22. 2. 2018A Serious Man

Autor: Artur Kononov| 26. dubna 2010 | Přečteno: 590x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Další velmi osobitý film A Serious Man z dílny bratrů Ethana a Joela Coenových, který by neměl být jen tak přehlížen. Jak už je u těchto bratrů známo mají velmi specifický styl a tento snímek není výjimkou.

Poutavý začátek, nevyjasněný děj, podivné postavy a závěr, který nemá žádné vysvětlení a jednoduše vyšumí. V jejich filmech je ve většině případech hlavní postavou obyčejný člověk, který má všední potíže, ovšem s nevšedním řešením. Nikomu by netrvalo příliš dlouho a po několika málo minutách by poznal, z čí dílny tento snímek přišel. Praví Coeni se prostě nezapřou.

1280_serious-man-thumb-728x322-1567

A Serious Man se odehrává v druhé polovině 60. let a sleduje příběh obyčejného chlápka Larryho Gopnika (Michael Stuhlbarg) profesora fyziky na univerzitě, jenž se z ničeho nic dostává do složité životní situace. Všechny problémy se mu najednou vysypou na hlavu a on si neví rady jak se jich zbavit. Sy Ableman (Fred Melamed), Larryho kolega z práce se zamiluje do jeho ženy Judith (Sari Lennick) a ta se rozhodne svého manžela definitivně opustit. Larryho bratr Arthur (Richard Kind), který je nezaměstnaný a vymýšlí geniální plány, jak zbohatnout, jim působí stále větší potíže. Jeho dcera mu krade peníze a syn se dostává do prvních zkušeností s lehkými drogami. Navíc mu jeden student z univerzity nabídl úplatek, aby ho nechal projít do dalšího ročníku. Jednoduše se zdá, že mu celý svět „sere“ na hlavu, a protože je žid nezbývá mu nic jiného než hledat pomoc u pofiderních, celkem komicky ztvárněných rabínů (např. mladičký Simon Helberg). Ovšem žádné kloudné pomoci se mu nedostává.

a-serious-man-trailer1-image8-grand-format

Tento snímek byl nominován na dva Oscary za nejlepší film a originální scénář. Jedná se o emočně silný lidský příběh s velikou dávkou černého humoru. Snímek vás ani na minutu nepřestane bavit, protože se tam toho děje opravdu moc. Skoro se zdá, že Coeni neměli co dělat, tak plácali páté přes deváté, čímž se do filmu dostali i některá negativa. Musím velmi pochválit hereckou stránku, protože ta opět, jak je Coenů známo, nezklamala. Bohužel mě trochu zamrzela unuděná hudba, přesto film patřičně vystihuje. A i když snímek nemůžeme srovnávat třeba s předešlými Coenovými filmy (Bratříčku, kde jsi?, Lupiči paní domácí), tak si myslím, že diváci a hlavně příznivci Coenových filmů budou spokojeni.

a-serious-man-poster

Když sečteme všechna pozitiva i negativa tak film si pozornost rozhodně zaslouží, ovšem není to nic, kvůli čemu bychom se měli masivně hnát do kin. Každému snímek rozhodně nesedne, i přestože Coenovci nemusí být vaše gusto, tak za shlédnutí rozhodně stojí.

A Serious Man

Režie: Ethan Coen, Joel Coen

Hrají: Michael Stuhlbarg, Richar Kind, Fred Melamed, Sari Lennick

Žánr: Komedie / Drama

Cz / Sk premiéra: 8. 7. 2010 / 2. 9. 2010

Hodnocení: 70%

.

.

.

.

.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: A Serious Man
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Deniskaaa Napsáno 26. dubna 2010 | 19:40

Podle mýho jsou Coeni v posledních letech dost nudní, seplácají nějakou kravinku a je jim jedno jestli to diváci pochopí nebo ne. Hlavně když si zachovají svůj styl a je jim fuk jestli to někdo pochopí…:P Bohužel pro nás. Ale i mimo to Coeny řadím mezi moje oblíbené režiséry, takže tento film si nenechám ujít 🙂

Thumb up 2 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist