28. 4. 2017Amenábar opět na scéně

Autor: Tomáš Kalčík| 10. března 2010 | Přečteno: 318x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Pokud je vám toto jméno povědomé a pojíte si ho s filmem „Ti druzí,“ tak děláte dobře. Ale nejen tato duchařina vyšla z dílny tohoto velmi talentovaného chlapíka původem z Čile. Je režisérem snímků, jakou jsou „Diplomová práce, Otevři oči, a Hlas moře.“ Alejandro se nevyhýbá žádné látce a rád experimentuje, ať už s lidskou představivostí či psychikou, nebo s fantasmagorií a surrealistickou linkou. Ve svém novém filmu nám představuje zapálenou filozofku a matematičku na pozadí střetávání náboženských hodnot.

agorabbbbbOcitáme se ve 4. století našeho letopočtu v Alexandrii, svatostánku vzdělanosti. Vůbec první filozofka na světě Hypatia vykládá svým žákům poznatky z matematiky a astronomie.  Žije jen pro vědění a rozšiřování odkazu předešlých vzdělanců. Vše vypadá zezačátku idylicky, ale pak přicházejí problémy. Podle alexandrejských pohanů žije ve městě až moc křesťanů. Vadí jim, že hlásají víru v jednoho boha a tím haní jejich mnohobožství. Proto se část obyvatel, hlavně studenti rozhodnou pro krveprolití, aby tyto „špinavé psy“ naučili úctě a respektu. Povstaní se jim však vymkne z rukou a nakonec jsou oni strana, která čelí porážce. Schovají se v areálu školy se světoznámou knihovnou. Po nějaké době však přijde nařízení od císaře, že pohané musí postoupit knihovnu křesťanům, aby tak došlo k zadostiučinění. Tak začíná počátek konce jedné éry. Druhou část filmu vidíme očima Hypatina otroka Davuse, který svou učitelku nesmírně miloval. Byl poslušným pomocníkem, tichým a nadaným žákem. Zlom však přišel, když „přičichl“ ke křesťanství. A tak začíná jeho vnitřní vzpoura a boj. Jednoho dne se pokusí Hypatii znásilnit, včas si však uvědomí, co dělá a prosí Hypatii o smrt. Ta mu však dává svobodu. Odchází ke křesťanské komunitě. Později sledujeme nejen střetávání křesťanů a pohanů, ale k této dvojici se připojují i Židé. Hypatia je v ohrožení života, když je prohlášena za čarodějku. Odmítne konvertovat ke křasťanské víře a tím vlastně odsoudí samu sebe.

.

tn2_alejandro_amenabar_4

Amenábar nám servíruje vskutku filmařskou lahůdku. Snímek s prvky antického dramatu, protkaný čistou romantikou, ne v kýčovitém slova smyslu. Pozoruhodná výprava i na dnešní poměry, vybroušenost do nejmenších detailů. Ačkoliv je film zasazen do minulosti, dá se říci, že problémy, které řeší, jsou nadčasové. Nečekejte, že se zde odlišná náboženství budou řezat hlava nehlava a po celý film potečou proudy krve, které by naplnily Eufrat a Tigris. Ale ty, kteří by se bez té krve neobejdou, nemusí zoufat, nakonec jí v Agoře nepoteče zas tak málo. Amenábar toho má ještě hodně před sebou a pokud bude točit takovéto snímky, doufám, že na režisérskou židli bude usedat tak do 90 let. I když si myslím, že u nás snímek trhat divácké rekordy nebude, protože přeci jenom není to žádná akční řežba nebo oddychovka, doufám, že i tak se najdou lidé, kteří toto dílo ocení.

.

_Agora

Režie: Alejandro Amenábar

Scénář: Alejandro Amenába, Mateo Gil

Hrají: Rachel Weisz, Max Minghella, Rupert Evans

Žánr: Dobrodružný / Drama / Historický / Romantický

Cz a Sk premiéra: 10. 6. 2010


Cesta ke článku: Cinemo.cz / NOVINKY / Amenábar opět na scéně
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Jakub Miller Napsáno 10. března 2010 | 17:48

Viděno a hodnoceno 30%. Na historické drama si ten film pouze hraje. Ve svém jádru to je ale myšlenkově prázdné jak dlabaný necky, příběh jak z červené knihovny a místy otřesně roztahané. Jediné pozitivum je kamera. Pokud vidět něco ze starověku, tak určitě seriál Řím. Agora = nebrat. Po „TI druzí“ jsem očekával mnohem víc…

Thumb up 2 Thumb down 0
Autor: Lenard Knoten Napsáno 9. listopadu 2011 | 02:34

Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

Thumb up 0 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist