28. 4. 2017MFSF Písek 2009

Autor: Lucie Žáčková| 14. října 2009 | Přečteno: 721x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

The game is not over!

Festival pořádá Soukromá vyšší odborná škola filmová s.r.o. a Filmová akademie Miroslava Ondříčka (FAMO) v Písku. Přehlídka studentských filmů z celého světa začala už ve čtvrtek 8. 10. v Písku v kině Portyč. Promítáno bylo na padesát snímků, autorů z celého světa – spektrum bylo opravdu široké – zastoupení zde měli mladí filmaři z USA, Korey, Indie, Švédska, Portugalska, Polska, Kanady, Nizozemí, Indie, Španělska, Velké Británie, Izraele, Německa, Estonska, Bulharska, Indonésie, Filipín, Austrálie a samozřejmě Česka.

Bohatý byl i doprovodný program, z něhož mými body zájmu byly především tři akce – seminář s Milanem Caisem z Tata Bojz, koncert Maradonna jazz a v kostele sv. Trojce workshop Vahrana Orchestroviče Bauera, Okamžitého filmového orchestru a Píseckého komorního orchestru. Až v pátek na místě v kině Portyč  jsem zjistila, že seminář s Milanem Caisem se přenusul na čtvrtek (v pátek byl nahrazen besedou s Philipem Lee Seegerem – režijně se například podílel na filmech Alien versus predátor, Tahle země není pro starý, XXX, Host 2, Blade ), a tak jsem Caise propásla a koncert Maradona jazz nebyl vůbec – ale „čert vem koncert“! Celkově byla nabídka doprovodného programu složena ze seminářů filmových tvůrců, různých divadelních (či cirkusových) představení a doprovodných koncertů. Celý program jak filmů, tak doprovodného programu na sebe příjemně navazoval a tak nám návštěvníkům nezbývaly prakticky žádné prostoje a šli jste z „akce do akce“. Pokud hodláte příští rok navštívit tento filmový festival, doporučuji zajít do hudebního klubu Pí v centru Písku. Koncert Varhana Orchestroviče Bauera a Okamžitého filmového orchestru v kapli sv. Trojce byl po chvilce beznadějně naplněný návštěvníky, jejich produkce zněla opravdu zajímavě (i vzhledem ke zvoleným prostorům), Varhan Orchestrovič Bauer seznamoval účastníky s tím, jak je hudba velmi důležitá pro dotvoření atmosféry ve filmu – na obrazovkách byly promítány ukázky z filmů (zpravidla těch, na kterých sám pracoval – jako např. Goyovy přízraky) a Okamžitý filmový orchestr na místě pod taktovku Orchestroviče Bauera doprovázel filmové ukázky symfonickou hudbou různých stylů a žánrů. Varhan Orchestrovič Bauera, Písecký komorní orchestru (PIKO) a Okamžitý filmový orchestr (OFO) doprovodili také moderátora Vojtěcha Kotka při vyhlašování cen.

Dopolední a odpolední hodinu a půl dlouhé série filmů nabízely tu zajímavější, tu méně zajímavé krátké studentské filmy. Účast na festivalu dle oficiálních zpráv byla letos rekordní, přesto je tento festival příjemně komorní. Kino Portyč je mimochodem velké a pohodlné kino, což je, přiznejme si, máte-li sedět celý víkend v kině, také dost důležitý faktor.

První čtvrteční nesoutěžní série filmů byla věnována čistě mladým českým tvůrcům. Následovaly tentokrát již soutěžní krátké filmy zahraniční produkce – většinou se týkaly závažných témat jako úvahy o světě, o životě, o chudobě, o svobodě, o politické situaci, o vztazích – mezi kterými značně vybočovala krátká animovaná pohádka studentů z FAMO O princezně žravěnce. Mezinárodní porotě se mezi zahraničními snímky z celého světa líbil nejvíce čtvrteční film My Dear Childlike Cinarela od korejského režiséra Lee Jong – Woo. Film popisuje cestu mladíka CHOI do města, kde se snaží prodat štěňata a nakonec se mu to díky jednomu muži podaří a relativně zbohatne…….

Mě osobně zaujal snímek estonského režiséra Andrew Bonda s názvem Harratus (Obsession), film nakonec získal cenu za nejlepší hraný film. Přesvědčil mě o tom, že severská (u nás zatím málo objevená) filmová tvorba je velmi zajímavá. Jde o mladý pár sedící na zastávce a vyprávějící si neuvěřitelný (smyšlený) příběh jejich setkání. Film je zajímavě zpracovaný, s jistou dávkou humoru a nadsázky.

Ceny:

Grand Prix-hlavní cena festivalu – cena Václava Kršky + 50 000 od města Písku My Dear Childlike Cinderella, režisér Lee Jong-Woo (Korea)

Cena za nejlepší hraný film

Harratus (anglicky Obsession), režisér Andrew Bond (Estonsko-Tallinn)

Cena za nejlepší dokumentární film

Where the Mind is Without Fear,  Heidi Liane Hasbouck (Spojené království Velké Británie a Severního Irska)

Cena za nejlepší animovaný film

Opustíme vzory, Veronika Szemlová (Česká republika)

Cena KODAK Vision

Mapping, Asif Saban (Izrael)

Cena UPP

3 dny, Zuzana Zubová (ČR)

Cena Vladany Terčové

Rebello, Chetan Raghuram (Indie)

Cena Pražské vědecko-technické společnosti – cena za nejlepší technické ztvárnění

Ah, man,  Lee Seung-hee (Korea)

Cena poroty

Dlonie (anglicky Hands), Maciej Jurewitz (Polsko)

Zvláštní uznání za odvahu a úctu k osobnosti

Adam, Tomáš Elšík (ČR)

Zvláštní uznání za režii

Play, Muriel d’Ansembourg (Spojené království Velké Británie a Severního Irska

Cesta ke článku: Cinemo.cz / AKCE / MFSF Písek 2009
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist