28. 4. 2017Dospělý herec, říkejme mu DiCaprio

Autor: Ivana Chlubná| 2. června 2010 | Přečteno: 971x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Během třinácti let se DiCaprio dokázal vymanit ze zaškatulkování do role Jacka Dawsona z veleúspěšného Titanicu. V nejbližší době se můžeme těšit na jeho spolupráci s batmanovským režisérem Christopherem Nolanem. Čeká nás Počátek.


leodNež se DiCaprio stal králem světa na přídi Titanicu, zasloužil si již pozornost filmového světa. Před 97 ztvárnil několik rolí, jako třeba v  Rychlejší než smrt (1995), Rváčův deník (1995), Úplné zatmění (1995), Marwinův pokoj (1996) nebo „MTV podívané“ Romeo a Julie (1996). Již při natáčení Života  jednoho chlapce (1993) a dalším hereckém setkání v Marwinově pokoji si Robert DeNiro všiml Dicapriova potenciálu a nezapomněl se o něm zmínit režisérskému guru Martinu Scorsesemu. Měla však nastat bouře, a ta se měla jmenovat Titanic.

Nejúspěšnější film konce století přinesl slávu hned dvěma mladým hercům, DiCaprio a Winslet rozjeli vlak, tedy spíš loď, která mířila na předávání Oscarů nezvladatelnou rychlostí přílivu. Postava ochranitelského svůdce vynesla DiCapria mezi hvězdy první ligy. Z lodního podpalubí se vyškrábal rovnou na samý vrchol. Jack Dawson je propracovanou filmovou postavou, která se na první pohled může zdát ploše romantická. Ovšem je prototypem ochranitelského vůdce, který s klidnou hlavou dokáže vzít osud do svých rukou a pro druhé vykonat jen to nejlepší. I když šlo o postavu dobrou,  věčné zaškatulkování není v žádném, ani v Jackově případě dobré. To věděl i DiCaprio, a proto se začal poohlížet po rolích, které by mu dokázaly pomoci vymanit se ze stereotypu romantického milence.

Nemohl připustit, aby sešel z diváckých očí, tedy i z divácké mysli. Vrhl se na natáčení Muže se železnou maskou (1998). Zahrál si dvojroli, ale herecky byl zastíněn výkony Depardieua, Malkoviche, Byrnea a Ironse, z jejich lesku chytal odraz. Francouzské královské zahrady v témže roce vyměnil za pravý Hollywood a zahrál si se sebekritickým pojetím ve Woodyovských Celebritách. Střídání hereckých rolí jako ponožek se mu ovšem v dalším kariérním kroku nepodařilo. Přišla Pláž a revolta proti konzumnímu způsobu života. Divák musel snížit vysoko nastaveou laťku, která byla nabídnuta předchozím Boyleovým snímkem Trainspotting. Richard v pláži utíká od reality a Leonardo stále utíká od zabřednutí do diváckého povědomí.

If you need Internet, telephone and TV service, then, it’s obvious how DSL stacks up in a satelite tv vs cable vs DSL comparison. Based in Meridian, Colorado, DISH Network has always been at the technological forefront of satellite tv services, which is why it is now in the midst of switching all its programming to dish tv hd dvr.

CatchCanL_468x325Nabídky stále přicházely, jeho životní film svět stále miloval a jeho spolu s ním. A na scéně se objevil Steven Spielberg, Dicaprio byl připraven s ním herecky dospět. Spielbergův Chyť mě, když to dokážeš (2002) dokázal využít nejen mladického vzhledu a obrovské jiskry, ukázal celému světu, že Leo na to všechno herecky má.

A když je řeč o legendách, Martin Scorsese jednou takovou osobní měl/má/bude mít, a tou je Roberto DeNiro. Pravdou však je, že nikdo nemládne, ani herečtí velikáni. Scorsese, v té době stále  nepochopitelně neoceněný Akademií v podobě Oscara, hledal novou tvář, herecký potenciál, který bude stačit tempu jeho režisérského génia. Zdálo se, že kapl na tu správnou notu. DiCaprio se stal v režisérově vysněných Ganzích New Yorku Amsterdamen Vallonem a novým tvůrčím partnerem. Následoval Letec a ztvárnění života magnáta Howarda Hughese, od předchozí kostýmové podívané se dvojice přesunula do Hollywoodu velikářskému filmování první poloviny 20.století. Třetí spolupráce následovala v roce 2006, kdy do hereckého ansáblu přibyla jména jako Jack Nicolson a Matt Damon. V neokoukaném pojetí klasické Volavky DiCaorio dokazuje přerod z mladého herce v živoucí ikonu současného filmu.

the-blind-side-22-550x366

O spolupráci mají však zájem i jiní. O špinavém obchodu s diamanty z afrického kontinentu vypraví překvapivě přesvědčivě v Krvavém diamantu (2006). „This is Africa“ je v DiCapriově a režisérsky v Zwickově podání citlivě naturalstické. Na herecké setkání s největší filmovou láskou, Rose z Titanicu, se čekalo dlouho. Nouzový východ, drama o nalezení existence vlastního já ve složitém manželském vztahu a neztracení vlastního snu, sice nepřineslo možná očekávaný divácký efekt, ovšem bylo přijato kladně.  winslet-dicaprioS Russelem Crowem se setkal ve Scottově Labyrintu lží zaměřeném na současný problém terorismu.

Jak je ale všeobecně známo, stará láska nerezaví a začátek roku 2010 se nesl ve znamení návratu ke spolupráci se Scorsesem. Jeho Prokletý ostrov navazuje vizuálně, hudebně a zvukově na filmovou klasiku 50.let. Divácky je však v současné době velmi očekávaný DiCapriův a Nolanův společný projekt Počátek, premiéra je za dveřmi, a trailery vybudouvaly atmosféru, která by se dala krájet jen samotným pohledem.

Co dodat k osobě Leonarda Dicapria? Má nakročeno do síně hereckých velikánů. Otázkou však je, zda tam ve svých šestatřiceti letech dávno není. Kam to bude dál, pane Mistr?

Cesta ke článku: Cinemo.cz / ZAJÍMAVOSTI / Dospělý herec, říkejme mu DiCaprio
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist