24. 2. 2018Caprica

Autor: Filip Kovárník| 25. února 2010 | Přečteno: 1 248x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Battlestar Galactica skončila epickým závěrem, ale kosmos dvanácti kolonií ještě neřekl své poslední slovo. Historie je totiž neúprosná a 58 let před útokem Cylonů byla Caprica plná života…

.

Z počátku to byla jen jedna z mnoha zakázek pro armádu. Daniel Graystone (Eric Stoltz), vědecký génius a hlavní mozek projektu na výrobu inteligentního robota – Cylona, se neustále setkává s problémy jeho nového umělého dítěte. Jeho žena Amanda (Paula Malcomson) je doktorka, takže ani jeden se příliš nevěnuje dceři procházející pubertou. Zoe (Alessandra Torresani), která prochází těžkým obdobím, využívá jeden z otcových vynálezů, holoband, který dovoluje mysli vstoupit do virtuálního světa. Se svými kamarády tak navštěvuje svět neřesti, V club, a plánuje útěk z domova na vzdálenou planetu Gemenom. Ona i její přítel nastoupí do vlaku, ale Lacy, její kamarádka, na poslední chvíli couvne a zůstane. Netuší, že si právě zachránila život, protože přítel Zoe se rozhodl vyhodit celý vlak do povětří ve jménu teroristické skupiny Vojáci jednoho. Ve vlaku zemře mnoho lidí, včetně dcery a manželky tauronského právníka, Josepha Adamy (Esai Morales), který stejně jako jeho rodina vyžaduje pomstu. Daniel se nevzdává a chce zjistit vše o své tajemné dceři, kterou dlouho přehlížel. Při napojení na její holoband nachází její virtuální otisk, ale je nucen ji narychlo uschovat do pracovní kostry Cylona. Ten od té doby začne vykazovat úchvatný pokrok a dává naději, že vojenský projekt bude dokončen podle očekávání.

caprica

Jak je z obsahu patrné, Caprica jde jiným směrem než předchozí seriál Battlestar Galactica. Děj posunutý o 58 let před začátek již odvysílaného seriálu dává velký prostor pro tvůrce a jejich představivost, ale nesmí ani na sekundu zapomenout na pevně stanovené hranice, kam mohou s příběhem zajít. Kromě toho musí splnit všechny základní body, které povedou k první válce s Cylony. Fanoušci neomlouvají. Vyvstává otázka, jestli je seriál přístupný i novou verzí Battlestar Galacticy nedotčeným divákům. Já myslím, že ano. Caprica je totiž vztahový propletenec, v kterém hraje velmi důležitou roli náboženství a společnost, která bude za několik let postavena před nejobtížnější krok své historie, válkou se svým dítětem. Divák, který předchozí seriál nezná, nebude vnímat časté příjemné pomrkávání na fanoušky, ale také nebude zatížen znalostí budoucího děje, ke kterému musí dojít (bude více překvapován). Na televizní seriál působí skvěle vizuální stránka, která technologicky vyvinutou společnost daleko předchází tu naši, stylizuje se do retro vzhledu 30. let. Vedle vývoje společnosti je hlavním tématem jednoznačně náboženství. Caprica je světem, kde se věří ve 12 bohů (12 kolonií, každá s vlastním bohem), a tak snaha teroristické skupiny Vojáci jednoho o příchodu víry v jednoho jediného boha je rázně odmítána. Potenciál a budoucnost náboženského motivu je však pro Capricu velmi důležité (dále nechci prozrazovat:)). Podle mnohých je Caprica přirovnávána k sci-fi Dallasu (někdo nezná?), ale spojitost je jen ve vztazích (takže takový Dr. House je v podstatě Dallas v nemocnici:)). Tvůrci si také vzali velmi těžký oříšek už do začátků seriálu, kde vystupuje teprve mladý William Adama a divák bude sledovat jeho dospívání v muže, který v budoucnu bude bojovat v obou cylonských válkách a povede lidstvo k cíli, vytouženému ráji jménem Země. Bude to obtížná cesta, kterou seriál bude muset ujít, ale na konci budeme znát historii jednoho velkého seriálového vesmír.

capricaboxartfeat

.

V současnosti je za velkou louží vysílaná na televizi stanici SyFy první sezona seriálu, přesněji tento týden poběží pátý díl ze celkových 14nácti. Kdy a jestli bude Caprica na některé české televizi není zatím známo, ale příliš reálné to v horizontu jednoho dvou let není (české ani slovenské televize totiž ještě neodvysílali všechny sezony původního seriálu, na který Caprica navazuje).

.

PS: zajímavost na závěr, seriál se natáčel v dějišti letošních zimních olympijských her, tedy v kanadském Vancouveru. Dobře se koukejte a možná zahlédnete oblíbená místa ze seriálu:)

Hodnocení: 80%

Caprica

Drama / Sci-fi, Kanada / USA, 2009, 14×42 minut

Tvůrci: Remi Aubuchon, Ronald D. Moore, David Eick

Hrají: Eric Stoltz, Alessandra Torresani, Esai Morales, Pala Malcomson, Sasha Roiz, …

ČSFD IMDB FANOUŠKOVSKÉ STRÁNKY

woolrich parka
Guidelines to fashion at Bratz dress
woolrich yoox when you look at the size

Guidelines to fashion at Bratz dress
woolrich literary when you look at the size
Cesta ke článku: Cinemo.cz / SERIÁLY / RECENZE: Caprica
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Matúš Napsáno 26. ledna 2012 | 01:17

Chtěl bych jenom upřesnit, že planeta Gemenon není od Capricy vzdálenou planetou, ale je oběžnicí Capricy. Jako náš Měsíc. Oficiální mapa Dvanácti Kolonií vyšla na http://www.bsg.cz

Thumb up 0 Thumb down 0

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist