24. 2. 2018Cesta Petra Pana

Autor: Ivana Chlubná| 13. července 2010 | Přečteno: 1 517x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Příběh Petra Pana známe. Objevuje se již několik desetiletí v literárních i filmových obměnách. Svět Petra Pana, který stojí v čele Ztracených chlapců a bojuje proti kapitánu Hookovi, vznikl v hlavě Sira J.M.Barrieho a provází dětský literární i filmový svět již celé jedno století.


Sir J.M. Bariie byl do šlechtického stavu povýšen roku 1913, devět let předtím měla premiéru jeho hra o Petru Panovi. Později napsal  i několik knížek o dobrodružstvích Petra a Wendy. Svět chlapce, který nechtěl vyrůst, inspiroval na šedesát televizních snímků, seriálů a knižních pokračování. Do filmového podvědomí vstoupilo následujícících sedm snímků spojených právě se Zemí Nezemí.

31Ještě němá adaptace Barriieho námětu s názvem Petr Pan pochází z dílny režiséra Herberta Brenona z roku 1938. Zajímavostí je, že hlavní role Petra Pana byla obsazena ženskou představitelkou.

Nebyl by to Disney, aby si do parády nevzal jednu z nejoblíbenějších dětských tématik. V USA v roce 1953 spatří světlo světa animovaný Petr Pan, který roztomilostí přetéká a je jakýmsi protipólem původní poněkud temnější předlohy. Téměř o půl století později v dílnách Disneyho vzniká pokračování s názvem Návrat do Země Nezemě.

Petr dostal dokonce tvář Mii Farrow a to v televizním muzikálovém zpracování z roku 1976. Role kapitána Hooka se ujal populární komik  Danny Kaye. Počátkem devadesátých let  získal příběh novou tvář, jednak zpracováním i hereckým obsazením. Snímek Hook (1991) s Robinem Williamsem si pohrává s moderními variacemi a stojí za ním jedno z nejslavnějších jmen – Steven Spielberg. Petr dospěl a s dospělostí přišlo neúsnosné zapomenutí na Zemi Nezemi. Zápletka spočívá v únosu Petrových dětí kapitánem Hookem (Dustin Hoffman) a pro jejich záchranu se musí znovu naučit létat. Opět „pohádka tak trochu jinak“ přichází s Neobvyklým dobrodružstvím (1994). Děj se odehrává v Liverpoolu v divadelním prostředí. Pod taktovkou Mika Newella a za přispění Alana Rickmana (Hook) a Hugha Granta (cynický režisér) vzniká naprosto odlišná filmová látka s panovskou tématikou.

N142409-94c22Ryzí a čistý Pan přichází se stejnojmeným filmem Petr Pan z roku 2003. Sice jde o dramaticky i stylově nevyvážené dílo,  ale dalo by se říct, že podle dětských představ o tomto světě, je tento snímek nejblíže „skutečnosti“ . Je zachována i podvojnost rolí, kdy hlavní představitel kapitána Hooka (Jason Isaacs) zárověň hraje otce Darliga.  Jeremy Strumper (Pan) hraje výborně, stejně jako ostatní dětští herci.  Film sice pokulhává, ovšem neztrácí nádech dobrodružství.

Poslední z návratů do Zěmě Nezemě se koná s hvězným obsazením. Johny Depp a Kate Winslet ve filmu Hledání Země Nezemě vyprávěli příběh o zrodu světa chlapce, který umí létat. Režisér Marc Forster převedl na filmové plátno  životní krůčky  autora Bariiho k osobě Petra Pana, a to s lehkostí a citlivostí. Ústřední vztah Deppa (Barrie), Winslet (Sylvia) a jejích synu je podáván emociálně silně a fyzicky chladně. Berrieho dospělá nedospělost, která byla v jeho časech velkým trnem v mnoha očích společnosti, ve filmu hraje podstatnou a přitom nevýznamnou roli. Je spolutvůrcen nového dětského světa a není typickým dospělým, ale atypickým dítětem.

Jak je vidět, celé století s Petrem Panem a stále ho nemáme dost. Co dodat? Možná jen, věřte na víly a ve svou vlastní fantazii.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / ZAJÍMAVOSTI / Cesta Petra Pana
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist