28. 4. 2017Cinema Mundi opět v Brně

Autor: Ivana Chlubná| 31. ledna 2011 | Přečteno: 782x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Po roce se může Brno opět těšit na filmový festival. Brzy odstartuje divácky úspěšný Cinema Mundi. I letos je nabídka pestrá a k vidění bude na šedesát světových produkcí.

CINEMA MUNDI 2010

První ročník Mezinárodního filmového festivalu CINEMA MUNDI se uskutečnil ve dnech 24. února až 3. března 2010 v Palace Cinemas ve Velkém Špalíčku v Brně. Uvedeno bylo celkem 80 celovečerních filmů, 50 krátkých filmů, pravidelně se konaly besedy s tvůrci a autorská čtení scénářů. Obzvláště si ceníme uvedení 33 zahraničních snímků, jejichž česká premiéra se uskutečnila právě na CINEMA MUNDI. Mezi těmito díly se mimo jiné objevil americký snímek Smrt čeká všude (The Hurt Locker), který posléze získal Oscara za nejlepší film roku. Podobnou událostí byla například česká premiéra argentinského titulu Tajemství jejich očí (The Secret in Their Eyes), oceněného Akademií za nejlepší cizojazyčný film roku 2009.

Festivalu se osobně zúčastnilo několik významných režisérů a tvůrců – Miguel Littín (Chile), Paresh Mokashi (Indie) nebo Justin Molotnikov (Skotsko). Početná a kvalitní byla také účast českých umělců (Pavel Kohout, Karel Vachek, Jiří Chlumský, Marek Najbrt, Elmar Klos ml., Jan Kraus a další).

CMCINEMA MUNDI 2011

Nový ročník festivalu CINEMA MUNDI otevře divákům bránu do filmového světa 2. až 9. března 2011 v brněnském Palace Cinemas ve Velkém Špalíčku. Hlavní programová sekce představí opět ty nejlepší celovečerní filmy uplynulého roku z přibližně šedesáti národních kinematografií světa. Každá národní kinematografie bude zastoupena jedním snímkem, vyslaným národními filmovými centry a komisemi do soutěže o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Pokud národní kinematografie žádný film nenominuje, bude ji na festivalu zastupovat snímek, oceněný například národní filmovou cenou. Filmy, stejně jako vloni, rozdělíme do sedmi kategorií členěných podle jejich příslušnosti do zeměpisného a kulturně-společenského teritoria. Každý festivalový den se pak zaměří na jedno z těchto teritorií včetně tematicky spřízněných doprovodných akcí. Filmy, které se na festivalu objeví, budeme průběžně doplňovat na webové stránky.

Nad druhým ročníkem CINEMA MUNDI přebírají záštitu: premiér České republiky RNDr. Petr Nečas; hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Michal Hašek; primátor statutárního města Brna Bc. Roman Onderka, MBA; Ministerstvo kultury; ministr pro místní rozvoj Ing. Kamil Jankovský; rektor Masarykovy univerzity prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M.; děkan Filozofické fakulty Masarykovy univerzity prof. PhDr. Josef Krob, CSc.

CINEMA MUNDI 2011 – doprovodné filmové sekce

Proti minulému ročníku, kdy doprovodné cykly navazovaly na hlavní cyklus spíše nepřímo, se letos snažíme o komplexnější dramaturgii. Cílem festivalu je totiž přinášet nejen zábavu, ale také poznání a vzdělávání.

Namísto sekce „Ozvěny festivalů“ plánujeme  detailněji představit přibližně tři národní kinematografie, které budou mít své zástupce i v hlavní programové sekci. Diváci tak získají příležitost seznámit s reprezentativním průřezem současné filmové tvorby těchto zemí a o to více proniknou do jejich kultury nebo společensko-politického kontextu.

Výběr států by přitom neměl být namátkový. Jednotlivé kinematografie spolu budou teritoriálně, kulturně či historicky souviset a ovlivňovat také hlavní výběr festivalových hostů. Pozvaní tvůrci budou moci spolu s diváky porovnávat a hodnotit situaci v jejich kinematografiích a státech. Sestava letošní festivalové „trojky“ je zatím ve fázi jednání.

Poslední doprovodnou sekcí, kterou díky pozitivním diváckým ohlasům ponecháváme v programu, je přehlídka letošních oscarových filmů a filmů oceněných Českých lvem 2011.

Zdroj: Tisková zpráva Cinema Mundi


Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE / Cinema Mundi opět v Brně
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist