28. 4. 2017Biutiful

Autor: Petra Andrýsková| 9. března 2011 | Přečteno: 385x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Dvou a půl hodinová deprese, chudá Barcelona, nepřízeň osudu. Biutiful je těžko stravitelný snímek o jednom nevydařeném životě. Ale není jen o tom špatném, co potkalo na životní pouti umírajícího Uxbala. Divák si musí dát určitou práci, aby našel světlo tam, kde se zdá být čistá tma.

Javier Bardem ve filmu ztvárňuje staršího muže Uxabala trpícího rakovinou, kterému zbývají poslední dva měsíce života, během nichž se snaží vypořádat s vlastním životem a zajistit budoucnost svým dvěma dětem. Vzhledem k tomu, že si vydělává nelegální pouliční šmelinou a jeho bývalá manželka a matka dětí je maniodepresivní alkoholička, tak to není zrovna lehký úkol. S vůní magického realismu postupně objevujeme nejen jeho trvající lásku k bývalé ženě, ale také snahu pomáhat lidem okolo sebe a udělat své děti šťastné. Nepřetržité rány osudu však sráží jeho snahy stále dolů, obrací je proti němu a otupují jeho srdce jako španělský vítr skály nad mořem. Otupělý ani omylem ale není Javier Bardem. Oscarovou nominaci si za roli rozpolceného emocionálně vyšťaveného otce a manžela bezpochyby zasloužil. Svým vzhledem představuje přesně ten tvrdý typ muže zvyklého na nepřízeň osudu, zároveň dokáže do detailů vyjadřovat emoce, které se v nelehkém světě snaží každý skrývat.

Uxbal s dětmi

Ve filmu se objevuje výrazná přistěhovalecká tématika, která zapadá do kontextu chudinské Barcelony. Ať už to jsou černoši, kteří se snaží vydělat si na jídlo a nájem pro svou rodinu, nebo Číňané, kteří s vidinou lepšího výdělku přišli do rozvinutého Španělska. Našli zde však jen smrt. Smrt, která byla neočekávaná, nechtěná a nespravedlivá. Uxbal, který svým způsobem zavinil jejich smrt, se jim přitom snažil pomáhat z jejich bídy a zlepšit jejich život, aby sám došel ke svému vykoupení. Zároveň se však snaží nelegálně vydělat, aby měl dostatek peněz pro své děti, a tím jim umožnil snadnější, šťastnější a snad i lepší život.

manželka

Od režiséra snímku Alejandra Gonzálese Iňárritu jsme zatím mohli zhlédnout snímky patřící do volně navazující trilogie: Amores Perros, 21 gramů a Babel. Ve všech se věnoval otázce smrti, avšak oproti Biutiful z poněkud obecnějšího hlediska. Biutiful je lineární, intimnější, křehčí a mnohem víc se ponořuje do mysli člověka, kterého blížící se smrt donutí rekapitulovat svůj život. Touha nemuset opustit své blízké a dojít vykoupení před tím, než přijde jeho chvíle, je velmi silně citelná a je tím, co přiková diváka do sedačky. Více než dvouhodinová stopáž je bezpochyby v dnešní době nadstandardní, ale je způsobena snahou, aby se divák ponořil do hloubky a ne jen klouzal po povrchu. V tomto snímku není kam spěchat a ponurou náladu se světlejšími chvilkami si tak vychutnáte do posledního záběru.

Uxbal

Název Biutiful je zdůvodněn nejen scénou, kdy Uxbal radí své dceři, jak napsat toto slovo v úkolu do angličtiny a říká, že se píše stejně, jako vyslovuje, zároveň má symbolizovat i určitou krásu, která není dokonalá, ale měli bychom se ji snažit najít nejen v tomto filmu, ale obecně v životě. Je taky zajímavé všimnout si, že film začíná tam, kde končí- několikaminutovou scénou, která na začátku příliš nedává smysl, na konci ji však pochopíme. Opět to má symbolizovat životní cestu, kdy se každý vrátí tam, odkud přišel. Vyzvednout bych také chtěla typickou kameru Rodriga Prieta, dvorního kameramana Iňárritua, která si pohrává s roztřeseností a vyvozuje tak dojem dokumentárního snímku. Přitom je každý záběr dokonale zkomponovaný.

biFilm Biutiful přináší nejen nepříjemnou depresi, ale i citlivou a křehkou naději. Divák se do něj musí ponořit a nechat se jím unášet. K tomu mu dopomáhej skvělý Bardem, poetická kamera i příjemně napínavá hudba. Proč? Protože tento film je prostě biutiful.

Biutiful

Španělsko/Mexiko

Drama, 2010, 148 minut

Režie: Alejandro Gonzales Iňárritu

Hrají: Javier Bardem, Maricel Álvarez, Blanca Portillo, Rubén Ochandiano

Hodnocení: 90%

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Biutiful
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist