20. 1. 2018,,Animák“ s posláním

Autor: Matouš Kyncl| 13. prosince 2009 | Přečteno: 922x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Myslíte, že animované filmy jsou jen pro děti? Nemusí to tak být, i dospělý by se z nich mohl poučit, a příkladem takového filmu je právě rodinná komedie Zataženo, občas trakaře.

cloudy1Začněme tedy tím, čeho si všimnete nejdřív – samotným animovaným prostřědím. Je sice velmi jednoduché a svou propracovaností zdaleka nedotahuje současnou konkurenci, v tomhle případě to ale zastak nevadí. I přes značnou stylizaci postav nic nepůsobí nevkusně, naopak  propracovaná jednoduchost, hravá barevnost a ztřeštěnost pohybů dodává filmu jistou dávku roztomilosti a to se k naivnímu příběhu hodí.

Flint je vědec, jako mnoha vědců neuznávaný společností, ale co je pro něj horší, zneuznávaný vlastním otcem. Už doslova od malého kluka se snaží pomoci světu, vymyslet něco převratného. Počínaje botami ve spreji, přes překladač opičí řečí či dálkové ovládání televize, a konče posledním vynálezem, který dokáže přeměnit vodu na jídlo. A samozřejmě, díky náhodě, se stroj dostane do mraků (ve kterých je opravdu spoustu vody) a začne tím neobvyklý meteorologický jev, děšť jídla. Udělá tím radost lidem –  přesně jak si Flint přál a dosáhne také dalšího svého cíle – stane se  nejoblíbenějším obyvatelem Swallow Falls. Společnost, tedy mocichtivý starosta a obyvatelé městečka  chtějí ale z jeho ,,udělátka” víc a víc, aby město  mělo víc slávy a tím i co nejvíc peněz. Jistá věc ale začíná naznačovat, že se blíží katastrofa…

Co se týče právě příběhu, rozhodně je nutno dát za pravdu, že je velmi originální. Obsahuje take mnoho opravdu vtipných momentů, za všechny třeba celým příběhem protkané vědecké hrátky s láskou nebo úžasné nápady jako kuřecí člověk nebo všem známé USB v roli spasitele. Ikdyž je pravda, že celých 90 minut se smát nebudete. Rozhodně pak neodejdou z prázdnou ani milovníci parodií, ani na ně se nezapomnělo. cloudy2Vše to má ale jedno velé mínus, a tím je prostředí. Film má totiž i poměrně rozněrnou hloubku společenskou – za kterou by se nemusel stydět kdejaký román, ale ta je na dětského diváka nejspíš trochu přehnaná. Představoval bych si tento film v jakémkoliv jiném prostředí dospělého světa, alespoň v trochu reálnějším prostředí. Potenciál na to má, a pro děti je těch myšlenek škoda, děti se chtějí bavit, a ne přemýšlet. To už je ale spíš mínus knižní předlohy, tvůrci filmu ji ovlivnit bohužel nemohli.

Pokud se tedy chcete podívat na odlehčený obrázek dnešního světa, kde vládnou peníze, který skrývá největší nebezpečí ve společnosti – pod Flintovým vynálezem si můžete představit třeba atomovou bombu, neměli byste na tento film zanevřít. Příjemný bonus je také zpracování pro 3D projekci.

Zataženo, občas trakaře.


Režie a scénář: Phil LordChris Miller

Knižní předloha: Judi Barrett

Hlasy postav: Bill Hader, Anna Faris, James Caan

75%
Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: ,,Animák“ s posláním
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Filmy roku 2009 aneb shrnutí trháků, propadáků a zajímavých překvapení v kinech za uplynulý rok | Cinemo.cz - Buď v obraze Napsáno 21. prosince 2009 | 11:18

[…] Nejlepší film roku 2009: Zataženo, občas trakaře […]

Thumb up 4 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist