29. 4. 2017Českému filmu se opět vrací vážná rovina – do kin přichází Protektor

Autor: Vladan Vaněk| 18. září 2009 | Přečteno: 833x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Režisér Marek Najbrt zcela evidentně patří mezi vůbec nejtalentovanější tuzemské filmové tvůrce. Jeho genialita se ukázala oku diváka před pěti lety, když společně se svými kamarády scénaristy Roberty Geislerem a Tučkem, natočil svůj celovečerní debut Mistři.

Děj Mistrů se točil kolem postaviček žijících v malé, Bohem zapomenuté vesničce kdesi v pohraničí. Místní obyvatele spojovala leda víra v úspěch hokejové reprezentace, jejíž zápasy sledují v hospodě. Mistři vzbudili řadu ohlasů, přičemž převládaly ty pozitivní. Zdařilost Najbrtova debutu podtrhl i úspěch snímku na předávání cen Český lev (film proměnil dvě nominace – herci Budař a Melíšková získali každý sošku lva za své vedlejší role).

protektor 2

V případě svého druhého filmu Protektor však Marek Najbrt zvážněl. Jak již napovídá jeho název, jeho děj zasadil do stále ještě poměrně nedávné minulosti, do období Protektorátu Böhmen und Mähren.

Ústřední postavou filmu Protektor není, jak by se mohlo snad z jeho názvu zdát, nechvalně proslulý Reinhard Heydrich, nýbrž reportér Emil Vrbata se svou manželkou Hanou. Hana na konci třicátých let minulého století nejprve zažívá úspěch na prknech, co znamenají svět, avšak nástup fašistické moci ji absolutně zdiskredituje a odsune na protipól společnosti. Je židovského původu, tudíž jí nezbývá než přistoupit na „rasově smíšené manželství“. Emil si z počátku této situace užívá, své ženě před časem hořce záviděl její úspěch a teď konečně dosáhl svého, je pánem situace. Při jedné ze svých eskapád  však Emil udcizí kolo, aby se dostal od milenky, což se mu vymstí. Ten den byl totiž spáchán atentát na protektora a jeden z jeho pachatelů údajně ujíždí od místa činu na stejném dopravním prostředku jako právě Emil Vrbata…

Protektor

Režie: Marek Najbrt

Hrají: Jana Plodková, Jan Budař, Josef Polášek, Marek Daniel, Martin Myšička, Klára Melíšková a Sandra Nováková

V kinech od 24. září 2009

Více na: www.ceskatelevize.cz/specialy/protektor

Cesta ke článku: Cinemo.cz / NOVINKY / Českému filmu se opět vrací vážná rovina – do kin přichází Protektor
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist