20. 1. 201810 Nejlepších seriálů historie

Autor: Filip Kovárník, Jakub Miller a Jakub Gazur| 14. dubna 2010 | Přečteno: 34 348x |

Poslat známé(mu):

Pošli článek známé(mu) |

Seriálová tvorba se každý rok rozrůstá o neuvěřitelné množství nových přírůstků, ale málokterý z nich si dokáže najít tu správnou cestu k divákovu srdci. Skvělých seriálů je velká řada (a těch špatných je ještě mnohem víc), my jsme se pokusili vybrat to nejlepší z celé historie. Výběr jsme zúžili na ty, jejichž kvalitu už otestoval zub času, na seriály, které se vymykaly a měnili zaběhlá pravidla televizní tvorby. I proto se v našem výčtu mohou objevit nebo naopak chybět překvapivé kousky, s kterými nemusíte souhlasit, a to je samozřejmě naprosto v pořádku. Možná, že ale právě díky našemu žebříčku objevíte svou novou televizní lásku, o jejíž existenci jste předtím neměli vůbec tušení, nebo na některý ze zmíněných televizních výtvorů pohlédnete v úplně jiném novém světle a právě to byl jeden z našich cílů.

Simpsonovi (1989-Současnost)

free-simpsons-powerpoint-templates-2
MPW-33468aaaaaaa

Autorka „The Tracy Ullman Show“ z roku 1987 asi netušila, že třicetisekundové skeče obsažené v její varietní show jsou zárodkem pro nejdelší zábavný pořad vysílaný v hlavním vysílacím čase v celé historii televize. Přesto se tomu tak stalo a Simpsonovi mají za sebou neuvěřitelných 22 sezon plných satirického humoru, zábavy a cameo rolí. Matt Groening stvořil seriál, do kterého by se i Chuck Norris snažil dostat jako moucha, kterou zaplácne Homer plátkem pizzy, kterou následně i s mouchou sní a zapije nejslavnější fiktivním pitím historie, pivem Duff. Co je na žlutých postavičkách, které měli podle autorů svou barvou co nejvíce zaujmout typického amerického diváka přepínajícího programy tak skvělého?

Simpsonovi jsou totiž klasickou rodinkou z americké střední vrstvy, ve které se odráží všechny dobré i špatné vlastnosti konzumní společnosti. Každý díl s sebou přináší klišé, reflexi politické (Sarah Palin) nebo sociální (přistěhovalci např. z Indie, situace, odraz amerických ikon, jako jsou klasické kreslené seriály přenesené do fiktivního příběhu Itchy a Scratchy, ale také samotných amerických občanů. Autoři se nebojí zakousnout i do známých pop-kulturních postav a symbolů, které nemá cenu se ani snažit jakkoliv jmenovat a to nemluvím o citacích stovek možná i tisíc filmů. A co Bart, který píše pokaždé jinou větu na školní tabuly, nebo nesmrtelné vtipkování s gaučem, když se rodina Simpsonů sejde u své milované televize? Simpsonovi se rychle stali součástí americké, ale i celosvětové televizní kultury a divák je stále více vnímá jako vlastní současníky (vždyť slaví Vánoce i Halloween jako my, diváci). Jsou tu s námi 22 let, jak dlouho ještě vydrží jejich vysoký komediální standard, který se nevyhýbá zakolísání, ale nabízí zábavu napříč věkem i vzděláním?

Buffy, Přemožitelka upírů (1997-2003)

Buffy-the-vampire-slayer.3

buffy1V naší kotlině považován za hloupý seriál pro náctileté diváky, v zámoří jeden z největších televizních kultů historie a hlavní téma pro stovky odborných prací na těch nejrenomovanějších univerzitách. Zpočátku fádní námět o náctileté blondýně, která mlátí pekelné stvůry hlava nehlava, totiž může bez jakýchkoliv problémů apelovat na nevrcholnější produkt televizní tvorby historie, jehož překonání je (téměř) nemožné.

Buffy, Přemožitelka upírů není totiž ani v nejmenším hloupé béčko, ale syrové a detailně propracované drama o dospívání mladé dívky, jenž osud obdařil nadlidskými schopnostmi, které ona sama nikdy nechtěla a jsou jí pouhou překážkou v tom, po čem touží nejvíce – normálním životě.

Ač se to na první pohled nezdá, tak celkové vedení děje seriálu je na svou a i současnou dobu stále průlomové a bezmezně originální. Zatímco zpočátku jsou problémy přicházející s dospíváním vyobrazovány pomocí důmyslných metafor, tak v druhé polovině se seriál transformuje do jednoho silného a až po okraj emocemi nabitého dramatu. Buffy vyniká také jedinečnou a velmi propracovanou psychologií postav, ať už hlavních nebo pouze epizodních. Každá z nich reprezentuje určité stádia či stavy na cestě v životě a úskalí, které mohou potkat či již potkaly každého z nás. Zatímco tedy hlavní hrdinka je v první řadě lehce naivní holka, odmítající podřízení se autoritám, tak na konci se již jedná o dospělou a odpovědnou ženu, která je plně smířena se svým osudem. Špičková je i choreografie soubojů, nápaditá mytologie a hlavně příběhové linky, které se každým nadcházejícím dílem boří všechna seriálová dogmata jako domečky z karet.

Rodina Sopránů (1999–2007)

sopranos-1
soprni

V každém výběru nejlepších seriálů se objevují Sopránovi a ve většině případů se dokonce umisťují na té úplně nejvyšší příčce. Tahle pozice je naprosto zasloužená a tenhle výtvor z produkce HBO je bez nadsázky něco, jako legendární Kmotr mezi seriály a to jak kvalitou, tak i svým mafiánským tématem. Mafiánské aktivity a intriky jsou ale jen jednou z mnoha vrstev téhle výjimečné podívané.
Hlavním hrdinou příběhu je hlava mafiánské rodiny Tony Soprano. Charismatický chlápek, z kterého jde strach, ale zároveň s ním soucítíte a přivřete oči i nad jeho leckdy brutálním neurvalém chování.
I díky tomu se Sopránovi tolik odlišují od jiné žánrově podobné konkurence. Cosa Nostra je tu samozřejmě prezentována jako způsob obživy, šance na rychlé zbohatnutí a získání moci, ale zároveň i jako velká hrozba pro mafiány samotné. I tihle krvelační gangsteři mají své rodiny, o které se bojí, snaží se vést normální život a divák jej prožívá spolu s nimi. Sopránovi jsou seriálem, ke kterému sednete a neodtrhnete se. V šesti sezónách se nevyskytla jediná horší epizoda, každá byla něčím zajímavá, každá posouvala vývoj postav dál a některé díly jednoduše braly dech. Navíc vůbec poslední scéna celého seriálu je natočena tak geniálním a mysteriózním způsobem, že ještě dnes se o jejím významu vedou bouřlivé diskuse.

.

.

.

Battlestar Galactica (2004-2008)

33750

bsgsdasdasdDvanáct lidských kolonií bylo napadeno Cylony, člověkem stvořenými umělými bytostmi, které se po mnoha letech v exilu vrátili, aby vyhladili svého tvůrce. Několik lodí, včetně vysloužilé válečné lodi Battlestar Galacticy, uniklo útoku a jako nositelé pozůstatků lidské civilizace je na nich, jakým směrem půjde lidstvo teď. Nemají však mnoho času, protože v zádech mají Cylony a ani svaté svitky, které mluví o tajemné 13. kolonii s názvem Země, nepředstavují příliš velkou naději.

Tvůrci pojali tuto hvězdnou výpravu za hledáním nového světa na pozadí civilizační krize jako výpravnou a komplexní sci-fi s důrazem na silné charaktery a jejich psychologii a pojetí velkého množství (civilizačních, lidských, náboženských) motivů. Pro někoho se může zdát právě tahle komplexnost a  dokumentárnost (vizuální i formální) jako nudný aspekt, ale opak je pravdou. Vždyť v seriálu se řeší problémy s nedostatkem vody či paliva a dojde i na problémy okolo řízení zbytků lidstva, kde se setkává vojenský, politický a sociální přístup. Polyteismus proti monoteismu, víra v pravdivost pradávných svatých textů o putování zbytků lidského pokolení a jejich hledání 13. kolonie, seriál však nezapomíná ani na klasická témata směru civilizace ženoucí se za vlastní nesmrtelností a bezchybností, která stojí za stvořením umělého života, v tomto případě Cylonů. Na skvělé atmosféře a vnímání depresivní atmosféry má svůj podíl nejen dokumentární zpracování, ale také prakticky neustále se zmenšující číslo zbývajících přeživších na vesmírných lodích na počátku každého dílu. Remake, který ve všech aspektech překonává svůj předobraz, nabízí dokumentární a komplexní pohled na vesmírnou výpravu za novým domovem a obnovil zájem o sci-fi na televizních obrazovkách.

M*A*S*H (1972-1983)

mash_s11_wp1600x1200
mash-s1

Každoročně vznikají desítky komediálních seriálů po celém světe. Je zde ale jeden, který zůstávám králem žánru i po téměř čtyřech dekádách od svého vzniku a je jím právě M*A*S*H, televizní kaleidoskop těch nejabsurdnějších a zároveň i nejpravdivějších momentů v životě.

Politicky korektní dílo, které  předběhlo svou dobu o několik let. Zatímco původní film se točil okolo tématu, že z války se člověk jednou dočista zblázní a začne dělat voloviny, tak seriál je mnohovrstvé dílo, zakládající se na mezilidských vztazích a kvalitním humoru. Ten zprostředkovává různorodá paleta komických a zároveň i vážných postav, v čele s válku odmítajícím kapitánem Hawkey Piercem, za jehož ztvárnění si herec Alan Alda zajistil ve světě filmu nesmrtelnost.

Seriál  je mimo vytříbenou komedii i zároveň velmi duchaplným dramatem, které otevřeně řeší lidské předsudky jako homosexualitu či rasismus vůči národnostním menšinám s důrazem na fakt, že pouze doba největší krize dokáže stmelit dohromady jinak rozhádané a povrchní lidstvo. A právě díky těmto aspektům navždy zůstane M*A*S*H na pomyslné první příčce televizní zábavy i poté, co všechny ostatní projekty stejného žánru zahalí prach zapomnění.

.

.

.

.

Star Trek: The Original Series (1966-1969)

Untitled-1

s-0032_star_trek_the_motion_picture_one_sheet_movie_poster_lPrávě touto sérií začalo dnes už legendární vesmírné putování lodi Enterprise. Původní Star Trek sice nedosahuje kvalit těch nejlepších seriálů, ale díky své obrovské popularitě a velkému vlivu nejen na sci-fi, ale celou pop kulturu, si místo mezi nejlepšími zaslouží. Když se ale seriál začal vysílat, jen málokdo mohl tušit, že půjde o fenomén takových rozměrů. Už od začátku se tvůrci museli potýkat s nízkým rozpočtem a bylo to hodně znát. Papundeklové kulisy a podivné teplákové soupravy, ale přesto příval věrných fanoušků nezastavil. „TOSka“ jak původní sérii nazývají čeští fandové, v sobě prostě měla něco zvláštního a magického. Celé to objevování neznámých planet a mimozemských ras bylo a stále je velice atraktivní téma. Vše umocňují skvělé charaktery v čele s Jamesem Kirkem a především jedinečným Spockem, kteří dnes patří mezi vůbec nejslavnější filmové charaktery.

Po třech sezónách posádka Enterprise ukončila svou cestu a oživila ji až o sedm let později v animovaném seriálu Star Trek: The Animated Series a poté ještě v 6 celovečerních filmech, z kterých vyčnívá hlavně ten druhý s podtitulem Khanův hněv. Kirk a spol. ale nakonec vkročili i do nového milénia. Omlazená posádka s novými představiteli se v roce 2009 vrátila v bombastickém snímku s prostým názvem Star Trek. Díky němu tahle vesmírná sága znovu žije, ale byla to právě „TOSka“, která to celé dobrodružství začala. A co dodat na závěr? Snad jen: „Žijte dlouho a blaze.“

.

.

Akta X (1993-2002)

x-files-wallpaper
The-X-Files-movie-poster

Po seriálu Twin Peaks byla připravená půda pro nové seriály plné tajemna, silných charakterů, vnitřních příběhů postav dotvářejících hlavní linii seriálu samotného, a tak přišla Akta X. Mysteriózní seriál se dvěma agenty, Foxem Mulderem (David Duchovny) a Danou Scullyovou (Gillian Andersonová). Vyšetřování paranormálních jevů a událostí spojených s mimozemšťany je doprovázeno neustálou názorovou diskuzí Foxe, věčného snílka nepotřebujícího důkazy, aby věřil v nadpřirozeno, na zelené mužíčky vysoko nad našimi hlavami, s Danou Scullyovou, která jako doktorka je k podobným nevysvětlitelným událostem skeptická.

Chris Carter, který fenomén Akt X vytvořil, se nechal inspirovat nejen filmem Všichni prezidentovi muži, ale také různými (ne)pravdivými konspiračními teoriemi, ze kterých dodnes seriál těží velkou část své slávy. Ke slovu se nedostanou jen zmíněné paranormální jevy, mimozemšťané, únosy lidí a pokusy na nich, ale také geneticky upravení a vyšlechtění jedinci a vládní konspirace sahající do nejvyšších míst. Seriál také přišel v době, kdy se rozvíjel důraz na sledovanost. Od počátku vysílání do páté sezony se sledovanost zvyšovala z 9,2 na 17,1 milionů diváků, což jí vyneslo na 11. místo ve sledovanosti a seriál předběhl dokonce rodinu Simpsonových. Akta X měla všechno, co seriál v devadesátých letech potřeboval. Dobré herce, divácky zajímavé téma plné konspirace a nadpřirozena, temnou atmosféru dotvářenou fascinující ústřední melodii od Marka Snowa a v neposlední řadě tvůrce, který se nebál vstoupit do zapovězených vod televizní tvorby. „Pravda je někde tam venku.“

The Wire (2002-2008)

Dominic_West_in_The_Wire_TV_Wallpaper_2_1024

wire_ver5Když na počátku nového tisíciletí dorazil na televizní obrazovky tento seriál z policejního prostředí, vznikající pod záštitou HBO, tak kritika z celého světa málem dostala infarkt, neboť doposavaď platilo, že projekty o mužích zákona byly pouze epizodní blockbustery pro masu, s minimální nutností používat šedou kůru mozkovou. The Wire ale všechno změnil.

Důvod, proč se tento seriál objevuje v nejlepší desítce televizní tvorby po celém světě je velmi prostý – důraz na realističnost. Každá řada se točí pouze okolo jednoho případu, který může bez problému trvat i několik měsíců či let a když už konečně s hlavními hrdiny divák doputuje k zasloužilému dopadení, tak se klidně může stát, že nohy vyšetřovacímu týmu podrazí právě ten byrokratický systém, který se oni snaží ochránit a prosazovat. The Wire je taktéž myšlenkově obsáhlým dílem, jenž si pohrává s otázkami „kde končí dobro a začíná zlo“ a pokud vůbec nějaká hranice mezi těmito faktory existuje či faktem, že ať děláte cokoliv, tak kriminální činnost nikdy není možné zastavit, protože je to přirozenou součástí lidské existence. Hlavní postavy tentokrát nejsou Supermani z Kobry 11, ale normální lidé, kteří skrze policejní práci utíkají před problémy v osobním životě a nejednou musí řešit morální dilem ohledně zaměstnání, které již několik let vykonávají. The Wire je zkrátka absolutně jiný a právě díky tomu je tak jedinečným a vrcholným dílem svého žánru.

.

.

.

Městečko Twin Peaks (1990-1991)

twinpeaks-wallpaper-5
twin-peaks-poster

Původně mělo jít o zfilmování životopisu „The Goddess“ o Marylin Monroe, ale kvůli právům i nedostatku důvěry Davida Lynche k vyprávění příběhu dívky v nesnázích jako příběhu, který se opravdu stal, nakonec vzniklo Městečko Twin Peaks. Brzy kultovní seriál, který navždy změnil svět televizního seriálu.

Divák už nebral seriál jen jako vyplnění volného času prázdnou a hloupou zábavou, ale konečně viděl propletenec lidských příběhů se zajímavými postavami a působivou atmosférou. O čem je vlastně tento klenot, který dnes už příliš diváků svou jedinečností pravděpodobně nepřekvapí? Agent Dale Cooper (Kyle MacLachlan) přijíždí do malebného a na první pohled ideálního městečka s názvem Twin Peaks vyšetřit vraždu místní královny krásy, Laury Palmerové (Sheryl Lee). Hledání vraha krásné, ale ne tak úplně nevinné dívky se brzy mění na odhalování temných tajemství obyvatel městečka. Že není všechno zlato, co se třpytí, věděl i David Lynch, a tak jeho pohled na tajemství městečka působí velmi civilně, promyšleně a i když na dnešní dobu už je trochu utahaný, stále především atmosférou a postavami dokáže uchvátit. Ze seriálu se stal hit, který nutil každý týden sedat diváky zpátky do svých prosezených gaučů a sledovat Cooperovo hledání tajemného Boba. To se dělo i díky faktu, že většina dílů končila „cliffhangerem“, která stavěla diváky do situace plné očekávání dalšího dílu a směru dalšího vývoje postav a příběhu. Nabourání klasických amerických klišé, jako je dívka od vedle nebo dokonalé městečko v horách, málokdo zvládl tak skvěle jako David Lynch a jeho herecký ansábl.

.

Přátelé (1994-2004)

wallpapers-telefilm-friends-friends-cast-0017

MPW-7688Legendární sitcom, který oslovil neuvěřitelně širokou škálu diváckého spektra. Staří, mladí nebo děti, všichni tuhle partu milovali. Mánie, kterou tenhle seriál vyvolal, je i na dnešní poměry něco výjimečného. Lidé se oblékali jako jejich televizní vzory, měnili podle nich účesy, prostě se snažili být jako oni. Příběhy šesti kamarádů, kteří až příliš často vysedávají v jedné kavárně na Manhattanu, se staly obrovským hitem a to nejenom díky dokonale napsaným vtipným scénám, ale také jednoduše proto, že se diváci mohli se svými hrdiny sžít. Přátelé často řešili úplně normální věci, ať to byly milostné vztahy, problémy v práci nebo třeba otravné návštěvy rodinných příslušníků.

Ve své době byl tenhle seriál naprostou komediální špičkou. Díly byly většinou skvělé a i ty slabší rozhodně dokázaly pobavit. Až poslední tři sezóny zaznamenaly menší kvalitativní skluz, ale pořád nešlo o nic drastického. Tvůrci si tak zaslouží poklonu, že seriál zbytečně nenatahovali a ukončili ho v době, kdy byl seriál stále ve velice slušné formě. A těch dlouhých deset let, po které Přátelé brouzdali televizními obrazovkami, jen dokazuje, o jak ojedinělý projekt šlo. Zapomenout se také určitě nesmí na přímo monstrózní seznam slavných herců, kteří se v Přátelích objevili. Byli mezi nimi např. Brad Pitt, Julia Roberts, George Clooney, Sean Penn a mnoho dalších, přesto všechny pravděpodobně zůstanou ve stínu nezapomenutelného Bruce Willise a jeho „mašiny na lásku“, která je už prostě kultovní.

.

.

Cesta ke článku: Cinemo.cz / TOP / 10 Nejlepších seriálů historie
Líbí se ti tento článek? Vlož ho na svůj web. Stačí zkopírovat následující HTML kód a je to!
Sdílej článek na Facebooku:

Autor: Sedlak Napsáno 15. dubna 2010 | 17:56

chýba mi tu BoB

Thumb up 2 Thumb down 6
Autor: Sedlak Napsáno 15. dubna 2010 | 17:56
a Futurama
Oblíbený komentář: Thumb up 17 Thumb down 4
Autor: Jakub Miller Napsáno 15. dubna 2010 | 18:29

Musíš brát v potaz i kulturní dopad. BoB je sice nejlepší seriálem z válečného prostředí (kterému nový Pacific nesahá ani po kotníky), ale svůj žánr a vlastně i populační pohled na televizní tvorby nijak zvlášť nezměnil.

Místo Futuramy (která je oproti svému bratříčku mnohem kratší a ne až tak zkultovnělá) tam jsou Simpsni 😉

Thumb up 11 Thumb down 4
Autor: Jára Napsáno 28. dubna 2010 | 13:47
A co Červený trpaslík? 🙁
Oblíbený komentář: Thumb up 19 Thumb down 3
Autor: Jakub Miller Napsáno 28. dubna 2010 | 18:12

Místo něho tam nakonec šel MASH.

Thumb up 5 Thumb down 11
Autor: Sedlak Napsáno 30. dubna 2010 | 20:48

ano, ale ide o to že v názve je napísané „10 Nejlepších seriálů historie“. Teda z toho logicky vyplýva, že ide o najlepšie seriály, nie o seriály kt. ovplyvnili kultúru. Buffy je podla mna konina… a nechápem potom ako tyký Wire a Sopranos ovplyvnili kultúru

Thumb up 7 Thumb down 6
Autor: Jakub Gazur Napsáno 1. května 2010 | 14:00

Sedlak: Nejspíš si nás špatně pochopil. Určit ty úplně nejlepší seriály je samozřejmě nemožné, každému se líbí něco jiného. Proto jsme k tomu přistoupili touhle formou, kde rozhodně nešlo jen o ten kulturní dopad na který narážíš. Zrovna The Sopranos možná neměli takový dopad na kulturu jako třeba Simpsonovi, ale svým jedinečným pojetím prostě jednou provždy změnili způsob, jak na seriály pohlížíme. Navíc nikdo netvrdí, že je tenhle náš žebříček tím, který se vytesá do kamene a všichni se podle něj budou řídit. P.S.: Buffy vážně není konina, jen je potřeba ji pořádně nakoukat a pak uvidíš nevídané…

Thumb up 9 Thumb down 3
Autor: bukaJ Napsáno 3. května 2010 | 16:48

Mne osobne sa ten rebríček, nepáči, nie preto, že tam nie sú moje obľúbené seriály, ale preto, že toto je rebríček, neviem čoho, no s istotou a pokojným srdcom môžem povedať, že nie najlepšie seriály histórie…:(

Thumb up 6 Thumb down 9
Autor: Jakub Miller Napsáno 3. května 2010 | 17:40

A co by jsi tam dal ty? 🙂

Thumb up 5 Thumb down 7
Autor: bukaJ Napsáno 4. května 2010 | 01:35

Řeknu ti to česky: určite lepší výběr 😀

Thumb up 6 Thumb down 3
Autor: Jakub Miller Napsáno 4. května 2010 | 18:35

Poviem ti to slovenský: Môžeš uviesť príklad? 😀

Thumb up 7 Thumb down 4
Autor: lesumir Napsáno 9. srpna 2010 | 06:30

Pochopím všechno, ale tu Buffy vážně ne. Chápu, že jste možná onanovali nad Sarah Michelle Gellar, ale přiznejme si, kdo vlastně né, že? 🙂

Nicméně to z toho nedělá doopravdy „nej. seriály historie“ – to už tady klidně mohli být Strážci vesmíru nebo Hvězdná brána. Jedna blbost vedle druhé.

Chybí mi tady Dexter, Scrubs a minimálně CSI. Všechny jsou podle meho nazoru po strance zpracovani zajimavejsinez Buffy.

Thumb up 12 Thumb down 4
Autor: Jakub Miller Napsáno 10. srpna 2010 | 01:58

Co dělá CSI jedinečným seriálem? Každá řada je stejná, jak ta druhá. Hlavní hrdina je téměř bezchybný a nevede snad žádný osobní život.

Dexter, i když vynikající kousek, patří sice k tomu nejlepšímu, co thrillerový žánr nabídl, ALE nijak zvlášt nezměnil pohled na seriály, jaké je známe. Psát tento článek až za deset let, tak se tady i možná objeví.

Scrubs? Děláš si legraci? Je to sice vtipný sitcom, ale to už by jsme sem rovnou mohli dát všechny ty Big Bangy, HIMYM atd.

Moc dobře vím, že jsi Buffy nikdy neviděl kompletní, natožpak v originále, takže se o tom raději ani nezačnu s tebou přít 🙂

Thumb up 4 Thumb down 5
Autor: Maggie Napsáno 26. srpna 2010 | 16:06

Fakt, v žebříčku mi chybí Červený trpaslík. A Doctor Who, ale toho u nás asi moc lidí nezná, takže to beru 🙂

A btw Buffy rozhodně není konina. V prvé řadě je třeba ji sledovat v angličtině, protože je fakt, že ten český překlad a dabing je prostě a jednoduše znásilnění Josse Whedona jakožto autora a degradace herců. Kdyby někdo blbě přeložil Harryho Pottera, taky se to nebude tolik líbit. Zadruhé je třeba k tomu všemu přistupovat otevřeně a hlavně vidět za vším, co se v seriálu děje, metafory, podívat se trošku hlouběji pod povrch, aby člověk viděl, že to není jen o zabití upírů, démonů a muchlování se s upírem. Zatřetí postavy jsou neuvěřitelně propracované. Vźdyť sama Buffy byla kolikrát tak nesnesitelná a otravná, že bych jí s radostí nakopala zadek (btw já ji vlastně moc ráda nemám)…stejně tak jako většina lidí, co to sleduje, a přesto na to všichni koukali (a stále koukají dál). Proč asi? Protože ty postavy jsou opravdové, mají svoje přednosti i slabosti, vyhrávají, ale i selhávají…a vyrovnávají se s tím po svém, ale pořád realisticky a tak, že to divák dokáže pochopit (opět: je třeba chápat metafory). Narozdíl od spousty seriálů, kterých je televize plná, kde postavy jednají nelogicky a v rozporu se svou vlastní podstatou – pokud nějakou vůbec mají.
A jak píše Jakub, Buffy se prostě nedá soudit z jedné epizody.

A navíc je tam Spike, ale tak to už je vedlejší :))

Thumb up 7 Thumb down 3
Autor: Jakub Miller Napsáno 26. srpna 2010 | 17:27

S trpaslíkem je problém, že má jen něco okolo 55, což je ve srovnání s takovým MASHem (který jich má 5x více a přesto se stále drží nastavené laťky humoru) málo. Pravda, ty vtipy jsou legendární („To si zeslonil!“), ale tak museli jsme jednoho z nich vybrat a MASH se mnohem častěji zabývá vážnými tématy, které dokáže politicky korektně podat i s nadsázkou humoru.

Doctor Who plánuji (alespoň já, nevím jak zbylí dva pánové).

A hergot, proč si vlastně nedáme někdy sraz, když jsme oba z Prahy? 😀

Thumb up 2 Thumb down 5
Autor: Maggie Napsáno 28. srpna 2010 | 08:45

No jo, s MASHem máš pravdu, ale stejně u mě pořád vede Trpaslík 🙂

Doctora jsi ještě neviděl? Tak to šup šup, protože to je skvělý seriál!

Thumb up 3 Thumb down 3
Autor: nihes Napsáno 3. září 2010 | 13:17

Hidden due to low comment rating. Click here to see.

Málo oblíbený komentář: Thumb up 1 Thumb down 11
Autor: fx Napsáno 24. září 2010 | 11:19

Tak mě tady jednoznačně schází Six Feet Under (Odpočívej v pokoji), který osobně považuji za seriál, který minimálně pár dekád zůstane nepřekonán.. Pak několik světelných let za ním mám rád Simpsons, BSG, Gilmore Girls a nově The Big Bang Theory, který u mě silně předčil i ty Simpsony 😉

Thumb up 3 Thumb down 2
Autor: DQ Napsáno 2. října 2010 | 13:15

Mě tu jasně chybí Avatar: The Last Airbender.Vím že je u nás celkem neznámý, ale snad každý co kdy viděl jediný díl si to hned zamiloval 🙂

Thumb up 2 Thumb down 1
Autor: Jakub Miller Napsáno 4. října 2010 | 21:47

Last Airbender je úžasný seriál, jeden z mých nejoblíbenějších, ale přeci jen se asi těžko dá zařadit mezi elitu jako jsou Sopráni nebo Simpsoni 🙂

Gilmorky jsou dokonalý seriál na odreagování, víc není dodat. Bing Bang po druhé řadě rapidně slábne a Six Feet Under se málem do té desítky dostalo.

Thumb up 1 Thumb down 1
Autor: Cappuccino Napsáno 13. prosince 2010 | 15:48

Mne tu tak trochu chýba Dexter. 🙂

Thumb up 3 Thumb down 1
Autor: Jakub Miller Napsáno 14. prosince 2010 | 15:33

Mě taky, ale jak jsem psal, ještě neskončil, takže kdo ví, jak to všechno dopadne 🙂

Pátá řada byla ale libová.

Thumb up 0 Thumb down 1
Autor: Xmas Napsáno 14. prosince 2010 | 15:57

Takhle, celkem s tímhle řebříčkem souhlasím, ale měl by se spíš jmenovat 10 nejrevolučnějších seriálů historie.

Nevím jestli by se ty nejlepší do desítky vtěsnaly.

Thumb up 1 Thumb down 1
Autor: Xmaz Napsáno 14. prosince 2010 | 15:58

Takhle, celkem s tímhle řebříčkem souhlasím, ale měl by se spíš jmenovat 10 nejrevolučnějších seriálů historie.

Nevím jestli by se ty nejlepší do desítky vtěsnaly.

Je to fakt dobrá práce!

Thumb up 1 Thumb down 1
Autor: Jakub Miller Napsáno 14. prosince 2010 | 23:55

Až budu mít čas, tak sem sepíšu seznam všech kanditátů a že jich bylo 🙂

Thumb up 1 Thumb down 1
Autor: Cappuccino Napsáno 17. prosince 2010 | 18:00

V kandidátoch mimo Dextera bude dozaista i True Blood.. hádam správne Tvoj vkus? 🙂

Thumb up 0 Thumb down 1
Autor: Iwo Napsáno 5. ledna 2011 | 18:29

chýba mi tu najlepší seriál na svete – DEXTER

Thumb up 3 Thumb down 2
Autor: Sato Napsáno 10. ledna 2011 | 21:02

Co za seriály tam chybí a nebo ne je vysoce individuální. Každý má holt rád něco jiného, ale jsou kousky, které byly něčím originální, přelomové a jednoduše nové, byť by novějšími seriály mohly být překonány, ať už technologicky, nebo třeba i dějově. Klidně bych mohla napsat výčet seriálů, které by tam určitě podle mě být měly, ale proč, to bych musela vypsat „telefonní“ seznam. Jeden jediný však zmíním a ten tam rozhodně své místo má, protože byl na svou dobu jedinečný a takový je dodnes a to Babylon 5. Prostě seriál, který v době „epizodních“ sci-fi (a nejen) seriálů měl více dějových linií proplétajících se naskrz celými sezónami, nemoralizoval a postavy procházely postupem času vývojem charakteru a nezůstaly striktně jednotvárné podle předem daných schématů (a nic nebylo „černo-bílé“).

Thumb up 1 Thumb down 1
Autor: lukeeno Napsáno 22. února 2011 | 23:09

WTF? Chápu, že každej má jinej názor na seriáli, ale tohle sem nečekal.. Může mi někdo říct, proč se tam neobjevil alespoň jeden z těchto titulů? PRISON BREAK, LOST, NARUTO, DEATH NOTE??? Všechny jsou mnohem více propracované, jak emočně tak rozdílností postav, rozhodně víc než mnoho z těchto titulů!!!…

Thumb up 0 Thumb down 6
Autor: Anna Napsáno 5. března 2011 | 21:00

Avatar the legend of aang je nej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ne nějakej star trek!

Thumb up 0 Thumb down 1
Autor: jojo Napsáno 28. dubna 2011 | 16:26

proč tady není Dr. HOUSE???!!!

Thumb up 4 Thumb down 1
Autor: SmokySqurrel Napsáno 29. září 2011 | 22:08

Červený trpaslík
Simpsonovi
Battlestar Galactica
MASH
Krok za krokem
Star trek
Život s Louiem
Černá zmije
Teorie velkého třesku
Chirurgvé

Thumb up 0 Thumb down 1
Autor: Dominik Napsáno 24. ledna 2012 | 23:18

Tenhle seznam není hlavně o tom, kolika lidem se tyhle seriály líbí, ale o tom jak zapůsobili na celkový vývoj všech seriálů, o jejich originalitě,atd.. A Buffy si druhé místo podle me naprosto zaslouží. Je to velmi promyšlený seriál hlavne od třetí série. A Simpsonovi….u nich je 1.místo jasné =))

Thumb up 0 Thumb down 2
Autor: Click here Napsáno 3. července 2012 | 13:04

Where-Do-I-Buy.com was started as a website that could help people make the right decisions to the most frequently asked questions on where to buy things. Realizing that some purchases can be a bit confusing, we’ve put together every conceivable piece of information about these subjects in one convenient place. Think of this website as the hub for „Where Do I Buy“ questions.

Thumb up 0 Thumb down 1
Autor: pavlinka Napsáno 29. srpna 2012 | 14:21

Nejlepsi serial vsech dob? Rim (Rome 2005) !!! 😉

Thumb up 0 Thumb down 1
Autor: Karel Napsáno 12. září 2012 | 21:05

A co „Kutil Tim“ ? Byl docela vtipný, sledovaný a perfektně nadabovaný.
Stejně jako Simpsonovi. Hlasy perfektně sedí, lepší než v originále.

Thumb up 0 Thumb down 1
Autor: Kubko Napsáno 15. září 2012 | 09:55

Kde mate serial dva a pol chlapa???

Thumb up 0 Thumb down 1
Autor: Lucy Napsáno 12. listopadu 2012 | 19:29

Chybí tu hvězdná brána a atlantis! 🙂

Thumb up 1 Thumb down 1
Autor: dobivatel Napsáno 4. prosince 2012 | 20:52

vsem co neco chybi bych rekl ze i asi neco v hlave chybi. nepochopili jste podstatu. je tu opravdu hodne hloupouckych …….asi lidicek.

Zena?? nejpodradnejsi druh na planete.

Thumb up 0 Thumb down 2
Autor: Elena Napsáno 11. dubna 2013 | 20:02

Nejlepší seriál je The Vampire Diaries,alespoň pro mě.Je NEJ NEJ NEJ!!!!!!!!!!!

Thumb up 0 Thumb down 0
Autor: jan Napsáno 18. března 2016 | 09:25

cerveny trpaslik
GoT
south park
zenaty se zavasky

Thumb up 0 Thumb down 0
Autor: Casopis Damske Napsáno 28. března 2017 | 10:03

Prestoze se sesta serie vydarila skvele coby paralela na genocidu za druhe svetove valky, jeji uplny konec vratil bez jakekoliv zjevne logiky cely dej na uplny zacatek. Sledovanost seste rady navic postupne klesala. Mozna proto take stanice HBO oznamila, ze serialu da uz jen jednu sanci a sedmou radou celou sagu pristi rok zavrsi.

Thumb up 0 Thumb down 0
Přidej komentář

Sledovat nově přidané komentáře k článku

Jaký je váš oblíbený filmový žánr? (max. 5)

Nahrávání ... Nahrávání ...
TOPlist