28. 4. 2017Bronson

Autor: Vladan Vaněk| 17. října 2009 | Přečteno: 363x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Po Larsi Von Trierovi se na sklonku 90. let minulého století objevil na filmové scéně další mimořádný talent dánské režisérské školy, Nicolas Winding Refn (dále jen jako NWR).

Když bylo NWR nabídnuto před lety místo na prestižním Dánském Filmovém institutu, nadějný režisér tehdy tuto poctu s díky odmítnul a vydal se na strastiplnou cestu, jejímž prvotním cílem bylo natočení nízkorozpočtového filmu Pusher (u nás distribuován pod názvem Dealer). Tento riskantní krok se však NWR nadmíru vyplatil. Silné drama Pusher pojednávající o osudu dealerů Tonyho a Franka, jež díky policejnímu zásahu přijdou o zásobu drog a peněz patřící jejich šéfovi, vzbudilo kladné emoce na celém světě a není divu, že se dočkalo dvou pokračování.

Po té, co se NWR prezentoval ve světě úspěšnou trilogií Pusher, jej nemohly minout další úspěchy. V loňském roce pak obdržel nabídku zfilmovat příběh enfant terible britských věznic, Michaela Gordona Petersona, jenž proslul spíše pod pseudonymem Charles Bronson.
Zfilmovat osud relativního blázna a člověka, jenž rozdal nespočitatelné množství ran a vždy toužil po slávě, by bylo pro dánského režiséra opravdu těžkým oříškem, nebýt herce Toma Hardyho.

Tom Hardy, jehož jste určitě zaregistrovali díky jeho roli v gangsterském opusu RocknRolla, byl vybrán do hlavní role Bronsona po té, co dal celému projektu vale jiný populární Brit, Jason Statham. Nakonec šlo o takové „štěstí v neštěstí“, neboť se Tom Hardy své role zhostil s obrovskou vervou. Samotného Bronsona v cele několikrát navštívil a měl tak možnost alespoň částečně poznat jeho komplikovanou osobnost.

Hardyho talent a poctivost při filmové práci je na celém díle opravdu znatelná. Tom Hardy zvládá s přehledem sobě vlastním každou Bronsonovu eskapádu. Ať jde o vyobrazení Bronsonových nemilosrdných potyček s vězeňskou ostrahou, při nichž se pravidelně natíral vazelínou, jeho krátké kariéry ilegálního boxera, nepříliš dlouho trvajícího pobytu v ústavu pro duševně nemocné, či jeho kariéry malíře. Hardy také exceluje v prezentaci jednotlivých grimas populárního vězně. Za perfektní projev mu zkrátka nelze než věřit a mu náleží po zásluze jednička s hvězdičkou.

Divák je s celým příběhem bláznivého Bronsona seznamován pěkně chronologicky (dojde i vyobrazení „téměř bezproblémového dětství“ hlavního hrdiny), přičemž jednotlivá intermezza jsou vyplňována krátkým „kabaretním“ představením. Tom Hardy v těchto částích představuje osobnost notorického jako baviče a klauna, již odmala toužícího po respektu a uznání od ostatních lidí. Tento atypický styl vyprávění filmového děje je určitě příjemným spestřením a dodává britskému snímku punc originality.

Míra brutality snímku Bronson není tak děsivá, jak zpočátku hlásala do světa některá média (některá jej dokonce srovnávala s Kubrickovým Mechanickým pomerančem). Ty vůbec nejnaturalističtější scény z celého filmu se odehrají v prostorách léčebny. Zde se Bronson setkává s nemilosrdným prostředím plným absolutních ztroskotanců. Aby se odsud mohl hlavní hrdina dostat, pokusí se uškrtit chovance s evidentními pedofilními sklony. Co se krve a vyobrazení násilí jako takového týče, musím být asi každému jasné, že film o Bronsonovi, se bez těchto elementů neobejde…

Za velké plus dramatu Bronson se dá považovat taktéž výběr hudby, ať už jde o skladby od Pet Shop Boys, New Order, Verdiho, Wagnera nebo Pucciniho, každá z nich se dokonale hodí do filmové atmosféry.

Starý kontinent neustále produkuje líbezné snímky o lidských osudech a válečné dramata, a tak film o ztroskotanci, jenž strávil (aniž by spáchal nejtěžší zločin, vraždu) takřka 35 let svého života ve vězení, působí jako příjemná vzpruha v evropské kinematografii. Na závěr si nalejme sklenku čístého vína – snímek Bronson se povedl, především díky výborné režii, skvělému soundtracku, excelentnímu Hardymu v hlavní roli a také míře originality, kterou se může pochlubit. Nedoporučil bych jej však úplně každému, některým postarším puritánům by se totiž příliš zamlouvat nemusel…

Bronson

Režie: N.W. Refn

Hrají: Tom Hardy, Amanda Burton, Joe Tucker, Kelly Adams

Žánr: Komedie / Drama / Thriller

Hodnocení: 80%

bronsont

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Bronson
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist