28. 4. 2017Čerstvě z Fresh Film Festu

Autor: Václav Schwertschal| 7. září 2012 | Přečteno: 366x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Kdyby to byl váš první film a právě se sunul promítačkou, věřte mi, že každé uchechtnutí, zívnutí, nebo koulení divákovýma bulvama velice bolí. S potěšením však mohu napsat, že s letošním ročníkem festivalu takových srdcebolů angažované tvůrce čekalo málo.A přitom jsme mohli být abnormálně krutí. Bylo nás 6000. Filmů jsme s popraskanými žilkami v očích zhlédli přes 120 a měli jsme na to jen 4 dny. Jak hlásá moto: „Extraordinary
and timeless.“

Fresh Film Fest

Ústředním tématem akce byla letos manipulace. To znamená, že někteří jako americký režisér Tim Sutton, jenž vyhrál v prvních dvou kolech, naplnil očekávání poroty přesně zacíleným žánrem, formou i vizuálem a pěkně odprezentoval svůj debut Pavilon. Údajně éterický snímek o mládí je z mého pohledu spíše jasně atmosférickou konvencí s náležitou gradací a občasným kýčem. Triumvirát poroty v podobě Seana Ellise (na Oscara a cenu BAFTA nominovaný britský režisér), Jody Lee Lipese (nezávislý americký  kameraman a režisér) a Josefiny Rodriguezové (argentinská zvukařka) tak vybral dostatečně reprezentativní snímek, který vás sice nenaučí jak co nejefektivněji dospívat, ale nebude mrhat vaším časem.

Fresh Film Fest

To dánské krátkometrážní drama Intet kan rore mig (Nic se mě nedotkne) režiséra Milada Alamiho bylo daleko odvážnější sousto. Ztotožnění s izolací jak studentského povrchního prostředí, tak mrazivého severského looku si u mě vysloužilo jedno z nejlepších hodnocení naší graduace filmové talentů. Tématika vracející se svými motivy například k tragické události na americké střední škole Columbine má velikou výhodu, že jeho námět je pro mládež velice multiplatformní. Takhle to prostě na školách vypadá. Jsou plné frustrace a přetvářky, kdy se trýzněná mladistvá mysl nabitá agresí potřebuje nějak uvolit. Jakkoli jsou však postavy autentické a těžiště příběhu nabízí potenciálně silný příběh, nevyhnete se skepsi nad tím, že pořád sledujete novice kinematografie. Přitom látku by měli vzít do rukou mistři thriller-dramat v čele s Fincherem a od základů ji vystavět. Neboli kolik ještě musíme vidět komedií ze střední o hulení, než nám dojde, jak jsem rádi po maturitě.

Fresh Film Fest

Jinak bych ještě určitě doporučil díla The War Game, čili pseudodokumentární drama o nukleárním programu za studené války, kde vás uchvátí oldschoolové filmové týdeníky a Vladimíra Franze, jenž je dílem sám o sobě. (Jen se k němu nepřibližujte s magnetem).

Vladimír Franz
Vladimír Franz

(:Fresh Film Fest je mezinárodní filmový festival zaměřující se na celovečerní debutové snímky a tvorbu filmových škol. V soutěžích si klade za cíl představit především autorské výpovědi a inovativní, myšlenkově a formálně odvážná filmová díla. Ten letošní se děl od 29. srpna do 2. září 2012 v Praze v kině Světozor, Kině 35 – Francouzském institutu, FAMU, Studiu Béla – Maďarském institutu, a také pod širým nebem v Riegrových sadech.)

Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE, FILMY, ZAJÍMAVOSTI / Čerstvě z Fresh Film Festu
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist