29. 4. 20173 sezóny v pekle

Autor: Tomáš Kalčík| 29. ledna 2010 | Přečteno: 565x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Pomalu jsem začal skládat ruce v klín a nevěřícně kroutit hlavou nad tím, co v poslední době okupovalo kina ze strany českých tvůrců. Filmů, které dosahovaly kvality jako čínské rádiobudíky, bylo bohužel více než dost. Když tu zčistajasna vypluly na povrch snímky jako „Protektor“ a 3 sezóny v pekle.“

Samozřejmě, že to není geniální snímek a má řadu nedostatků, ale buďme rádi, že jsme se dočkali aspoň něčeho seriózního a na české poměry nadprůměrného.
3_sezony_v_pekle_08Hlavní postavou filmu je Ivan Heinz, jehož předlohou byla vůdčí osobnost české undergroundové scény, básník, prozaik, filozof Egon Bondy, vlastním jménem Zbyněk Fišer. Snímek se nezabývá celým životem této pozoruhodné postavy, ale jen určitou výsečí. Skutečnost je trochu přibarvena, ne však nad hranici únosnosti. Těžko říct, jak moc, protože Bondy se nedožil ani počátků natáčení, zemřel 9. dubna 2007.  Je tedy na divákovi, aby si úsudek vytvořil sám. Pro primárnější pochopení hlavní  postavy  a v podstatě i filmu, si stačí přečíst Bondyho epitaf, který zní: „Na život a smrt se vyser, tady leží Zbyněk Fišer.“

Film začíná roku 1947, kdy je našemu hrdinovi 19 let, je plný obdivu k proletariátu, přesto však rebel jdoucí proti toku morálních zásad. Žije tím, co je teď a tady. Opouští školu, píše básně věčně zahalen v cigaretovém kouři a potkává svou lásku a múzu. Později však začnet přituhovat, Ivanovi sympatie k režimu slábnou, chce vypadnout. Aby sehnal peníze na cestu do Paříže, přijme riskantní nabídku a to pašování penicilinu ven ze země. Je však chycen a odsouzen, nakonec se však díky jednomu lékaři dostane do ústavu pro duševně choré, kde pokračuje v psaní básní. Toť asi v kostce.

Hlavní roli si střihl Kryštof Hádek  (Tmavomodrý svět, Výlet, Bobule). Je vidět, že se Hádek s přibývajícími léty zdokonaluje, jak výrazovými prostředky, na malém prostoru dokáže udělat divy, tak i mluveným slovem. Někdejší nejistota vyprchala a z trochu uťápnutého hošíka se stal profesionální herec, to v 3 sezónách jasně dokazuje. Možná to jeho postavě vynese i lvíčka. Ale nejen na Hádkovi stojí tento snímek. V podstatě kam se podíváte, tam uzříte kus poctivé filmařiny. Na české poměry mohutná výprava, ne však zastiňující hlavní příběh. Další přínos, který snímek v sobě nese, je určitě obsazování neprofláklých tváří, vskutku mezinárodního charakteru. Po boku Hádka se objeví Karolina Gruzska (Daleko od okna). Této ústřední dvojici dále pak zdatně sekundují Jan Kraus, Martin Huba, Luboš Kostelný, Táňa Pauhofová a další. Příjemným překvapením bylo vidět tvář Matěje Rupperta, frontmana funky seskupení  Monkey Business. Za zmínku stojí i hudba, občas excentrická jako samotný film a také hodně její zásluhou, pokud film uvidíte v kině, se zakousnete do děje. Vůbec hudba je veledůležitá složka obrazové stránky, představte si třeba horory bez hudby, asi málo kdo z nás by se lekl. Hudební doprovod nesmí však potlačovat obrazovu linii, ale jen ji podtrhávat, to se v tomto případě podařilo na jedničku. Režisér Tomáš Mašín, jakožto tvůrce komerčních reklam asi dobře ví, co na lidi působí. A i přesto, že jsou 3 sezóny v pekle snímkem komerční, svým duchem spíš vypadají jako nezávislý film. Režisér ve svém filmu vidí nadčasovost a dodává: “ Film je o střetu bytostného individualisty se systémem. Hlavní hrdina zosobňuje tradici estetických a filozofických buřičů, kteří se odmítají nechat spoutat systémem, ať už je jakýkoliv. Film klade otázku, do jaké míry se má člověk nechat válcovat institucemi a státní mocí a to v jakékoliv formě. A to je téma žhavé zejména dnes, kdy jsme neustále konfrontováni s mocí medií, finančních korporací, kdy politici manipulují s veřejným míněním a svobodně myslící jedinec je jim vysloveně překážkou.“ Přesto, že film nese označení 3 sezóny v pekle, já strávil bezmála 2 hodiny ve filmařském přednebí.

Režie: Tomáš Mašín

Hrají: Kryštof Hádek, Karolína Gruszka, Jan Kraus, Martin Huba…

V kinech od: 26.11.2009

Cesta ke článku: Cinemo.cz / FILMY / RECENZE: 3 sezóny v pekle
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist