

District 9 – Trailer

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY, TOP / RECENZE: District 9 – Speciál
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: gee Napsáno 17. září 2009 | 03:38

„nehybně pluje“ :-). ale inak OK.

Thumb up 0 Thumb down 1
Autor: Jakub Miller Napsáno 17. září 2009 | 10:49

Ups :-(

Thumb up 1 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist