28. 4. 20172012: Rok seriálu Zdivočelá země v České televizi začne tuto neděli

Autor: Slávek Hora| 17. února 2012 | Přečteno: 4 397x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Téměř dvouhodinovým pilotním snímkem odstartuje Česká televize tuto neděli vysílání ságy seriálu Zdivočelá země, který v pětačtyřiceti dílech mapuje pětačtyřicet let naší moderní historie.  Závěrečnou prémiérovou čtvrtou sérii Zdivočelé země uvede televize na podzim.

Při této příležitosti Česká televize chce vzdát i hold autorům. Především Jiřímu Stránskému, na základě jehož knih Zdivočelá země a Aukce seriál vznikl a Hynkovi Bočanovi, který je spoluautorem scénáře a jeho režisérem.

V neděli 19. února 2012 tedy  na ČT1 od 20:00 hodin se v téměř dvouhodinovém pilotním snímku začne odvíjet životní příběh bývalého pilota RAF Antonína Maděry, od 26. února do 29. dubna pak po devět týdnů vždy v neděli odpoledne uvidí diváci pokračování první řady a řadu druhou. Třetí řadu seriálu odvysílá Jednička od 30. dubna vždy v pondělí od 20:00 hodin, poslední díl 16. července.

„Zdivočelá země je jedním z nejvýznamnějších děl České televize od jejího vzniku. Chceme, aby rok 2012 byl pro diváka Rokem Zdivočelé země, kdy si připomeneme celou ságu nesnadného a dobrodružného života člověka, který se dostal do soukolí dějin. Je to sága jednoho člověka i poválečných dějin Československa. Jsme hrdí, že ČT tento projekt dotáhla do konce a věříme, že diváci možnost kontinuálního sledování seriálu ocení,“ říká ředitel programu Milan Fridrich.

 

Rozsáhlá televizní sága vypráví o letech pro zemi velmi důležitých a rozhodujících: o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osidlování pohraničí v prvních letech po osvobození, o padesátých letech plných politické zvůle a bezpráví až po konec let šedesátých a začátek normalizace. Poslední nejnovější pokračování se týká let 1976-1978. Ale tato poslední série má rámec, prolog a epilog, v němž se s našimi hrdiny přeneseme až do roku devadesát.

„Zabrat nám daly všechny série, protože jsme se snažili být co nejvěrohodnější. Na druhé straně za ten dlouhý čas se Zdivočelá země stala součástí života všech, kteří se na ní podíleli, takže to byla i veliká radost,“ shodují se Jiří Stránský a Hynek Bočan.

Zdivočelá země– 4 řady seriálu.

Celý seriál se natáčel osmnáct let. Na jeho realizaci se podílela celá řada tvůrců. Např. producenti Petr Koliha, Helena Slavíková, Jaroslav Kučera, dramaturgové Lidmila Hustolesová, Helena Slavíková, kameramani Ivan Šlapeta a Vladimír Holomek, architekti Luděk Souček a Jiří Sternwald, kostýmní výtvarnice Jarmila Konečná, mistr zvuku Vladimír Skall, autor hudby Zdeněk Barták, střihač Dalibor Lipský, výkonný producent Přemysl Pražský, vedoucí výroby Jiří Koštýř, pomocná režisérka Zuzana Mathéová.

Seriálem prošlo na pět set herců. Někteří, jako např. Jiří Langmajer, představitel jednoho z „kaubojů“, ze seriálu vypadli, protože jejich postava v ději dál nepokračovala. Jiní se do čtvrté série zase vrátili třeba z první nebo druhé. Ve třetí řadě se mnoho dětských rolí změnilo na role dospělé. A tak zde uvedeme jen některé z hlavních představitelů: M. Dejdar, J. Hubinská, Z. Fric, R. Kalvoda, V. Chalupa, J. Wehrenberg, J. Zdeněk, J. Schmitzer, D. Suchařípa, O. Vlach, J. Lábus, R. Holub, T. Pavelka, pak H. Vagnerová, F. Cíl, F. Tomsa a další a další.

I. řada:  Hlavní roli Antonína Maděry, postavy, jejíž osudy jsou páteří všech čtyř sérií, hraje Martin Dejdar. Je léto 1945 a Maděra, pilot RAF, dal armádě sbohem a vrací se do svého rodiště, do západních Čech, kde chce chovat koně a žít život v klidu a míru. Bouřlivé události v pohraničí jeho představou pořádně otřesou. Ale v sedmi mladých chlapcích, kteří si přišli hrát do pohraničí na „kauboje“ získá přátele na celý život.

2. řada: Jako západní pilot se octnul Antonín Maděra v komunistickém koncentráku a jeho žena a děti žijí život psanců na okraji společnosti. Rodině pomáhají „kaubojové“, jejichž osudy tvoří paralelní bohatě se větvící děje. Maděra je na amnestii v závěru série propuštěn, ale jeho potíže tím zdaleka nekončí.K prvním dvěma sériím tvůrci dodávají: „Jsme rádi, že se nám v Doupově podařilo zachytit i unikátní dřevěné baráky z 50. let, ve kterých jsme točili záběry z uranového koncentráku a které byly bezprostředně po natáčení zbourány. Díky velkorysosti České televize jsme mohli natočit i věci neopakovatelné, například scény hnaní dobytka za vodou, které se zúčastnili všichni herci a veškerý komparz a  ve které si „zahrálo“ 200 krav a přes 50 koní. Neméně náročná byla také scéna přepadení vlaku.“

(Vysílání na ČT1: 1. díl první řady 19. 2. na ČT1 ve 20:00 hod., od 2. dílu první řady do závěrečného dílu druhé řady od 26. 2. do 29. 4. vždy v neděli odpoledne.)

3. řada: V šedesátých létech nastalo u nás poněkud uvolnění poměrů a členům svatoštěpánského zemědělského družstva, tj. Maděrově rodině a rodinám „kaubojů“, pomalu svítá naděje na slušnější život. Maděra si splnil svůj sen a dokonce chová koně. Jenže okupační vojska, která dorazí v srpnu 1968 až na dvůr svatoštěpánského statku, učiní všem nadějím nekompromisní konec.

(Vysílání na ČT1: od 30. dubna do 16. července ve 20:00 hod.)

4. premiérová řada (13 dílů): Příběh čtvrté série začíná v roce 1990. Maděrovi přátelé navštíví prezidenta Havla, aby ho pozvali na pětasedmdesáté Maděrovy narozeniny. Ale záhy se příběh přenese opět do minulosti, těsně před vznik Charty ´77 a do doby, která následovala bezprostředně po ní a byla plná mocenských represivních opatření. Jsme v éře Husákova bezčasí a traumata ze sovětské okupace jsou živá. Vypadá to, že éra nesvobody tu bude navždy. Režim ale zvolil jinou taktiku a přízeň svých občanů si kupuje: za eventuální výhody poslušnost. Dokonce i političtí vyvrženci typu Antonína Maděry se mohou lépe uplatnit. Ale co za to musí zaplatit a jak morálně musí slevit? A co čeká toho, kdo se neohne? Je to podivný svět, v němž není k dostání nic a pod rukou lze sehnat všechno. Včetně kariéry. Rodí se amorální a korupční prostředí, které přetrvá až do našich dnů. Maděra sice třímá prapor principiální vzpoury dál, ale je skoro sám a unavený a znechucený.

V epilogu poznáváme, že se Maděra se svou rodinou dožil svobody, je váženým a respektovaným mužem. Satisfakci ale nečeká. Jeho devízou je čisté svědomí a přátelé, pro něž se nikdy neváhal obětovat.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / SERIÁLY / RECENZE: 2012: Rok seriálu Zdivočelá země v České televizi začne tuto neděli
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: helena Napsáno 16. dubna 2012 | 18:38

Zdivocela země se mi moc líbí. Ráda se na ni dívám.Ahoj Helena Skálová

Thumb up 2 Thumb down 0
Autor: Jiří Napsáno 18. srpna 2012 | 22:31

Osobně se už nemůžu dočkat, Zdivočelou zemi pokud nevidím 3x do roka tak to snad ani nejde ……. pro mě to nej co bylo natočeno

Thumb up 1 Thumb down 0
Autor: m artin Napsáno 24. srpna 2012 | 19:36

zdivočelá země je blbost

Thumb up 0 Thumb down 2
Autor: Vlada Napsáno 26. srpna 2012 | 05:17

Zdivocela zeme je skvely serial, ktery perfektne vystihuje.. to co lide prozivali, ale hlavne dnesnim mladym lidem, chteli tvurci ukazat…kolik utrap a zlovule museli obcane podstupovat zlocineckemu komunistickemu rezimu, ktery likvidoval svoje vlastni lidi v kriminalech a to jenom pro jiny politicky nazor…., skoda, ze se lide v Ceske republice nepoucili a nepotrestali vsechny ty, co se na tom zverstvu podileli a i nadale ponechali tuto zlocineckou oganizaci rozhodovat o politickem denni ve state…,Cesi zase ukazali, jak je historie nezajima….a klidne pujdou volit presidenta s komunistickou minulosti, nebo jejich potomky, co tam dnes rozkradaji celou republiku…..vsechno jsou to lide , kteri vystudovali za komunistu a jejich rodice se mnohdy na zverstvech, ktery serial vypravi podileli….., to, ze nedrzi stranickou knizku neznamena , ze nepochazi s komunistickych rodin…a proto se nedivme, ze je to tam jedna zlodejska banda, co krade nepretrzite po prevratu 1948 a pokracuje az do dnesnich dnu…, sice uz si nerikaji soudruhu, ale pane, ale vyjde to uplne na stejno……kolik lidi s tak rovnou pateri, jako byl Madera dnes asi zije v Ceske republice???

Thumb up 1 Thumb down 0
Autor: max sobota Napsáno 31. srpna 2012 | 14:10

vyborny a pravdivy serial. skoda, ze to mnohym mladym nic nerika.

Thumb up 0 Thumb down 0
Autor: Petr Hlavac Napsáno 9. února 2013 | 00:00

Vratil jsem se po letech z Kanady a muzu uprimne napsat ze nic lepsiho jsem nevidel sklanim se pred autory, ‚“Maderou“ , vsemi herci a Martinem Dejdarem diky Petr.

Thumb up 0 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist