24. 2. 2018Čtyři lvi nebo čtyři blázni?

Autor: Petra Andrýsková| 25. října 2010 | Přečteno: 279x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Filmová satira Čtyři lvi je vtip, který sice skvěle pobaví, ale zůstane vám po něm v zádech podivně mrazivý pocit. Celý děj se točí okolo skupinky muslimských kamarádů žijících ve Velké Británii, kteří se rozhodnou podporovat své náboženství Džihádem.

machete_8 - Copy

Daří se jim to přibližně jako dvojici Pat a Mat natřít podlahu a přitom si ji nepošlapat. Někdy vám jejich bezmezná blbost přijde trochu ubíjející, ale v dalších mnoha okamžicích vás rozesměje, že smíchy budete padat pod stůl. Jedná se o černočerný humor, kde nejhorší nadávkou je Mistr Bean, agent 007 je zásadně James Fuck Bond. Své plány pětice spřádá přes dětský chat Puffin Party. „Barryho puffin se červená a schovává pod pirátským kloboukem.“ Ano, i tak může vypadat příprava sebevražedného atentátu.

machete_8 - Copy

I přes odpor ke všemu západnímu se však stali součástí britského života. Vypráví svým dětem Lvího krále s islámskými postavami, rapují o svých plánech a „Dancing in the moonlight“ je největším hitem. Terorismus se zdá být dobrodružstvím, od dětství jsou pro ně muslimští bojovníci hrdinové, kteří bojují proti zlu. Zároveň však nechtějí nikomu ublížit, i když o tom neustále před sebou mluví. Pohybují se ale na velmi tenké linii, což zjistí vzápětí. Diváka vážnost situace zasáhne v tu nejmíň očekávanou chvíli, mezi jednotlivými vtipy a karikaturami najednou vyskočí realita. Tím se její účinek mnohokrát znásobí a zasáhne mnohem hlouběji. Na konci jen sedíte se zmrazeným úsměvem a nevíte, co si máte myslet. Záleží na každém, jestli film uchopí jako satirickou komedii nebo kontroverzní zpracování politického tématu.

Tento film nesedne každému, ale práce režiséra Christophera Morrise představuje ne zrovna korektní, ale vtipně podanou kritiku nesmyslného vraždění lidí kvůli náboženství. Já osobně mám pocit, že to sedlo jak zadek na nočník.

four lionsČtyři lvi

Komedie/drama, VB 2009, 94 minut

Režie: Christopher Morris

Hrají: Benedict Cumberbatch, Julia Davis, Preeya Kalidas, Alex Macqueen, Darren Boyd, Kevin Eldon, Will Adamsdale

Česká premiéra: 21.10.2010

Hodnocení: 80%

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Čtyři lvi nebo čtyři blázni?
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist