22. 2. 2018Avatar – revoluce na stříbrném plátně ?

Autor: Jakub Miller| 18. září 2009 | Přečteno: 1 636x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Patří mezi nejočekávanější filmy posledních let, jeho rozpočet přesahuje 200 milionů dolarů a první recenze jej prohlašují za film desetiletí. Co nás tedy v tomto veledíle čeká ?

Statisíce natěšených fanoušků netrpělivě čekají na magické datum 20. srpna. Důvod ? Na internetu se objeví první trailer Avatara, megalomanského díla od Jamese Camerona. Osudný den nakonec přichází a na Apple.com je umístěna ukázka v HD rozlišení. Natěšení obdivovatelé legendárního tvůrce a filmoví nadšenci neváhají ani sekundu. Většinu z nich ale po dvou minutách čeká zklamání. Proč vypadají příšlušnící národu Na’vi pouze jako vylepšený Glum ? Proč děj působí jako sci-fi verze Titanicu ? Proč ?

avatar1

Píše se rok 1994. James Cameron patří mezi elitu světové kinematografie. Jeho dvoudílný Terminátor se stal klasikou svého žánru, akční sci-fi Vetřelci vydělalo šestinásobek svého rozpočtu a nejslavnější dílo Titanic je na cestě. Jako další projekt si plánuje právě Avatar, film podle vlastního, v té době osmdesáti stránkového scénáře. O dva roky později dokončuje práci na Titanicu a chystá se na svůj další snímek. Objevuje se ale opravdu velký háček. Náklady se pohybují okolo 400 milionů dolarů a takovou částku není ochotno vyplatit žádné studio, ani v případě jedná o tvůrce jedenácti Oscarového eposu. Cameron tedy nechává svého snažení a na několik let se stahuje do ústraní.

Projekt 880 ohlašuje Cameron v polovině roku 2005. Spolu s ním také pracuje na adaptaci japonského manga komiksu Battle Angel, jehož premiéra je plánována na léto 2007. Několik měsíců nato ale mění své stanovisko a do popředí se dostává v té době již přejmenovaný Avatar. Do kin má dorazit v roce 2008 a díky moderním technologiím by měly počítačem udělané postavy několikanásobně překonat Gluma či King Konga. Pokud bude snímek úspěšný, režisér chce natočit ještě dvě pokračování a udělat tak trilogii. Scénář, výběr herců a předprodukce jsou dokončeny v zimě 2006. Osm týdnů nato začíná natáčení a po něm přichází na řadu zdlouhavé měsíce práce na renderování postav či prostředí.

avatar4

A o čem vlastně Avatar bude ? Celou zápletku prozradil Cameron teprve před několika měsíci. Děj se točí okolo postavy válečného veterána Jake Sullyho (Sam Worthington), který je po válce upoután na kolečkové křeslo. Naštěstí, jako jeden z mála, dostane možnost zúčastnit se programu Avatar na Pandoře, planetě jenž lidstvo chce získat pro své vlastní potřeby. V bujné fauně  žijí spolu s různorodou zvěří i Na’vi, tři metry vysocí a údajně primitivní humanoidi, milujíc přírodu okolo nich a odhodlání bránit svůj domov za každou cenu. Z důvodů nedýchatelnosti v atmosféře Pandory lidé vytváří  Avatary, hybridy místních obyvatel a agresorů z planety Země. Tyto „prázdné schránky“ mohou plně kontrolovat členové programu díky „přenesení mysli“ z lidského těla do hybridního. Jake se tudíž jako první může projít po pralese, bez rizika udušení. Jak příběh plyne dál, náš hlavní hrdina se setkává s klanem Na’vi, kde propadne kouzlu krásné Neytiri (dabuje Zoë Saldaña). Jeho vlastní druh ale nemá zájem o přátelství s modrásky a Jake si musí vybrat, na jakou stranu konfliktu se postaví…

avatar2A nyní se opět dostáváme k fiasku okolo traileru, jenž rozdělil diváky na dva tábory. První snímek odsuzoval, druhý ukázku komentoval slovy „nemůžete očekávat, že počítače nahradí lidi“. Tato stanoviska platila až do momentu, kdy do světových kin vtrhla 15-ti minutová ukázka z filmu ve 3D. Sám jsem na ní zašel do Palace Slovanský dům a stejně jako zbytku sálu mi doslova vzala dech. Cameron dává pořádný knocknout všem nevěřícím posměváčkům, robotům Michaela Baye a vůbec každému filmu, jenž v minulosti vznikl ve 3D či měl digitálně renderované prostředí a postavy. Nejenže celá džungle Pandory vypadá stejně hmatatelně jako Šumavské lesy, ale hlavně Na’vi jsou tak realističtí, že jste ochotni je přijmout jako živé „lidské“ bytosti. Režisér dává 3D úplně nový rozměr! Útěk před příšerou, ale i pouhé ochočování vlastního „pterodaktyla“ působí ihned mnohem napínavěji než na plochém obrazu. A to se prosím jedná pouze o čtvrt hodinu filmu (i když vám připadá, že jednalo stěží o pět minut), co teprve kompletní stopáž!

avatar3

Je nade vše jasné, že Avatar Jamese Camerona se stane, či již se stal, legendou a i revolucí na poli počítačové animace ve spojení s živými herci. Režisér na  svém dítku pilně pracoval několik let a ta snaha je na něm silně vidět. Pokud Avatar uspěje, plánuje se kromě sequelu i dokončení projektu Battle Angel. A úspěch je stoprocentní, protože tenhle film má koule o velikosti Sluneční soustavy!

Režie: James Cameron

Scénář: James Cameron

Hrají: Sam Worthington, Zoë Saldaña, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez

Premiéra: 17.12.2009

Žánr: Sci-fi / Drama / Thriller / Dobrodružný

Avatar – Teaser trailer HD

Cesta ke článku: Cinemo.cz / ZAJÍMAVOSTI / Avatar – revoluce na stříbrném plátně ?
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: scatman Napsáno 27. října 2009 | 16:39

jj taky jsem na tom byl… tohle bude pro každého největší filmový žážitek v životě. hlavně si to nenechte nikdo ujít.

Thumb up 6 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist