24. 2. 2018Ať žijí rytíři!

Autor: Jakub Miller| 30. září 2009 | Přečteno: 2 263x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Tvůrce Rafťáků versus středověká komedie pro dětské publikum. Kdo vyhrál ?

Pokud hodláte vyrazit do kina na nový počin Karla Janáka, určitě sebou vezměte své dětí nebo mladšího sourozence. Ti si totiž film užijí nejvíce, což ale neznamená, že pro skupinu nad dvanáct let by se mělo jednat o nekonečnou nudu. Opak je totiž pravdou.

Příběh je veskrze jednoduchý, tudíž žádné velké zvraty a pointu ke konci nečekejte. Děj má hlavně ukázat morální hodnoty a důležitost rodiny v životě. Vše se tedy točí okolo skupinky sourozenců (a nějaké krásné Terezy Voříškové), kterým otec odjede z tvrze na dalekou cestu, aby se mohl obhájit před panovníkem naší kotliny a očistit se od pomluv, jež na něj byly anonymně vzneseny. Od počátku je jasné, že za tím vším stojí zlý soused Albrecht (v podání šíleného Pavla „Básníka“ Kříže), který hodného šlechtice Martina díky lsti zavírá do hladomorny a začne jít po krku nic netušícím dětem.

Ti, jež očekávají další polonahé či jakkoliv intimní scény Terezy Voříškové, si mohou nechat zajít chuť. V tomto snímku její role slouží převážně pouze k romantické linii s nejstarším princem a zpestření pár dalších momentů. Každá  dětská postava má zde jednu specifickou vlastnost, bez které by se zbytek party nedokázal posunout o krok dál. Dany Mesároš (právě onen princ) je řídící mozek celé operace a ovládá skvěle meč. Jan Komínek (mladší bratr) si naopak libuje v pyromanii, tzn. umí vyrábět všemožné dýmovnice či bouchací váčky. Štěpán Krtička (nejmladší z chlapců) je expertem na „lupárny“. Andrea Žádníková (nejmladší z dívek) slouží hlavně k humorným dialogům a scénám, které opravdu často vtipné jsou. A v neposlední řade je tu Ivana Korolová, jejíž princezna je mix všech ostatních. Samozřejmě zde nechybí  hodný žalářník, vystrašený kapitán armády a zamilované páže.

Film sám o sobě trpí stejným neduhem jako většina tuzemských pohádek a tím je málo postav v bitevních scénách. Jakmile začne obléhání hradu, tak čtyřicet chlapíků v lesklém brnění působí oproti velkofilmům ála Pán Prstenů jako skupinka kluků, jenž si hraje na písečku. Tím nechci shazovat Janákovy kvality, i přes tento nepříjemný fakt působí celý snímek relativně akčně a zajímavě. Jen to zkrátka vadí a ani finální scéna s dvěma stovkami jezdců ten pocit nesmaže.

Největším kladem Rytířů je zajisté hudba. Už od prvních sekund je jasné, že tentokrát se nebude jednat o pouhé fidlání smyčcového kvartetu. Akční scény působí ihned napínavěji, rodinné momentky vlídněji a i taková hra na schovávanou dostane lehce poetický nádech. K zvukové složce filmu nemám žádné výhrady, na poměry tuzemské produkce se jedná o velmi vysoký nadprůměr.

A jak tedy dopadl Janákův souboj ? Docela dobře. Film rychle odsýpá, kýčovitě trapné momenty v něm nejsou, občasné akční scény vůbec neurážejí, naopak potěší a všichni herci jsou velmi sympatičtí. Ať žijí rytíři! je příjemnou změnou po Troškových „pohádkách“, opravdu příjemnou. Děti si jí maximálně užijí, teenageři si také najdou své a dospělí zavzpomínají na léta, kdy si v lese hráli na zachraňování princezny před lupiči. V opakované shlédnutí bych ale nevěřil.

Ať žijí rytíři!

Režie: Karel Janák

Scénář: Karel Janák

Hrají: David Prachař, Pavel Kříž, Tereza Voříšková, Dany Mesároš

Premiéra: 8.10.2009

Žánr: Historický / Dobrodružný / Komedie

Hodnocení: 60%

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: Ať žijí rytíři!
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist