22. 2. 2018Darren Aronofsky – Nový Kubrick? 1.díl

Autor: Tomáš Kalčík| 16. listopadu 2009 | Přečteno: 1 094x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

aronofskyRád bych vám na těchto pár řádcích představil osobnost a filmy Darrena Aronofského , který by se určitě dal zařadit do sekce “ nejlepší současní režiséři.“ Jeho jméno se zatím možná nevrylo do paměti lidí jako třeba Steven Spielberg, Quentin Tarantino, Lars von Trier apod… Ale to neznamená, že by mu neměla být věnována pozornost. Ačkoliv vám jeho jméno možná málo říká, některým vůbec, věřte, že natočil filmy, které,troufám si napsat, znají miliony lidí.

Darren Aronofsky se narodil v Brooklynu 12 února 1969 do učitelské rodiny. Jak to tak u režisérů bývá, v mladí se velmi zajímal o filmy, proto se je rozhodl  studovat. V roce 1987 vstoupil do bran Harvardské univerzity, kde se věnoval studiu antropoligie, živého filmu a animace. Během svého studia natočil dva snímky, které sice nebyly nikdy distribuovány, ale získaly plno ocenění a kritické chvály. Byly to „Supermarket Sweep“ a „Protozoa.“ V té době už bylo jasné, že se zrodil talent. V roce 1991 promoval s vyznamenáním a rozhodl se pokračovat ve studiu a to tím způsobem, že začal navštěvovat AFI konzervatoř, z níž byl však po roce, i přes protesty spolužáků, vyloučen. Mimo režie píše také scénáře a působí jako filmový producent. Aronofsky je znám svými inovativními postupy během natáčení. Asi nejlépe viditelné jsou tyto dva: “ Hip hop montage.“ Tato metoda se dělá tak, že se vezme rychlý sled obrazů či akcí, podbarví se výraznou hudbou, která má simulovat právě prováděnou činnost (užívání léků, drog…). Druhou metodou je tzv. „Snorricam“. Při této mětodě se na tělo herce připne kamera, která docílí toho, že to vypadá jako by se v okolí herce vše pohybovalo a on byl při tom pořád na jednom místě. Za zmínku stojí, že jeho dvorním skladatelem či „organizátorem“ hudby je vynikající Clint Mansell. Momentálně je Darren Aronofsky zasnoubený s herečkou Rachel Weisz, s níž má syna Henryho.
.
.
.

pi-movie-poster

První celovečerní snímek Aronofského.  Příběh se točí kolem matematika Maxe Cohena , který se snaží pochopit smysl života, budoucnost pomocí číslic. Tvrdí, že v číslech musí být určitá zákonitost, hlavně pak v čísle – 3,14. Jediným člověkem, se kterým komunikuje, je jeho bývalý učitel matematiky, jež se také zkoumáním čísla zabýval. Později však toho musel kvůli psychickému zhroucení nechat. I Max na tom není zdravotně nejlépe. Mívá časté migrény, když se zadívá do slunce, depresivní opakující se sny. Čím více se blíží k zdánlivéme pochopení, tím je na tom hůře. Tento film vznikl díky podpoře Aronofského příbuzných a přátel, od kterých si půjčoval po sto dolarech, s tím, že jim pak vrátí dolarů stopadesát. Film je černobílý, podbarvený agresivní hudbou. Chaotickou kameru a rychlé střihy doplňuje výborný herecký výkon hlavního představitele, který hraje dokonale jak génia, tak v podstatě šílence.  Tento nezávislý snímek je krásným důkazem toho, že i za málo peněz se dá nadělat mnoho dobré muziky. Film stál 60 000 dolarů.

Žánr: Thriller/Sci-fi

Hrají: Sean Gullette,  Mark Margolis, Ben Shenkman, Ajay Naidu
.
.
.

Requiem for a dream

1105412756_big

Film o závislosti, film o tom, co s vámi udělají drogy. Příběh se točí kolem 4 lidí. Sara Goldfarb je žena ve  středních letech, která podlehá mámení televizních soutěží. Jednou jí přijde dopis, ve kterém stojí, že se dostala do televizní soutěže jménem „We got a winner.“ Začíná neúprosný boj se svou váhou, neboť se nemůže dostat do šatů, jež měla na synově promoci. Proto se uchyluje k užívání hubnucích tabletek a tím začíná svou pomalou cestu do záhuby. Její syn Harry je se svým kamarádem Tyronem závislý na heroinu. Jednou dostanou nápad, jak rychle zbohatnout- dealerstvím. Vše se zdá zpočátku snadné a krásné, Harry se ocitá se svou dívkou Marion na vrcholu blaha. Ale, jak je známo, vše krásné musí jednoho dne skončit. A tak sledujeme cestu a osudy těchto lidí řítících se do propasti. Zajímavostí tohoto filmu je, že má přes 2000 střihů, kdežto počet střihů se u  většiny filmů  pohybuje okolo 600 až 700.

Je mnoho důvodů proč se na tento snímek podívat. Skvělé herecké výkony- je s podivem, že si představitelka  Sary Goldfarb neodnesla za svou roli oskara. Skvělá kamera, úžasná hudba, vynikající scénář… A takhle by se dalo pokračovat ještě dlouho. Ale hlavním důvodem, proč vidět právě Requiem for a dream je ten fakt, že ve vás tento snímek zanechá naprostý pocit bezmocnosti, úzkosti, deprese. Ne dokumenty ale tento film, by se měl ve školách měl pouštět dětem. Troufám si napsat, že Requiem for a dream je jedním z nejlepších filmů, jaké kdy byly natočeny a zcela poprávu mu lidé po premiéře v Cannes tleskali ve stoje 13 minut.

Žánr: Drama/Krimi

Hrají: Jared Leto, Ellen Burstyn, Jennifer Connelly, Marlon Wayns

Cesta ke článku: Cinemo.cz / TOP / Darren Aronofsky – Nový Kubrick? 1.díl
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Jakub Miller Napsáno 16. listopadu 2009 | 21:40

Můj nejoblíbenější režisér, jeho dosavadní tvorba je vskutku bezchybná až téměř geniální!

Thumb up 1 Thumb down 0
Autor: Tomáš Kalčík Napsáno 16. listopadu 2009 | 21:54

U mě taky jasně vede, už se moc těším na Black Swan.

Thumb up 0 Thumb down 0
Autor: Melancholická fontána | Cinemo.cz - Buď v obraze Napsáno 9. dubna 2010 | 09:02

[…] a to ve filmu Fontána. Fontána je jejich v pořadí třetí společný film. Prvním bylo Pí (1998), pak následoval, dnes už kultovní, Requiem za sen(2000), díky němuž se Clint Mansell […]

Thumb up 0 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist