18. 1. 2018Jak zní Pandora

Autor: Jakub Miller| 10. února 2010 | Přečteno: 516x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Hudba tvoří film a u Avatara to platí dvojnásob. Veterán James Horner se po několika menších kouscích vrátil do muzikálního světa velkofilmů a stvořil další pamětihodné dílo. Poslouchat jeho kompozici pro Pandoru je jednoduše slast pro ušní bubínky.

Avatar Soundtrack

Avatar_Soundtrack_(Official_Album_Coverss)

1. You don’t Dream in Cryo (6:07)
2. Jake Enters his Avatar World (5:21)
3. Pure Spirits of the Forest (8:49)
4. Night Iridescence (3:34)
5. Becoming one of „The People“ / Becoming one with Neytiri (7:39)
6. Climbing Up „Iknimaya – The Stairway to Heaven“ (3:12)
7. Jake’s First Flight (4:47)
8. Scorched Earth (3:29)
9. Quaritch (4:59)
10. The Destruction of Hometree (6:42)
11. Shutting down Grace’s Lab (2:45)
12. Gathering All the Na’vi Clans for Battle (5:11)
13. War (11:18)
14. „I See You“ (4:15) performed by Leona Lewis

Celkově: 78:00

Skladatel: James Horner

Nahrálo: Atlantic Records, 2009

Musím se přiznat, že vždy jsem měl slabost pro vokály v neznámých jazycích, jakmile došlo na soundtracky k velkofilmům. Je jasné, že James Horner moc dobře zná své řemeslo, neboť ne každý dokáže po téměř třiceti letech kariéry stvořit hudbu, která v přesně daný moment dokáže tak krásně dokreslit atmosféru té a oné scény odehrávající se na plátně.

Hudba k Avatarovi je totiž stejná jako film samotný. Její tvůrce smíchal dohromady ty nejlepší ingredience z poslední dekády, okořenil jazykem Na’Vi a voila, máme tu jeden z nejlepších OST roku. Horner totiž jako jeden z mála dokáže do puntíku vystihnout emoce postav, ať už se jedná o radost, smutek či smrt. Z počátku na příklad nabídne pomalu plynoucí smyčcový kvartet, prolínající se se smutně znějícím vokálem, z čehož jasně pochopíte, jak moc zasáhla hlavního hrdinu smrt jeho bratra. Uprostřed snímku, kdy se Jake učí dovednostem domorodců na Pandoře, nám skladatel nabídne směsici zobcových, smyčcových a orientálních nástrojů konstatně měníc svou rychlost a intenzitu a to vše budiž podkresleno krásným zpěvem v mimozemském dialektu. Ano, náš mariňák má radost a poznává lásku. Pak ale nadejde čas bitvy a Horner se vytasí s tím, co umí nejlépe – burácejícím orchestrem. Právě v ten moment vás „mohutnost“ celého soundtracku udeří stejnou silou, jako by se jednalo o beranidlo.

Malinko zamrzí, že v samotném snímku hudba z počátku lehce zaniká v obrazové slasti. Soundtrack má ale jednu velkou výhodu, na rozdíl od mnoha dalších – dá se poslouchat stále dokola i mimo film. Horner sice nedosahuje originality konkurenčního Hanse Zimmera, ale na druhou stranu moc dobře ví, co na diváka platí a stejně jako v případě Camerona, tak i jemu to sežerete i s navijákem.

Hodnocení: 90%

Určitě poslechnout:

Pure Spirits of the Forest

Jake’s First Flight

Shutting Down Grace’s Lab

Cesta ke článku: Cinemo.cz / SOUNDTRACKY / RECENZE: Jak zní Pandora
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist