20. 1. 2018Charizmatický Sherlock Holmes

Autor: Tomáš Kalčík| 3. prosince 2009 | Přečteno: 490x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

robertPostavu Sherlocka Holmese nemusím nějak zdlouhavě představovat. Určitě ho každý z vás zná nebo o něm někdy minimálně slyšel. Tak jen pro zopakování. Holmes je literární postava z pera románového a povídkového spisovatele Arthura Conana Doyla. Tento soukromý detektiv se pohyboval v druhé polovině 19. století a začátkem století dvacátého. Sherlock bydlel na Baker Street v Londýně. Do role životního přítele a nejlepšího spolupracovníka byl obsazen John Watson. Charakteristickými prvky, dle kterých šlo bezpečně poznat Holmese, byla věčně kouřící dýmka, jeho obliba ve hře na housle. Dále pak chemické pokusy, lupa a kostkovaná čepice. Toť na úvod.

Holmes má mnoho fanoušků po celém světě a k těmto zástupům se řadí i režisér Guy Ritchie. Představovat tohoto pána lidem znalých filmů má asi takový smysl, jako říkat anorektičce, ať se nají dosytosti. No a pro ty méně znalé a vlastně i pro znalce lehce nastíním jeho tvorbu, aspoň pro zopakování, páč jak se říká a všem nám to už leze ušima- “ Opakování je matka moudrosti.“ Guy je jedenačtyřicetiletý chlapík pocházející z Velké Británie. Točí filmy s kriminální zápletkou protkáné, pro něj typickým, humorem. Mezi nejznámější snímky patří Sbal prachy a vypadni, Podfu(c)k, RocknRolla. K dalším snímkům patří, ne příliš povedené krimi/drama Revolver. No a šlápnutím vedle byla romantická komedie Trosečníci, která v podstatě vznikla na popud jeho tehdejší manželky Madonny, která si zde zahrála hlavní roli. Za zmínku určitě stojí ten fakt, že Guy pro film objevil tvář Jasona Stathama (Kurýr, Zastav a nepřežiješ, Rallye smrti…) a Vinnieho Jonese (60 sekund, Eurotrip, Zabij nebo budeš zabit…)

A nyní k samotnému filmu. Klasická zápletka, Sherlock a jeho věrný pomocník Watson budou postupně odhalovat spiknutí, které by mohlo zničit matičku zemi. Vskutku jednoduché. Oproti předešlým zpracováním vsadil režisér na akčnost a dynamičnost. Takže nečekejte něco ve stylu Hercula Poirota. Samozřejmě budeme i pátrat, chvílemi se možná bát a kapánek i dumat, ale ne moc, aby se běžný konzumentní divák nenudil. Sherlock Holmes drží krok s kinematografickými trendy, proto ovládá nejrůznější bojová umění. Vůbec, pokud jste lačni bojových scén, nebudete zklamáni. Budou se rozdávat pěsti, kopance, i na střelný prach dojde. Ještě, že náš hrdina neagituje pro světový mír. Dalo by se říct, že Ritchieho Holmes je vlastně takový předchůdce Jamese Bonda. Vedle ran, rozdává i žhavé polibky a samozřejmě nechybí dávka suchého anglického humoru. Velkým lákadlem filmu jsou bezesporu hlavní představitelé, v čele s ultracharizmatickým Robertem Downey Jr.  (Chaplin, Zodiac, Iron Man…). Sekundovat mu bude hvězda posledních let Jude Law (Oscar Wilde, Nepřítel před branami, Návrat do Cold Mountain…). Holmesovu hlavní lásku Adler si zahraje Rachel McAdams (Protivný sprostý holky, Nesvatbovi, Na odstřel…). No a postava největšího padoucha připadla Marku Strongovi (Sunshine, Hvězdný prach, Labyrint lží…). Samozřejmě, že ale řádka dobrých herců nestačí na to, aby to byla bomba. V čem tkví tedy kouzlo nového chlapíka s dýmkou a lupou. Jedním z aspektů by mohla být skvělá kinematická akce. Další plusem snad budou vtipné dialogy se špetkou entuziasmu. Pokud tedy zahodíte předsudky, povznesete se nad akčnost a v jistém slova smyslu nad americký patos, troufám si tvrdit, že se budete určitě bavit. Přeci jenom- je to Guy Ritchie.

Režie: Guy Ritchie

Hrají: Robert Downey Jr. Jude Law, Rachel McAdams, Mark Strong

Premiéra v ČR: 14.1. 2010

Cesta ke článku: Cinemo.cz / NOVINKY / Charizmatický Sherlock Holmes
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist