28. 4. 2017Jak funguje 3D technologie

Autor: Josef Benedikovič| 21. dubna 2011 | Přečteno: 14 846x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Každý z nás již určitě někdy slyšel o 3D ať už z televize, z kina nebo o tom četl. Jak 3D vzniká a jaké jsou principy jeho zobrazení se dozvíte v tomto článku.

Jistě všichni známe červeno-modré(zelené) obrázky, videa, atd… Tato metoda se nazývá Anaglyf. Je to nejstarší a nejjednodušší metoda, ale nejméně dokonalá. Snímek je zbarven do červena a modra popřípadě zelena, po nasazení brýlí s barevnými filtry vznikne iluze 3D projekce. Je doopravdy nedokonalá hlavně ztrátou barevnosti. Anaglyf si můžete vyrobit i sami na PC.

Příklad anaglyfu Princip anaglyfu

Už se vám například stalo, že jste šli do kina na 3D film, ale viděli jste všechno normálně 2D? V takovýchto případech doporučuju kontaktovat obsluhu kina nebo místa kde jste! Tato metoda se nazývá Aktivní 3D projekce a aby byl film 3D, potřebujete mít brýle nabité.

Jednoduše kamera zvaná stereoskopická natáčí dva obrazy zároveň, čočky kamery jsou od sebe vzdáleny jako oči (cca 65mm). Obraz se střídavě zaznamenává na pásku jednou z levé čočky a potom z druhé čočky. Takže z 10 snímků je 5 levých a 5 pravých. Dá se to představit jako kdyby jste mrkali střídavě každým okem zvlášť, ale velmi rychle. V kinech se potom promítají na plátno dvojnásobnou rychlostí dva obrazy v jednom a pomocí brýlí, které dostaneme nebo jsou nám zapůjčeny, se obrazy rozdělí pro každé oko zvlášť, takže vidíme obraz trojrozměrně.  Tato metoda je poměrně drahá, protože brýle musí být napájeny baterkou nebo kabelem a jsou ovládány IrDA signálem, ale můžete si ji pořídit i domů.

Stereoskopická kamera

Problém  s brýlemi se vám u Pasivní 3D projekce stát nemůže, ale bez nich zase nic nevidíte

Je podobná jako aktivní, ale kamery jsou dvě vedle sebe a každá má svůj vlastní pásek. V kině se potom promítají oba pásky najednou ze dvou promítaček vedle sebe (pod sebou). Pravý a levý obraz je od sebe odlišen horizontálním a vertikálním vlněním, které zase rozdělí filtr na brýlích, většinou papírových. Tato metoda je levná, sledovat film může velké množství lidí, ale potřebujete dvě promítačky a speciální plátno. A hlavně obě promítačky synchronizovat.

Kino Princip pasivní 3d projekce

Kombinací je 3D polarizační modulátor

Je to vlastně pasivní 3D projekce propojená s aktivní. Na jednu aktivní promítačku je připevněn polarizační modulátor, který vytváří vlnění jako u pasivní 3D projekce. Prostě z levých snímků udělá jednu vertikální vlnu a z pravých snímků horizontální vlnu.  Potom stačí jenom mít stejné brýle a mužete sledovat film.

Modulátor

A nakonec tu máme velmi zajímavé Autostereoskopické monitory

Nesahejte po brýlích, protože u této technologie je nebudete potřebovat.

Na monitoru je speciální folie jejímž úkolem je lámat pixelové sloupce pořád jiným směrem například první sloupec do leva, druhý doprava, třetí do leva atd.. . Nevýhodou ale bylo, že se dalo na film koukat jenom z jednoho místa, jinak se iluze 3D ztratila. To ale bylo vyřešeno aktivním autostereoskopickým monitorem na kterém byla namontovaná kamerka, která buď sledovala vás nebo vaše oči a „natáčela“ folii podle toho kam jste se dívali nebo kde jste seděli. Dnes už je folie tak vylepšená, že láme pixelové sloupce do 9 směrů, to umožňuje sledování monitoru ve více lidech a dokonce můžete scénu i obcházet – devět obrazů je totiž generováno synchronně. Při pohybu před monitorem tak pozorujete scénu z více úhlů, což je prý velmi poutavé. Výhody této technologie jsou zřejmé a nevýhody asi taky – cena.

3d monitor Princip monituru
Cesta ke článku: Cinemo.cz / ZAJÍMAVOSTI / Jak funguje 3D technologie
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist