17. 12. 2017Berlinale: Královská aféra z české koprodukce má 2 stříbrné medvědy

Autor: Redakce| 18. února 2012 | Přečteno: 482x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Dvě významné ceny získal dnes večer  na Berlinale dánský film Královská aféra, který vznikal v české koprodukci a točil se v Česku. Na 62. ročníku slavného mezinárodního filmového festivalu v Berlíně dostal tento film jednoho stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon a druhého  za nejlepší scénář.

Historický film Královská aféra (En kongelig affære / A Royal Affair) vybraný do letošní mezinárodní soutěže natáčela v českých lokacích významná dánská produkční společnost Zentropa mimo jiné v koprodukci s domácí produkční společností Sirena Film, jejíž vklad činil 39% rozpočtu. Výpravný dobový film s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli vznikal v Česku od března do května 2011. Zentropa je renomovanou společností, spojovanou nejčastěji se svým zakladatelem, světově proslulým režisérem Larsem von Trierem a filmovým hnutím Dogma 95.

Film je romantickým příběhem lásky lékaře a dánské královny z druhé poloviny 18. století. V Česku mu jako kulisy sloužily zámky a stará města jako Český Krumlov, Kroměříž či Kačina a další.

Stříbrného medvěda za herecký výkon v Královské aféře dostal Mikkel Boe Følsgaard  za roli krále Christiana VII.

Stříbrného medvěda za scénář Královské aféry mají režisér a scénárista Nikolaj Arcel a scénárista Rasmus Heisterberg.

Trailer Královské aféry:

Plakát Královské aféry:

Dalším český snímkem na Berlinale byl  film Příliš mladá noc, který se představil v programu Forum. Mezi 38 filmy cenu nezískal. Je to absolventský film na FAMU sedmadvacetiletého slovinského režiséra Olma Omerzu, který žije v Praze.

Jiří Konečný, producent filmu k pozvání do prestižní berlínské sekce uvedl: „Jsem velmi rád, že absolventský film začínajícího režiséra byl vybrán na prestižní festival do Berlína. A jsem vděčný za podporu, kterou nám při tom poskytlo České filmové centrum, se kterým spolupracujeme již od začátku své existence. Bez takové organizace by pro české filmy bylo rozhodně složitější dostat se na zahraniční festivaly.“ říká Jiří Konečný ze společnosti Endorfilm, která snímek produkovala. Koproducenty Česká televize, Studio FAMU a slovinská společnost Arsmedia.

Světovou premiéru měla Příliš mladá noc v Berlíně 13. února 2012 ve 22 hodin. Do české distribuce by měl být uveden 22.3.2012

České filmy jsou již tradiční součástí programu Fóra. Mají odvahu vyprávět citlivé příběhy a jak se v tomto případě ukázalo, dotýkají se zásadních etických témat naší doby. Takovým filmům chceme dát místo v programu Fóra a tím i režisérovi a producentovi film Příliš mladá noc nabídnout na Berlinale veřejný prostor, jaký si zaslouží,“ řekl Christoph Terhechte, ředitel sekce FORUM na Berlinale

 České filmy se na Berlinale představily projekcemi také v rámci zdejšího filmového trhu. Letos do Berlína zamířilo 6 titulů – Cigán režiséra Martin Šulíka, Perfect Days – I ženy mají své dny režisérky Alice Nellis, Slámova Čtyři slunce, Vorlíčkova pohádka Saxána a Lexikon kouzel, Nevinnost Jana Hřebejka a Alois Nebel Tomáše Luňáka.

Pět ze šesti uváděných filmů již má mezinárodního prodejce, což svědčí o tom, že zahraniční agenti u českých snímků vidí komerční potenciál. Navíc většina filmů uváděných na filmovém trhu vznikla v mezinárodní koprodukci a i to ukazuje cestu, která směřuje na mezinárodní trh,“ říká Jana ČernikČeského filmového centra, které zastupovalo podesáté naši kinematografii formou stánku na zmíněném Evropském filmovém trhu (European Film Market).

Ve stánku s názvem Central European Cinema Stand ČFC zastupoval národní kinematografii společně se Slovinským filmovým centrem a se Slovenským filmovým ústavem. Stánek nabídl českým zástupcům filmového průmyslu tedy distributorům, producentům, zástupcům festivalů atd. zázemí pro pracovní schůzky, jednání a tvůrčí setkání. Partnery stánku byla MFF Karlovy Vary a Barrandov Studios.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY, NOVINKY, TOP / RECENZE: Berlinale: Královská aféra z české koprodukce má 2 stříbrné medvědy
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist