24. 2. 2018Český film na LFŠ 2010

Autor: Ivana Chlubná| 27. července 2010 | Přečteno: 630x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

I letos měli a stále ještě mají možnost účastníci 36.ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti  vidět to lepší z českých filmů. Svěrák, Alice Nellis, pánové Remuda a Klusák představují jedny z reprezentantů cyklu Visegradský horizont.

Klusak-a-RemundaDuo Remunda Klusák rozdělili před šesti lety se snímkem Český sen (o jednom fiktivním supermarketu) českou společnost na dva tábory- na obdivovatele jejich umu pro stvoření fiktivní reality a odpůrce, kteří jejich „umění“ považovali za vodění lidí za nos a vyhazovaní peněz určených pro český film. Ať patříte k jednomu či druhému táboru, musíte uznat, že nápaditost těmto dvěma pánům rozhodně nechybí. A že jim to pořád vtipně pálí a s přehledem se orientují v českém prostředí, společnosti, politice a tak celkově, dokazují v novém fimu/dokumentu Český mír-o jednom radarovém mýtu. Tentokrát však Remunda ani Klusák netvoří dějovou linku, ale z povzdálí a s kamerou všem v patách pozorují americko-český běh přes radorovou trať ke kvótě 718.  Vtip, ironie, sarkasmus je v přímých rukou účastníků děje-politiků, aktivistům pro i proti radaru, obyčejných lidí, kterých se daný problém bezprostředně týká,  či náhodných kolemjdoucích. Velmi vtipná podívaná, která svým absurdním vyznění v neprospěch celkové politiky české  a důkaz švejkovství našeho národa je další perlou pro českou kinematigrafii. Palec nahoru, pánové.

Alice Nellis patří k nejvýznamnějším českým režisérkám dneška. V posledním filmu Mamas & Papas zavítala do oblasti rodičovství. Příběhově se věnovala nechtěnému rodičovství, touze po mateřství, ztrátě milovaného dítěte a finační neschopnosti „dovolit“ si další dítě. Všechny tyto roviny rodičovství rozvinula na poměrně pevném a uceleném příběhu, který ovšem v některých okamžicích ztrácel na síle. Na české poměry jde o řemeslně čistou práci se zajímavým uchopením důležité životní tématiky. Herecky exceluje manželská dvojice Zuzana a Filip Čapkovi, která do Hradiště přijela film uvést. Mamas &  Papas možná zapadne do vztahových dramat s komediálními prvky, ale bude vždy tak trochu vyčuhovat. Jde totiž o nadprůměrně zvládnutý film, který diváka zasvěceného do rodičovské problematiky bude bavit. Největším gólem byl nechtěně vyslechnutý telefonát staršího účastníka festivalu, kamarádovi do telefonu vysvětloval, že původně si myslel, že jde na biografický film stejnojmené new yorské skupiny a že ho trochu překvapila Zuzana Bydžovská na plátně.

1449_kuky3Svěrákovská moudra, laskavý humor a dětská hravost s dospěláckým nádechem české diváky vždy bavila. Ne jinak tomu je u posledního snímku Kuky se vrací rodinné dvojice Svěráci. Snad každý Čech už ví, že Kuky je plyšová hračka, ne růžová, nýbrž červená, že se ztratil v lese a v hlavě má piliny. Víme, víme. A je taky známo, že Kuky se líbí dětem i dospělým.  Prý mu něco chybí, ale v sále Klubu Kultury na Letní filmové škole to znát nebylo- pohodovost a divácké absolutno, dlouhý potlesk. Kuky se líbil, líbí a líbiti bude.  Film je jedna velká perlorodka. Replika „Nepijte dešťovku, pijte vodu z proudu.“ se stane legendární.

top
Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE / Český film na LFŠ 2010
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist