28. 4. 2017Čtyři slunce po premiéře: oslavné superlativy i naprosté nepochopení

Autor: Slávek Hora| 12. března 2012 | Přečteno: 256x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Rozporuplné ohlasy doprovázejí uvedení filmu Čtyři slunce do českých kin. Objevují se oslavné superlativy o neskonale silné výpovědi až po odsudek, že je to film o ničem.  Kloním se k té první skupině, i ve mně film vyvolává mimořádně silné emoce, ale pojďme si přiblížit jeho děj.

Příběh rodiny a jejích přátel z menšího města vypráví podle synopse o touze proměnit svůj život k lepšímu, ale také o tom, jak často jsou děti ovlivňovány přešlapy svých rodičů. Téměř čtyřicetiletý, ale pubertou doposud zmítaný otec od rodiny Jára (Jaroslav Plesl) se stále nepoučil z vlastních chyb a jeho úlety s sebou přinášejí komické momenty. S partnerkou Janou (Anna Geislerová) vychovávají dvě děti. Starší z nich je dospívající syn z Járova prvního manželství Véna (Marek Šácha), který v příběhu sehraje klíčovou roli po boku staršího kamaráda, punkáče Jerryho (Jiří Mádl). Jana prožívá krizi v manželství, ta vyvrcholí v momentě, kdy Járu vyhodí z práce a ona si najde milence (Igor Chmela). Lavinu nečekaných událostí z povzdálí sleduje a možná nakonec ovlivní místní guru Karel, jehož ztvárnil v nezvyklé herecké poloze Karel Roden. Nový film mezinárodně ceněného režiséra Bohdana Slámy si odbyl světovou premiéru v soutěžní sekci filmového festivalu Sundance ve Spojených státech.


 

Proč se film jmenuje Čtyři slunce?

„Ve filmu je jedna zásadní scéna, která se měla podle scénáře odehrát v zahrádkářské kolonii,“ vypráví Bohdan Sláma. „Prošli jsme spoustu kolonií, když už jsme byli na sklonku dne utahaní, vešli jsme do poslední kolonie, kam už se mi ani nechtělo. Najednou jsme byli na kraji výkopové jámy, prášilo se tam, cítili jsme, že tam někde bychom mohli najít to místo a v tu chvíli jsme se ocitli u brány se čtyřmi zlatými slunci. Když po něčem člověk touží, může se to stát, název filmu jsem hodně řešil a najednou to bylo jasné.“

  Bohdan Sláma před bránou se čtyřmi slunci:  Zde vznikl název filmu

O filmu
Zatímco se Bohdan Sláma ve svých předchozích filmech zabýval zejména motivem hledání lásky, ve svém novém filmu Čtyři slunce nabízí divákovi současné lehce humorné rodinné drama o věcech přirozených a nadpřirozených. Příběh rodiny z menšího českého města a jejích přátel se dotýká těch, kteří se smiřují s realitou nesplněných snů a zároveň ještě mají touhu proměnit svůj život k lepšímu. Slámův nový filmový příběh naráží také na aktuální problémy, které může přinášet život v neúplných nebo nefunkčních rodinách, ale zároveň s tím zachycuje zápas o udržení funkce rodiny v současné době. Hlavní hrdina filmu může být divákovi blízký třeba jen tím, že opakuje stále dokola stejné chyby, protože chybovat je přirozené a lidské. Vizuální a symbolickou rovinu filmu tvoří zahrádky – stále výrazný fenomén v české společnosti.

O natáčení
„Do svého nového filmu jsem tentokrát v rámci klíčových postav z velké části obsadil herce, se kterými jsem v minulosti nepracoval, ať už se to týká Jaroslava Plesla, Jiřího Mádla nebo Karla Rodena,“ říká režisér Bohdan Sláma. V případě postavy dospívajícího syna se nebál sáhnout po neherci, jak už se mu vyplatilo v rámci předešlých filmů. Mladého Marka Šáchu tak měsíce hledal na středních školách a punkových koncertech. K typově přesnému klukovi zároveň dlouho zvažoval herecky silný protějšek, ten objevil v Jiřím Mádlovi, který si zahrál postavu staršího kamaráda, punkáče Jerryho. Film se natáčel především v malém městě Mirotice, ve kterém vznikl jeden z nejvýraznějších snímků tzv. nové české vlny 60. let. „Nejen z nostalgie k Intimnímu osvětlení režiséra Ivana Passera jsem si vybral toto místo. Žiju nedaleko odsud se svou rodinou, jde tak o důvěrně známé prostředí,“ doplňuje Bohdan Sláma.

Jiří Mádl

První český film v soutěži Sundance Film Festivalu
Film režiséra Bohdana Slámy Čtyři slunce byl vybrán jako vůbec první český film do soutěže Sundance Film Festivalu, jednoho z nejprestižnějších filmových festivalů na světě. Snímek si tak odbyl světovou premiéru na americkém kontinentu v soutěžní sekci celovečerních hraných filmů World Cinema Dramatic Competition. „Sundance Film Festival je mekka amerického nezávislého filmu, festival, který programově podporuje autorské filmy. To, že organizátoři vybrali Čtyři slunce, je dokladem kvality filmů Bohdana Slámy a potvrzení jeho mezinárodního renomé,” uvedl producent Pavel Strnad ze společnosti Negativ, která produkovala všechny Slámovy filmy. „Uvedení na tomto prestižním festivalu je bezesporu vynikajícím odrazovým můstkem pro mezinárodní distribuci filmu,“dodává. Bohdan Sláma Sundance Film Festival navštívil již v roce 2007, kdy byl pozván do sekce 10 Directors to Watch. Jeho snímek Čtyři slunce je však zcela prvním českým filmem uvedeným v soutěžní sekci tohoto festivalu. Účast českého snímku v této sekci je pro českou kinematografii úspěchem.

Karel Roden

O hudbě k filmu
Titulní píseň se stejným názvem nahrála skupina Vypsaná fixa, která pojede i stejnojmenné turné. Bohdan Sláma oslovil ještě před začátkem natáčení frontmana kapely Márdiho. „Pozval jsem Márdiho na konkurs na roli, kterou nyní hraje Jarda Plesl. Byl tak dobrý, že by zastínil ostatní, tak jsem mu raději nabídl, ať složí ústřední píseň, nakonec vzniklo písniček víc, “ říká s úsměvem Bohdan Sláma. „Herecká kariéra Márdimu sice nevyšla, ale vznikla krásná ústřední píseň, což je mnohem cennější a já jsem velmi mile překvapený, s jakou lehkostí se to stalo,“ dodává režisér. Sám Márdi situaci komentuje slovy: „Scénář jsem znal, protože jsem absolvoval neúspěšný casting na hlavní roli. Přišla šance napravit svou trapnou hereckou anabázi. Vzal jsem kytaru, nahrál jsem základní motiv a napsal skoro celý text. Byla to zvláštní a magická chvíle, všechno šlo tak lehce.“ Kromě ústřední písně vznikla deska (EP) dohromady s pěti skladbami, které jsou inspirovány vztahy pěti hlavních postav. Pro jednu z písní využila kapela svou starší skladbu Benzínka, která přesně sedí k postavě Jerryho, kterého hraje Jiří Mádl. Čtyři slunce tour měla start 3. března v Písku, zahrnuje téměř dvacet koncertů a potrvá do 28. dubna.


A jak se Čtyři slunce líbí vám?

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Čtyři slunce po premiéře: oslavné superlativy i naprosté nepochopení
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist