22. 2. 2018Darren Aronofsky – Nový Kubrick? 2.díl

Autor: Tomáš Kalčík| 24. listopadu 2009 | Přečteno: 684x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

aronofskyV prvním dílu  jste se seznámili  s osobou Darrena Aronofského a jeho dvěma filmy, Pi a Requiem for a dream. Ve druhé části se dostane prostor pro  zbývající  filmy, The Fountain a The Wrestler.  Bude lehce nastíněn i Darrenův budoucí počin, no a na závěr se konečně dostaneme k rozuzlení nesoucí název „nový Kubrick?“

.

.
.

.The Fountain

fountainFilm o lásce, smrti, hledání smyslu života. Snímek má tři podobenství, tudíž tři časové roviny. První rovina se odehrává v 15. století ve Španělsku. Conquistador se vydává hledat biblický strom života, který mu zajistí soužití vedle jeho milované královny. Druhou rovinou je současnost, kde doktor hledá lék pro svou manželku trpící zvláštním typem rakoviny. Uchyluje se proto, ke zkoumání stromu života. V poslední paralele se dostáváme daleko do 25. století. Tady putuje naše hlavní postava spolu se stromem života vesmírem. V čem tkví kouzlo této metafyzické tragické pohádky? Jední aspektem je určitě kamera, dalším fakt, že zde nebyly použity žádné digitální triky. Klasicky vynikající hudba Clinta Mansella (řekl bych jeden z nejlepších soundtracků). No a samozřejmě nelze zapomenout na herecké ztvárnění. Hugh Jackman zde exceluje v trojroli, nebýt Troji, viděli bychom na jeho místě Brada Pitta, a Rachel Weisz ve dvojroli. Co je ale na Fontáně asi nejcennější, je ten fakt, že tak, jako při čtení Malého prince“, jen vy uspořádáváte nitky ke konečnému pochopení. Nechybělo mnoho a Fontána by nikdy nemusela spatřit světlo světa, díky bohu se toto nestalo. A to i díky hercům, kteří se vzdali honorářů po dobu natáčení a dostali zaplaceno až po úspěchu, který k Fontáně přilnul. Pokud rádi přemýšlíte, kocháte se pohledem a necháváte se unášet proudem filosofující dokonalosti, usaďte se pohodlně a mrkňete na tento snímek. P.S. nekažte se hudební zážitek popcornem:)

Žánr: Drama/Romantický/Sci-fi

Hrají: Rachel Weisz, Hugh Jackman, Ellen Burstyn, Cliff Curtis
.
.

The Wrestler

500Zatím poslední dílo Aronofského. Randy Robinson přezdívaný „Ram“ je bývalá wrestlerská hvězda konce 80. let. Zápasení bylo jeho smyslem života, chlebodárcem ale také i zdrojem zdravotních a rodinných problémů. Randy prodělal infarkt, musí nosit naslouchátko a k tomu všemu moc dobře nevychází se svou dcerou, která mu nemůže odpustit jeho absenci role jako otce, když byla malá. Randy je osamělý, proto navštivuje noční klub, kde se zamiluje do striptérky, která se stane jeho rádkyní  v otázce nalezení cesty k jeho dceři. Randy se živí, čím se dá, pracuje v masně, ale pořád ho to táhne do ringu. Proto se rozhodne, i přes varování svého lékaře, zúčastnit exhibičního utkání, které bude jeho posledním.

Žánr: Sportovní/Drama

Hrají: Mickey Rourke, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood
.

Darren se měl zhostit i natačení Fightera a Robocopa, ale nakonec se tak nestalo. Jeho posledním  připravovaným projektem je psychologický thriller ze světa baletu Black Swan.

Co napsat závěrem…? Ačkoli plno lidí přirovnává tvorbu Darrena Aronofského k tvorbě Stanley Kubricka, nemyslím, že se tito dva režiséři dají porovnávat. Každý má své ojedinělé výrazové prostředky a styl. Každý zdůrazňuje a zároveň potlačuje něco jiného. Jedno je však jisté, Darren se díky svému talentu a tvrdé dřině rozhodně takovému velikánu světové kinematografie rovná.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / TOP / Darren Aronofsky – Nový Kubrick? 2.díl
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist